statystyki

Dr Sapała-Smoczyńska: Rezydenci leczą większość Polaków, a traktuje się ich jak gównarzerię [WYWIAD]

autor: Magdalena Rigamonti19.10.2017, 20:00; Aktualizacja: 05.11.2017, 20:28
- Nie znam chyba nikogo z moich kolegów, kto nie pracuje poza szpitalem - przyznaje Alicja Sapała-Smoczyńska, fot. Maksymilian Rigamonti

- Nie znam chyba nikogo z moich kolegów, kto nie pracuje poza szpitalem - przyznaje Alicja Sapała-Smoczyńska, fot. Maksymilian Rigamontiźródło: Dziennik Gazeta Prawna
autor zdjęcia: Maksymiian Rigamonti

W prywatnej placówce wszystko dzieje się automatycznie, a przecież pracują tam ci sami lekarze co w szpitalach publicznych. Ci sami lekarze, tylko stoi za nimi inny system. I ten system potrafi wykorzystać lekarzy, ich umiejętności, za które odpowiednio płaci - w rozmowie z Magdaleną Rigamonti wyznaje pediatra, dr Alicja Sapała-Smoczyńska.

Reklama


Wyjeżdża pani? Wzięła pani sobie do serca słowa posłanki PiS Józefy Hrynkiewicz?

Nie jadę. Ani do Norwegii, ani do Arabii Saudyjskiej, choć – jak mówią koledzy – w tej ostatniej czteroletni kontrakt to świetne pieniądze. Zostaję, choć odpracowałam już studia, staż, wszystko.

Była pani rezydentką?

Byłam. Przez pięć lat, a w zasadzie siedem, bo w tym czasie urodziłam córkę, więc miałam przerwę w rezydenturze. Przez lata normalnie pracowałam, dyżurowałam, leczyłam, ratowałam życie. Lekarz rezydent to nie jest ktoś, kto stoi i się przygląda, jak inni leczą. To nie tak, że są jacyś prawdziwi lekarze i jacyś rezydenci, którzy się dopiero uczą. Na rezydentach opiera się nasza służba zdrowia. To podstawa naszej opieki zdrowotnej. Moje roczniki były przygotowywane do tego, że w szpitalach, w przychodniach „jest, jak jest” i nic się nie da z tym zrobić.

Czyli jak?

Tak, że nie ma komu obstawiać dyżurów, więc nie można odmawiać, trzeba brać po siedem w miesiącu, bo jest się młodym lekarzem i trzeba być odpowiedzialnym za pacjentów. No i trzeba być lojalnym wobec kolegów. Kiedy przyszłam do pracy w szpitalu, to cały czas słyszałam, że to jest przejściowy okres, że tylko teraz jest tak ciężko i że zaraz się to zmieni. Ktoś jest na macierzyńskim, ktoś chory, dwa etaty w ogóle nieobsadzone. Słyszałam, że tylko ten miesiąc, pół roku, jeszcze troszkę. Ale nic się nie zmieniało. Wszyscy wiedzieliśmy, że to nie jest wina szefostwa oddziału czy szpitala, bo tak się dzieje wszędzie. To wina systemu. I tego, że jest za mało lekarzy, za mało pielęgniarek, za mało ratowników. I że na dłuższą metę nikt nie wytrzymuje siedmiu 24-godzinnych dyżurów w miesiącu.

Ile powinno być?

W ustawie, która zakłada kształcenie w trybie rezydenckim – trzy. Tyle trzeba mieć miesięcznie udokumentowanych dyżurów, by zaliczyć rezydenturę. Ustawa stanowi też, że lekarz w ciąży nie może pracować w nocy. A ja widziałam chyba trzy koleżanki w ciąży na dyżurach. Nie, nie dlatego pracowały, że są takie pazerne na pieniądze, a dlatego, że nie miał kto wziąć dyżurów.

Pani też?

Mąż powiedział, że on w tej sprawie też ma prawo głosu i przeciwstawia się łamaniu prawa. Jak byłam w ciąży, to nie dyżurowałam. Choć było mi strasznie głupio przed kolegami, bo w ciążę zaszłam w listopadzie, a w grudniu miałam mieć dyżury – i wiedziałam, że koledzy w pewnym sensie mają mi za złe, że w tę ciążę nie zaszłam już po Nowym Roku. Proszę pamiętać, że ja urodziłam tylko jedno dziecko. Moje koleżanki rodzą dwoje, troje, czasem więcej dzieci. Teoretycznie w ustawie jest tak, że jak się ma dziecko do lat czterech, to nie musi się pracować w nocy, czyli nikt nie może takiego pracownika zmusić do dyżurów nocnych. Ale to fikcja.

Można przecież odmówić.

Nie można. Nie słyszałam, żeby jakiś szef oddziału zgodził się na takie rozwiązanie. Nie ma ludzi do roboty.


Pozostało jeszcze 83% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny

Polecane

Reklama

Komentarze (61)

  • qwerty(2017-10-19 22:07) Zgłoś naruszenie 4621

    No to odbierzcie pieniądze ordynatorom, dyrektorom i specjalistom, skoro nie leczą, tylko biorą kasę. Przeciwko nim strajkujcie a nie wyciąganie kasy od obywateli. Kablujcie na tych, co bez kas fiskalnych przyjmują w gabinetach po 200zł za 10 minut. Dlaczego specjaliści nie chcą dyzurów za 1000zł ? Proste. To dla nich strata, bo tyle wyciągaja w prywatnym gabinecie za 2 godziny przyjmowania pacjentów..

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • ...niestety !(2017-10-20 08:39) Zgłoś naruszenie 359

    Dotychczasowe podwyżki .poprawa warunków pracy ,dodatkowy sprzęt (OŚP) ----- nie usprawniły leczenia i NIGDY nie zmniejszą "kolejek" - spowodowanych (również )- "sprytnymi metodami i stylem pracy" (kilka etatów,gabinety prywatne), Niebawem wszyscy ! a szczególnie - obrońcy..." uciemiężonych " się przekonają..! (kolejki się zwiększą- tzw.."WYMUSZAJĄCA ZAGRYWKA" !-- już byli "ekwilibryści" , co nie chcieli (bez podwyżki) pieczątek "przybijać" , otrzymali ją i co... nastąpiła poprawa ? - mentalności się nie zmieni ! a "zagranice" - mają w kraju. a ilu "sztukmistrzów" wyjechało....? są domysły ale - NIKT nie wie....! to sporadyczne przypadki , tworzące tajemniczość którą niezorientowani "kupują ", cóż...gdy racje są kruche - usztywnia się stanowisko a bystrość.... nie opuszcza ludzi inteligentnych wtedy - kiedy nie mają racji.!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • dscgrd(2017-10-19 21:53) Zgłoś naruszenie 3420

    a jednak mam wrazenie, ze tu chodzi o pieniadze na od razu zycie na wysokim poziomie. raczej nie ma co liczyc na powolanie do sluzenia wiedza innym

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Teresa(2017-10-20 00:14) Zgłoś naruszenie 3125

    LEKARZE - TO NAJWYŻSZA KASTA ! Gdyby nie wiem jak podnieść nakłady na ochronę zdrowi a - to pieniądze i tak pójdą na pensje dla KASTY a nie na leczenie pacjentów. Jedyna sprawiedliwość - że członkowie tej KASTY też bywają pacjentami.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • pixelek(2017-10-19 22:22) Zgłoś naruszenie 2912

    @dscgrd a dlaczego ma nie chodzić o pieniądze? Ile jeszcze będziemy myśleć schemataki z komuny, że chęć zarabiania przyzwoitych pieniędzy to jakiś wstyd? Dlaczego lekarze mają zarabiać mało? Żebyś czuł się lepiej, że nie tylko tobie jest źle? Przecież oni skończyli megatrudne studia. Robią po 3 doby bez przerwy, a całą kasę z NFZ zgarniają stare pryki, które ich nie dopuszczają do specjalizacji. To protestują. Ja im się nie dziwię. Mam nadzieję, że im sie uda.

    Odpowiedz
  • przerost ..na wyrost !(2017-10-20 12:00) Zgłoś naruszenie 2818

    prawdopodobnie kolejnym etapem nowoczesnego strajku "lekarzy" " będzie chodzenie ze stetoskopami po ulicach, do kina, na grilla, wystawy ,do marketów , urzędów itp....w celu podniesienia "ego" i pokazania "kto tu rządzi" czyli tzw przerost ..na wyrost !

    Odpowiedz
  • Teresa(2017-10-20 07:11) Zgłoś naruszenie 2513

    A w szpitalu ? Ilu lekarzy pracuje na etacie tyle godzin - ile mają w umowach ? Wychodzą ze szpitala i w godzinach pracy w szpitalu pracują w prywatnych przychodniach.. Taka jest norma od lat !

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Marek(2017-10-19 22:53) Zgłoś naruszenie 2326

    możecie zarabiać nawet po 5 ale najpierw spłacie dług względem społeczeństwa - darmowe studia

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • kaja(2017-10-20 06:35) Zgłoś naruszenie 186

    W służbie zdrowia powinny być godne zarobki. Nie może być tak, że np w TV zarabia się po 40 i więcej tysięcy na miesiąc z naszej kasy a w szpitalu 3 tysiące i mniej. Zresztą pracę lekarzy czy innych zawodów medycznych nie można porównywać do żadnej innej bo tu chodzi o człowieka, dlaczego nie może być tak jak w Niemczech, godne zarobki ale praktyka prywatna zakazana.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • tak(2017-10-20 18:44) Zgłoś naruszenie 177

    to wyłącznie - białe" środowisko TWORZY --s.....ństwo--- l to oni doprowadzają do kolejek- nawet-ustalili ogólnopolska zmowę leczenia- !!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Sid(2017-10-20 07:13) Zgłoś naruszenie 1423

    Wprowadzic dwie opcje. 1. płatne studia medyczne. Jak zapłaci to może wyjachać leczyć ciapatych w Bahrajnie. 2. Studia bezpłatne - 15 lat pracy w kraju za średnią krajową. Jak chce niech dorabia. Nawet w Biedronce na kasie albo niech bierze dyżury w pogotowiu. Po 15 latach może robić co chce. Chyba że wcześniej spłaci studia. Proste.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • obserwator(2017-10-20 09:12) Zgłoś naruszenie 1315

    leczą to jest zbyt za dużo powiedziane, rezydenci wiedzieli, w co się pchają, a teraz by chcieli zarabiać tyle co lekarz ze specjalizacją, dziwne jest to że większość lekarz pcha sowje dzieci na medycynę, skoro jest tak w tym środowisku źle, to dlaczego dzieciom robią taką "krzywdę"

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Ależ tak jest WSZĘDZIE(2017-10-20 10:10) Zgłoś naruszenie 124

    Zajdź do pierwszego lepszego Urzędu np. do Urzędu Wojewódzkiego i co zobaczysz ??? Naczelniczki z pensjami równymi Oligarchów......i traktowanych jak chłopów pańszczyźnianych Urzędników na pensji minimalnej często z wykształceniem 4 poziomy wyżej od Naczelniczki.....

    Odpowiedz
  • Gdzie...(2017-10-20 05:32) Zgłoś naruszenie 120

    Gdzie jest lista swiadczen medycznych wraz z cenami obowiazujacymi ubezpieczonego pacjenta zarowno w sektorze publicznym i prywatnym?

    Odpowiedz
  • Ograniczyć Pensje Kominowe Wierchuszki....(2017-10-20 10:40) Zgłoś naruszenie 113

    Jak się płaci po Kilkadziesiąt Tys Elicie Dohtorów..... To nie dziwnego że na tych na dole brakuje... To może limity płac Lekarzy czas wprowadzić - myślę że za te 10tys na rękę da się stworzyć zespoły specjalistów. A nie jak teraz Śmietanka spija wszystko.....

    Odpowiedz
  • NFZ....(2017-10-20 05:15) Zgłoś naruszenie 110

    NFZ powinien rozliczac sie z pacjentem.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Zwiekszyc naklady na refundacje lekow(2017-10-20 04:50) Zgłoś naruszenie 100

    W Polsce przeznacza sie bardzo malo pieniedzy publicznych na refundacje lekow, ponad 2-krotnie mniej niz w Rumunii, czy na Wegrzech. / Polska 0,44% PKB, Rumunia 1,01% PKB/.

    Odpowiedz
  • Dr.Hanibal L.(2017-10-20 09:23) Zgłoś naruszenie 811

    W zasadzie to mam na tych rezydentów zlew. Zapraszam Ukraińców, Białorusinów. Nic tak nie wpływa na otrzeźwianie jak konkurencja.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Cala...(2017-10-20 10:16) Zgłoś naruszenie 82

    Cala opieka ambulatoryjna /pozaszpitalna/ w Polsce powinna opierac sie na gabinetach prywatnych i systemie refundacji kosztow pacjenta srednio na poziomie 75%.

    Odpowiedz
  • Kto....(2017-10-20 05:09) Zgłoś naruszenie 50

    Kto w systemie zdrowotnym powinien reprezentowac interesy pacjentow i w jaki sposob?

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz