statystyki

Chybicka: Państwo musi wziąć na siebie większą odpowiedzialność

autor: Alicja Chybicka27.05.2015, 07:32; Aktualizacja: 27.05.2015, 08:33

Niewątpliwie jest kilka słabych punktów w opiece zdrowotnej nad dziećmi. Zostały już poznane, dlatego warto by było wprowadzić rozwiązania mogące zapobiec chorobom.

Jedną z najważniejszych zmian byłoby wprowadzenie obowiązkowych, regularnych badań profilaktycznych u dzieci zdrowych. Największe korzyści mogłyby przynieść regularne badania USG jamy brzusznej. Polskie Towarzystwo Pediatryczne apelowało, by taką diagnostykę powtarzać co roku, dopóki dziecko nie ukończy co najmniej pięciu lat. Obowiązkowe powinno być również wykonywanie cyklicznie badań morfologicznych.

Tego rodzaju działania przełożyłyby się pozytywnie na stan zdrowia dzieci. Wiele chorób nie jest wykrywanych albo są wykrywane, ale zdecydowanie za późno, bo nie robi się odpowiednich badań przesiewowych. Szczególnie dotyczy to małych dzieci, które nie są w stanie powiedzieć, co im dolega, a mogą mieć poważne zmiany w jamie brzusznej. Dzięki USG da się wykryć chociażby zmiany nowotworowe. Kiedyś prowadziłam pacjenta, który trafił do szpitala z rakiem kości, a przy okazji okazało się, że nie ma jednej nerki. Do tego czasu o tym nie wiedział, bo nigdy nie został skierowany na USG czy RTG.

Jako onkolog mogę przytoczyć wyniki badań Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, z których wynika, że zaledwie 8–15 proc. nowotworów u dzieci jest wykrywanych we wczesnym stadium, w którym szanse na wyleczenie są większe. Tymczasem średnia europejska wynosi 25 proc.


Pozostało jeszcze 68% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane