statystyki

Uber zmienia kurs: Konieczne firma oraz licencja

autor: Jakub Styczyński09.02.2016, 12:15; Aktualizacja: 09.02.2016, 12:15
Uber

Przedstawiciele Ubera zarzekają się, że wprowadzenie obowiązku założenia działalności gospodarczej przez partnerów aplikacji wynika wyłącznie z ich chęci do zautomatyzowania wydawania faktur dla korzystających z usługiźródło: ShutterStock

Lepiej nie ryzykować i dostosować się do wytycznych. ITD już zapowiada, że to sprawdzi. Jak? Przykładowo przez kontrolowane zakupy. Problem może być też z fiskusem, i to niestety także za nieopodatkowaną działalność wstecz.

Reklama


W ostatnich dniach pojawiła się wiadomość, że kierowcy współpracujący z popularną aplikacją kojarzącą kierowców z pasażerami od 19 lutego muszą mieć zarejestrowaną działalność gospodarczą. Wiele mediów wskazało to jako porażkę amerykańskiej korporacji. Ale głównymi przegranymi są kierowcy. Umowy między Uberem a jeżdżącymi są bowiem tak skonstruowane, że wszelkie konsekwencje poniosą właśnie parataksówkarze. Nie dość, że muszą stać się przedsiębiorcami, to jako prowadzący działalność mają obowiązek zdobycia we własnym zakresie odpowiednich licencji i certyfikatów. I to oni, a nie Uber, narażają się na kary w przypadku niespełnienia obowiązków. A te jednorazowo mogą wynosić nawet do 10 tys. zł.

Zaskakujące decyzje

Przedstawiciele Ubera zarzekają się, że wprowadzenie obowiązku założenia działalności gospodarczej przez partnerów aplikacji wynika wyłącznie z ich chęci do zautomatyzowania wydawania faktur dla korzystających z usługi. Jednak okazuje się, że firma nie pozostawia wyboru partnerom. Jeśli kierowcy nie zarejestrują działalności bądź nie dostarczą odpowiednich danych (NIP i VAT UE), stracą możliwość zarabiania.

Ale to nie wszystko. Dodatkowo prowadzący tego typu działalność okazjonalnego przewozu osób w sposób profesjonalny powinni dopełnić innych formalności wynikających z polskiego prawa. – Zmiany regulaminu Ubera nie wskazują wprost na konieczność uzyskania licencji na przewóz osób, jednak należy taką uzyskać – mówi Alicja Siemianowska, partner w kancelarii Świeca i Wspólnicy. Jeśli kierowcy będą prowadzili zarejestrowaną działalność gospodarczą i będą dokonywać przewozów osób, to zgodnie z ustawą – Prawo przewozowe (Dz.U. z 2015 r. poz. 915 ze zm.; dalej: u.t.d.) muszą spełnić wiele dodatkowych formalności.

Główny Inspektorat Transportu Drogowego potwierdza to i ostrzega, że w innym przypadku próbującym uciec od obowiązku grożą surowe kary.


Pozostało jeszcze 72% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (10)

 • Tommey(2016-02-09 12:59) Zgłoś naruszenie 2012

  A dla każdego darmowy przejazd uberem z kodem "cch9wue". Można go wpisać przy rejestracji albo w aplikacji uber w zakładce "Zniżki". Polecam ;)

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Klient(2016-10-05 08:54) Zgłoś naruszenie 93

  Uzywalem taxi z licencja i wiele razy mnie oszukali.ostatnio pan ( agresywny z licencja niby po psychotestach ) nie chcial mi otworzyc bagaznika (po torbe) trasa Warszawa -Modlin jezeli nie zaplace kwoty dwa razy wiekszej niz wczesnie umowiona. Z Uberem zawsze uczciwie kulturka, bez przekretow Wiec na co ta licencja , ma uprawniac do zlodziejstwa ?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Unberrider26(2016-02-11 02:55) Zgłoś naruszenie 53

  Hahahah śmiesznie taxoplaczki xd

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Koniec oszukiwania budżetu państwa !!!(2017-04-19 00:50) Zgłoś naruszenie 56

  Agencje rządowe powinny zażądać od uber pełnej bazy danych kierowców którzy byli zarejestrowani do tej pory i sprawdzić czy ci kierowcy mieli zarejestrowaną działalność , czy mieli wymagane kasy fiskalne , płacili ZUS i podatki , nałożyć kary i zażądać opłacenia zaległych składek ZUS i podatków , jeżeli uber zatai bazę danych zamknąć winnych w areszcie i wytoczyć sprawę o utrudnianie śledztwa i działanie na szkodę państwa .

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • kierowca uber(2016-02-10 07:14) Zgłoś naruszenie 48

  nie dość, że uber zalecił kierowcom rejestracje działalności w trybie natychmiastowym to jeszcze do pomocy w kwestiach podatkowych zatrudnił firmę z raju podatkowego która istnieje 4 miesiącem jej prezes to 65 letni pan...I tak uber ma zamiar "podatki". Bądźcie pewni, że firma A4 za ani grosza podatku nie zapłaci a za pranie pieniędzy życzy sobie grubo ponad 50%. KONIEC UBERa!!!

  Odpowiedz
 • Rafix(2017-05-01 12:25) Zgłoś naruszenie 02

  Uber darmowy kod na 30 zł QJZ52T84UE ważny 3 miesiące, wpisz ten kod przy rejestracji lub później w menu płatności i masz darmowy pierwszy przejazd do kwoty 30 zł. Wystarczy poprać aplikację ze sklepu i zarejestrować się, pamiętaj wpisz kod QJZ52T84UE aby mieć 30zł na pierwszy przejazd Uberem. Polecam.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Reklama