statystyki

Uber zmienia kurs: Konieczne firma oraz licencja

autor: Jakub Styczyński09.02.2016, 12:15; Aktualizacja: 09.02.2016, 12:15
Uber

Przedstawiciele Ubera zarzekają się, że wprowadzenie obowiązku założenia działalności gospodarczej przez partnerów aplikacji wynika wyłącznie z ich chęci do zautomatyzowania wydawania faktur dla korzystających z usługiźródło: ShutterStock

Lepiej nie ryzykować i dostosować się do wytycznych. ITD już zapowiada, że to sprawdzi. Jak? Przykładowo przez kontrolowane zakupy. Problem może być też z fiskusem, i to niestety także za nieopodatkowaną działalność wstecz.

reklama


reklama


W ostatnich dniach pojawiła się wiadomość, że kierowcy współpracujący z popularną aplikacją kojarzącą kierowców z pasażerami od 19 lutego muszą mieć zarejestrowaną działalność gospodarczą. Wiele mediów wskazało to jako porażkę amerykańskiej korporacji. Ale głównymi przegranymi są kierowcy. Umowy między Uberem a jeżdżącymi są bowiem tak skonstruowane, że wszelkie konsekwencje poniosą właśnie parataksówkarze. Nie dość, że muszą stać się przedsiębiorcami, to jako prowadzący działalność mają obowiązek zdobycia we własnym zakresie odpowiednich licencji i certyfikatów. I to oni, a nie Uber, narażają się na kary w przypadku niespełnienia obowiązków. A te jednorazowo mogą wynosić nawet do 10 tys. zł.

Zaskakujące decyzje

Przedstawiciele Ubera zarzekają się, że wprowadzenie obowiązku założenia działalności gospodarczej przez partnerów aplikacji wynika wyłącznie z ich chęci do zautomatyzowania wydawania faktur dla korzystających z usługi. Jednak okazuje się, że firma nie pozostawia wyboru partnerom. Jeśli kierowcy nie zarejestrują działalności bądź nie dostarczą odpowiednich danych (NIP i VAT UE), stracą możliwość zarabiania.

Ale to nie wszystko. Dodatkowo prowadzący tego typu działalność okazjonalnego przewozu osób w sposób profesjonalny powinni dopełnić innych formalności wynikających z polskiego prawa. – Zmiany regulaminu Ubera nie wskazują wprost na konieczność uzyskania licencji na przewóz osób, jednak należy taką uzyskać – mówi Alicja Siemianowska, partner w kancelarii Świeca i Wspólnicy. Jeśli kierowcy będą prowadzili zarejestrowaną działalność gospodarczą i będą dokonywać przewozów osób, to zgodnie z ustawą – Prawo przewozowe (Dz.U. z 2015 r. poz. 915 ze zm.; dalej: u.t.d.) muszą spełnić wiele dodatkowych formalności.

Główny Inspektorat Transportu Drogowego potwierdza to i ostrzega, że w innym przypadku próbującym uciec od obowiązku grożą surowe kary.


Pozostało jeszcze 72% treści

PROMOCJA
Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc już od 33,00 zł
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama

  • Tommey(2016-02-09 12:59) Odpowiedz 118

    A dla każdego darmowy przejazd uberem z kodem "cch9wue". Można go wpisać przy rejestracji albo w aplikacji uber w zakładce "Zniżki". Polecam ;)

  • kierowca uber(2016-02-10 07:14) Odpowiedz 32

    nie dość, że uber zalecił kierowcom rejestracje działalności w trybie natychmiastowym to jeszcze do pomocy w kwestiach podatkowych zatrudnił firmę z raju podatkowego która istnieje 4 miesiącem jej prezes to 65 letni pan...I tak uber ma zamiar "podatki". Bądźcie pewni, że firma A4 za ani grosza podatku nie zapłaci a za pranie pieniędzy życzy sobie grubo ponad 50%. KONIEC UBERa!!!

  • Unberrider26(2016-02-11 02:55) Odpowiedz 10

    Hahahah śmiesznie taxoplaczki xd

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

reklama