Od 1 kwietnia 2012 r. publiczność na imprezach sportowych i artystyczno-rozrywkowych będzie miała zapewnioną opiekę lekarską na innych zasadach niż do tej pory.
W miejscu imprezy zostanie zorganizowany punkt opieki medycznej. Będą też działały zespoły wyjazdowe, w składzie których znajdą się lekarze oraz patrole ratownicze.
Zasady udzielania pomocy medycznej zawiera rozporządzenie ministra zdrowia z 6 lutego 2012 r. w sprawie minimalnych wymagań dotyczących zabezpieczenia pod względem medycznym imprezy masowej.
Określa ono procedurę, jakiej trzeba przestrzegać przy organizowaniu np. dużego widowiska sportowego.

Środek transportu sanitarnego powinien być jak najbliżej punktu pomocy medycznej

Jest to pierwsza próba prawnego określenia minimalnych wymogów, jakie musi spełnić organizator, aby należycie zabezpieczyć imprezę pod względem medycznym.
Została ona wprowadzona na skutek nowelizacji art. 5 ustawy z 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych , ponieważ do tej pory przepisy nie określały, jakie wymagania muszą być spełnione przez organizatora przy zapewnianiu zabezpieczenia medycznego.

Uprzedzić szpital

Zgodnie z nowym rozporządzeniem na 30 dni przed rozpoczęciem imprezy masowej jej organizator będzie musiał powiadomić najbliżej położony szpital o szczegółach wydarzenia.
W zawiadomieniu ma wskazać lokalizację imprezy, jej rodzaj i przewidywaną liczbę uczestników.
Organizator powinien wybrać szpital, który posiada oddział ratunkowy lub co najmniej następujące oddziały: anestezjologii i intensywnej terapii, oddział chirurgii ogólnej z częścią urazową i oddział chorób wewnętrznych.
– Wskazane byłoby także zabezpieczenie przy tej okazji odpowiedniej liczby miejsc w szpitalu dla ewentualnych poszkodowanych w związku imprezą, zwłaszcza w przypadku meczy piłkarskich i imprez podwyższonego ryzyka – uważa Piotr Dynowski, szef praktyki własności intelektualnej, mediów i reklamy z Kancelarii Bird & Bird Maciej Gawroński sp. k.
Gdy w imprezie weźmie udział ponad 10 tys. uczestników, organizator musi wyznaczyć koordynatora medycznego imprezy.
Zostanie nim ratownik medyczny albo lekarz bądź pielęgniarka, którzy spełniają wymagania zawodowe pozwalające im używać tytułu lekarza systemu albo pielęgniarki systemu. Osoba, która zostanie koordynatorem medycznym, powinna mieć co najmniej pięcioletnie doświadczenie w udzielaniu świadczeń zdrowotnych w jednostkach systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego.
Osoba taka powinna też znać język angielski, aby możliwa była komunikacja z poszkodowanymi, którzy są obcokrajowcami. Z tym że znajomość języka wystarczy potwierdzić pisemnym oświadczeniem. Koordynator zostanie wyposażony w środki łączności bezprzewodowej, które w razie potrzeby umożliwią mu natychmiastową łączność z osobami zaangażowanymi w bezpieczeństwo imprezy masowej.

Zespoły, patrole i punkty

W ramach zabezpieczenia medycznego podczas masowej imprezy artystyczno-rozrywkowej lub sportowej (innej niż mecz piłki nożnej), pomocy będą udzielać zespoły wyjazdowe, patrole ratownicze, punkty pomocy medycznej. Ich skład zależeć będzie od liczby uczestników imprezy.
Na przykład gdy weźmie w niej udział mniej niż 5 tys. osób, to wówczas zabezpieczy ją zespół wyjazdowy bez lekarza, ale pod warunkiem że zostaną spełnione wymogi przewidywane dla zespołu ratownictwa medycznego.
Dlatego w takim zespole musi się znaleźć jeden patrol ratowniczy składający się co najmniej z dwóch osób uprawnionych do udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy.
Natomiast na imprezach masowych, na których może się znaleźć od 5 tys. do 25 tys. uczestników, powinny być dwa zespoły wyjazdowe – jeden z lekarzem i drugi bez lekarza. Na tak dużej imprezie powinny być dwa patrole oraz jeden punkt medyczny.
– W przypadku meczów piłkarskich i imprez masowych podwyższonego ryzyka powinny być: jeden zespół wyjazdowy bez lekarza i jeden zespół z lekarzem, pięć patroli ratowniczych i jeden punkt pomocy medycznej. Gdyby jednak podczas imprezy doszło do walk pomiędzy kibicami, to taka liczba ratowników i pomocy medycznej może się okazać niewystarczająca – komentuje Piotr Dynowski.
Jego zdaniem dopiero praktyka, zwłaszcza w trakcie Euro 2012, pokaże, czy te wymogi dotyczące zabezpieczenia medycznego są realistyczne i nie sprawiają problemów z ich spełnieniem przez organizatorów.
Dopiero to wydarzenie pokaże, czy nowe rozwiązania rzeczywiście pozwalają na dostateczne zabezpieczenie imprezy od strony medycznej.
Podstawa prawna
Rozporządzenie ministra zdrowia z 6 lutego 2012 r. w sprawie minimalnych wymagań dotyczących zabezpieczenia pod względem medycznym imprezy masowej (Dz.U. z 2012 r., poz. 181).