statystyki

Odpady medyczne po nowemu

autor: Aleksandra Kurowska24.08.2017, 07:22; Aktualizacja: 24.08.2017, 08:28
medycyna, pielęgniarka, badania, pacjent, szpital, zdrowie

Odpady mają być segregowane zarówno w miejscu ich powstania, jak i magazynowania.źródło: ShutterStock

Resort zdrowia zmienia zasady postępowania m.in. ze zużytymi opatrunkami, próbkami krwi i innymi odpadami w placówkach medycznych. Mają być one lepiej oznakowane. Tym samym zwiększy się bezpieczeństwo w szpitalach.

Projekt rozporządzenia w sprawie szczegółowego sposobu postępowania z odpadami medycznymi trafił już na komisję prawniczą, a akt wykonawczy w zmienionej formie wkrótce może zostać podpisany i ogłoszony. Wśród planowanych zmian znalazł się m.in. wymóg segregacji odpadów zarówno w miejscach ich postawania, jak i magazynowania. Zrezygnowano za to z konieczności stosowania w pełni nieprzezroczystych worków do zbierania odpadów. Wymóg ten był trudny do osiągnięcia przez placówki. – To pokazuje, że ministerstwo idzie z duchem zmian w kwestii bezpieczeństwa. Praktyka często wykazuje, że niektóre przepisy nie przystają do rzeczywistości, worki do odpadów to dobry tego przykład i resort postanowiło to zmienić – ocenia Rafał Janiszewski, ekspert w dziedzinie ochrony zdrowia.

W porozumieniu z ministrem środowiska doprecyzowano oznaczenie kolorami pojemników do zbierania odpadów, wskazano na konieczność identyfikacji tych o ostrych końcach i krawędziach, a także wprowadzono wymóg oznakowania worków i pojemników datą oraz godziną otwarcia i zamknięcia.


Pozostało jeszcze 48% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane