statystyki

Rząd może zaoszczędzić na ratowaniu osób z wieńcówką

autor: Aleksandra Kurowska10.05.2017, 18:30
Ministerstwo Zdrowie zadeklarowało, że w tym tygodniu wyjaśni tę sprawę.

Ministerstwo Zdrowie zadeklarowało, że w tym tygodniu wyjaśni tę sprawę.źródło: ShutterStock

Placówki, które udzielają pomocy osobom z ostrym zespołem wieńcowym, mają obecnie pewność, że dostaną zapłatę za ratowanie chorych niezależnie od tego, czy wykorzystały już swój kontrakt z NFZ. Ale to może się zmienić.

Dotychczas bezlimitowo NFZ płacił za leczenie ostrych zespołów wieńcowych, które w nomenklaturze Funduszu mają kody od E10 do E14. – Dzielą się one na zawał mięśnia sercowego oraz niestabilną dławicę piersiową, a główna różnica pomiędzy nimi polega na tym, że przy zawale do krwi uwalnia się troponina – wyjaśnia prof. Krystian Wita, wicedyrektor Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach-Ochojcu. Pacjenci z obydwu tych grup potrzebują pilnie interwencji w szpitalu w tym zabiegów np. implantacji stentów. Zgodnie z projektem rozporządzenia do ustawy o sieci szpitali ostre zespoły wieńcowe nie znalazły się jako cała grupa na liście procedur, które będą nadal rozliczane bezlimitowo wedle liczby wykonań. Zawały będą finansowane odrębnie, poza ryczałtem, a niestabilna dławica piersiowa będzie wraz z wieloma innymi świadczeniami finansowana wspólnym ryczałtem – mówi wicedyrektor szpitala.


Pozostało jeszcze 58% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane