statystyki

Tylko 460 wniosków o świadczenie „Za życiem”: Rodzice mają problem z uzyskaniem od lekarzy zaświadczenia

autor: Michalina Topolewska14.03.2017, 07:25; Aktualizacja: 14.03.2017, 08:52
Na razie o 4 tys. zł świadczenia zgłaszają się głównie rodzice dzieci, które urodziły się jeszcze w 2016 r.

Na razie o 4 tys. zł świadczenia zgłaszają się głównie rodzice dzieci, które urodziły się jeszcze w 2016 r.źródło: ShutterStock

Rodzice mają problemy z uzyskaniem od lekarzy odpowiedniego zaświadczenia potwierdzającego ciężką lub nieuleczalną chorobę dziecka, a bez niego samorząd nie może im wypłacić 4 tys. zł wsparcia.

Od początku br. gminy zajmują się przyznawaniem świadczenia przewidzianego w art. 10 ustawy z 4 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem” (Dz.U. poz. 1860). Przysługuje ono rodzicom, których dziecko przyszło na świat z ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniem albo nieuleczalną chorobą zagrażającą życiu, jeśli powstały w prenatalnym okresie rozwoju lub w czasie porodu. Z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że od początku br. do samorządów wpłynęło 460 wniosków o przyznanie tego świadczenia. Ze względu na to, że wsparcie jest skierowane do określonej grupy rodziców, podań o jego przyznanie nie jest dużo, ale w wielu przypadkach gminy nie mogą szybko ich rozpatrzyć i wydać decyzji.

Jest to spowodowane tym, że zaświadczenie, które zostało dołączone do wniosku o 4 tys. zł wsparcia, nie jest zgodne z ustawowymi wymogami. Taki druk musi być wydany przez odpowiedniego lekarza specjalistę i zawierać sformułowanie o wystąpieniu u dziecka ciężkiego upośledzenia lub choroby zagrażającej życiu. Okazuje się jednak, że medycy nie są zorientowani, jak ma wyglądać takie zaświadczenie oraz co należy do niego wpisywać, i np. ograniczają się do wymienienia konkretnej choroby, którą zdiagnozowano u dziecka.


Pozostało jeszcze 52% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Karol(2017-03-15 07:07) Zgłoś naruszenie 00

    Tylko????Moim zdaniem o tyle za dużo! Jak na potencjalne życie człowieka,które może być dłuższe niż się szacuje. I wszystko w ramach wspólnego/?/ kotła.

    Odpowiedz
  • internauta(2017-03-19 22:48) Zgłoś naruszenie 00

    Aktualana wiedza medyczna jest dostepna dla publiki.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane