statystyki

Rząd może zaoszczędzić na ratowaniu osób z wieńcówką

autor: Aleksandra Kurowska10.05.2017, 18:30
Ministerstwo Zdrowie zadeklarowało, że w tym tygodniu wyjaśni tę sprawę.

Ministerstwo Zdrowie zadeklarowało, że w tym tygodniu wyjaśni tę sprawę.źródło: ShutterStock

Placówki, które udzielają pomocy osobom z ostrym zespołem wieńcowym, mają obecnie pewność, że dostaną zapłatę za ratowanie chorych niezależnie od tego, czy wykorzystały już swój kontrakt z NFZ. Ale to może się zmienić.

Dotychczas bezlimitowo NFZ płacił za leczenie ostrych zespołów wieńcowych, które w nomenklaturze Funduszu mają kody od E10 do E14. – Dzielą się one na zawał mięśnia sercowego oraz niestabilną dławicę piersiową, a główna różnica pomiędzy nimi polega na tym, że przy zawale do krwi uwalnia się troponina – wyjaśnia prof. Krystian Wita, wicedyrektor Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach-Ochojcu. Pacjenci z obydwu tych grup potrzebują pilnie interwencji w szpitalu w tym zabiegów np. implantacji stentów. Zgodnie z projektem rozporządzenia do ustawy o sieci szpitali ostre zespoły wieńcowe nie znalazły się jako cała grupa na liście procedur, które będą nadal rozliczane bezlimitowo wedle liczby wykonań. Zawały będą finansowane odrębnie, poza ryczałtem, a niestabilna dławica piersiowa będzie wraz z wieloma innymi świadczeniami finansowana wspólnym ryczałtem – mówi wicedyrektor szpitala.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane