Apteka bez aptekarza. Liczba farmaceutów jest alarmująco niska, a może być jeszcze gorzej

autor: Patryk Słowik10.01.2018, 07:03; Aktualizacja: 10.01.2018, 07:12
Ministerstwo Zdrowia mówi jasno: nie ma mowy, by zrezygnować z wymogu obecności farmaceuty w otwartej aptece.

Ministerstwo Zdrowia mówi jasno: nie ma mowy, by zrezygnować z wymogu obecności farmaceuty w otwartej aptece.źródło: ShutterStock

Polska stoi aptekami. Mamy ich ponad 15 tys. Dla porównania w 65-milionowej Wielkiej Brytanii jest 14 tys. placówek, a w 82-milionowych Niemczech – 18 tys. Rzecz w tym, że duża liczba aptek nie przekłada się na dostępność fachowej obsługi. Farmaceutów jest w Polsce zaledwie ok. 30 tys. Przez to w niektórych województwach jest ich nawet dwukrotnie mniej niż wynosi zapotrzebowanie.

Reklama


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

Komentarze (18)

  • Artur(2018-01-10 11:57) Zgłoś naruszenie 254

    Warunki w aptekach są również skandaliczne. Z farmaceutów zrobiło się sklepikarzy, właściciele aptek mówią nam co mamy sprzedawać. Ja jako farmaceuta wiem, jak zoptymalizować terapię żeby pacjent płacił mniej, był leczony lepiej, a mam naciski z góry jak mam leczyć pacjentów żeby kasa się zgadzała i dodatkowo zaproponować LEK z pakietu przykasowego. Skandal! Płace w aptekach w podlaskim to aktualnie 2500zł - tyle co w biedronce, stoi się cały dzień na nogach i pika na kasie. Dodatkowo do tego musisz mieć skończone 5,5 letnie studia. Ja po 3 latach pracy się przebranżowiłem. Polecam wszystkim farmaceutom. Z resztą - jak pokazuje artykuł farmaceutów już teraz nie ma w aptekach. Są tam technicy farmaceutyczni, którzy nawet nie muszą mieć zdanej matury. Chociaż nie wiem czemu tam siedzą skoro lepsze pieniądze dostaliby w Biedronce ...

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • qq(2018-01-10 10:15) Zgłoś naruszenie 169

    To nie farmaceutów jest za mało tylko aptek sieciowych za duzo.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Kasia(2018-01-12 16:27) Zgłoś naruszenie 141

    Jak to możliwe , że otwiera się na kolejnych uczelniach ten beznadziejny kierunek!! Powinno sie go zamykać- pozdrawiam mój Kraków. Ten zawód już dawno przepadł, jaka opieka farmaceutyczna??? Porady??? Lekarz ma minimum 80zl na godz to niech radzi, mnie za 25 sie nie chce, sama płacę 60 zl germanistce zeby wyjechac z tego kraju, a ma mnie się chcieć interesować czyjąś grzybicą za 25zl?? Nieeeee!!! To wszystko to zakłamanie, kto lubi tą pracę?? Moze technik po wekendowej szkole, mgr jest mało i bedzie coeaz mniej , za dużo jest niezadowolonych i zdołowanych tą praca farmaceutów o zarobkach 2500 w krakowie nie wspomne

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • wasser(2018-01-10 08:45) Zgłoś naruszenie 110

    Oto przykład instytucji fasadowych - inspekcje rzadowe praktycznie nie funkcjonuja, a powiatowe to juz kompletna fikcja.

    Odpowiedz
  • Aga(2018-01-10 10:55) Zgłoś naruszenie 1111

    I co z tego ? Skoro zdobycie i odbycie stażu (godziwie !) to prawie cud. A bez stażu zatrudnienie nie istnieje. Właściciele aptek to panowie życia i śmierci. O TYM NAPISZCIE. Uczciwie ! Sytuacja niezmienna od dekad.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • MF(2018-01-13 21:11) Zgłoś naruszenie 60

    A kimże są Polacy, żeby w aptece musieli być obsługiwani przez farmaceutów??? Niedobór farmaceutów musi być najpierw rozwiązany w Europie Zachodniej - dopiero potem we wschodniej. Przecież zdrowie Niemca, Brytyjczyka, Irlandczyka, Skandynawa stanowi priorytet. Polska ma kształcić farmaceutów dla Zachodu, a dla siebie - techników. Ci farmaceuci, którzy jeszcze nie wyjechali z Polski, mają KARĘ - nikt nie broni ich praw, a o miejsca pracy muszą konkurować z technikami. Co z tego, że jesteś jedynym kandydatem na stanowisko farmaceuty w twojej miejscowości - nie dostaniesz większej pensyjki niż więcej niż średnia dla tej miejscowości, apteka zawsze może znaleźć technika, który będzie udawał farmaceutę za dużo mniejszą kasę, możesz wrócić, jak zmniejszysz oczekiwania płacowe. (ironia)

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • OTC (2018-01-13 10:26) Zgłoś naruszenie 52

    Następny artykuł poproszę o przestrzeganiu zakazu reklamy aptek. Zakaz istnieje a jakby go nie było. Reklama wielkopowierzchniowa na każdej ulicy. Promocje w każdej aptece, indywidualnej i sieciowej. Jakoś mało kto to widzi i słyszy.

    Odpowiedz
  • czytelnik(2018-01-10 09:31) Zgłoś naruszenie 20

    za to aptek jest coraz więcej

    Odpowiedz
  • kama(2018-01-16 12:09) Zgłoś naruszenie 10

    A dlaczego nikt z tym nic nie robi? Z mojego punktu widzenia to właściciele często nie chcą zatrudniać magistrów, wolą techników, zawsze to korzystniej finansowo. Jak to możliwe, że w aptekach nie ma minimum tych dwóch farmaceutów?

    Odpowiedz
  • bezsilność(2018-01-16 22:34) Zgłoś naruszenie 10

    Technik wyparł z aptek magistra, koordynator kierownika. Pracodawcy sieciowi najmują ludzi często niezwiązanych z farmacją, którzy kontrolują pracę magistrów, niezależnie od pełnionej funkcji w aptece-próby wyrażania swojego zdania czyli brak podporządkowania się koordynatorowi, skutkuje rozwiązaniem umowy o pracę. W aptekach kwitnie donosicielstwo, często pomoce apteczne lub technicy stażyści szpiegują magistrów. Magister farmacji dla właścicieli aptek najlepiej, aby był ,,na papierze, a z apteki zniknął raz na zawsze. Kiedy zdałam egzamin wstępny na farmację miałam poczucie dumy, dziś przeklinam ten dzień i wstydzę się jak ktoś pyta o mój zawód, pod który każdy może podszyć się bez żadnych konsekwencji i śmiać mi się w twarz.

    Odpowiedz
  • o(2018-01-10 09:30) Zgłoś naruszenie 00

    niemożliwe

    Odpowiedz