statystyki

Uber zmienia kurs: Konieczne firma oraz licencja

autor: Jakub Styczyński09.02.2016, 12:15; Aktualizacja: 09.02.2016, 12:15
Uber

Przedstawiciele Ubera zarzekają się, że wprowadzenie obowiązku założenia działalności gospodarczej przez partnerów aplikacji wynika wyłącznie z ich chęci do zautomatyzowania wydawania faktur dla korzystających z usługiźródło: ShutterStock

Lepiej nie ryzykować i dostosować się do wytycznych. ITD już zapowiada, że to sprawdzi. Jak? Przykładowo przez kontrolowane zakupy. Problem może być też z fiskusem, i to niestety także za nieopodatkowaną działalność wstecz.

W ostatnich dniach pojawiła się wiadomość, że kierowcy współpracujący z popularną aplikacją kojarzącą kierowców z pasażerami od 19 lutego muszą mieć zarejestrowaną działalność gospodarczą. Wiele mediów wskazało to jako porażkę amerykańskiej korporacji. Ale głównymi przegranymi są kierowcy. Umowy między Uberem a jeżdżącymi są bowiem tak skonstruowane, że wszelkie konsekwencje poniosą właśnie parataksówkarze. Nie dość, że muszą stać się przedsiębiorcami, to jako prowadzący działalność mają obowiązek zdobycia we własnym zakresie odpowiednich licencji i certyfikatów. I to oni, a nie Uber, narażają się na kary w przypadku niespełnienia obowiązków. A te jednorazowo mogą wynosić nawet do 10 tys. zł.

Zaskakujące decyzje

Przedstawiciele Ubera zarzekają się, że wprowadzenie obowiązku założenia działalności gospodarczej przez partnerów aplikacji wynika wyłącznie z ich chęci do zautomatyzowania wydawania faktur dla korzystających z usługi. Jednak okazuje się, że firma nie pozostawia wyboru partnerom. Jeśli kierowcy nie zarejestrują działalności bądź nie dostarczą odpowiednich danych (NIP i VAT UE), stracą możliwość zarabiania.

Ale to nie wszystko. Dodatkowo prowadzący tego typu działalność okazjonalnego przewozu osób w sposób profesjonalny powinni dopełnić innych formalności wynikających z polskiego prawa. – Zmiany regulaminu Ubera nie wskazują wprost na konieczność uzyskania licencji na przewóz osób, jednak należy taką uzyskać – mówi Alicja Siemianowska, partner w kancelarii Świeca i Wspólnicy. Jeśli kierowcy będą prowadzili zarejestrowaną działalność gospodarczą i będą dokonywać przewozów osób, to zgodnie z ustawą – Prawo przewozowe (Dz.U. z 2015 r. poz. 915 ze zm.; dalej: u.t.d.) muszą spełnić wiele dodatkowych formalności.

Główny Inspektorat Transportu Drogowego potwierdza to i ostrzega, że w innym przypadku próbującym uciec od obowiązku grożą surowe kary.


Pozostało jeszcze 72% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (16)

  • Tommey(2016-02-09 12:59) Zgłoś naruszenie 2114

    A dla każdego darmowy przejazd uberem z kodem "cch9wue". Można go wpisać przy rejestracji albo w aplikacji uber w zakładce "Zniżki". Polecam ;)

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Klient(2016-10-05 08:54) Zgłoś naruszenie 157

    Uzywalem taxi z licencja i wiele razy mnie oszukali.ostatnio pan ( agresywny z licencja niby po psychotestach ) nie chcial mi otworzyc bagaznika (po torbe) trasa Warszawa -Modlin jezeli nie zaplace kwoty dwa razy wiekszej niz wczesnie umowiona. Z Uberem zawsze uczciwie kulturka, bez przekretow Wiec na co ta licencja , ma uprawniac do zlodziejstwa ?

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Unberrider26(2016-02-11 02:55) Zgłoś naruszenie 93

    Hahahah śmiesznie taxoplaczki xd

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Koniec oszukiwania budżetu państwa !!!(2017-04-19 00:50) Zgłoś naruszenie 720

    Agencje rządowe powinny zażądać od uber pełnej bazy danych kierowców którzy byli zarejestrowani do tej pory i sprawdzić czy ci kierowcy mieli zarejestrowaną działalność , czy mieli wymagane kasy fiskalne , płacili ZUS i podatki , nałożyć kary i zażądać opłacenia zaległych składek ZUS i podatków , jeżeli uber zatai bazę danych zamknąć winnych w areszcie i wytoczyć sprawę o utrudnianie śledztwa i działanie na szkodę państwa .

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • kierowca uber(2016-02-10 07:14) Zgłoś naruszenie 511

    nie dość, że uber zalecił kierowcom rejestracje działalności w trybie natychmiastowym to jeszcze do pomocy w kwestiach podatkowych zatrudnił firmę z raju podatkowego która istnieje 4 miesiącem jej prezes to 65 letni pan...I tak uber ma zamiar "podatki". Bądźcie pewni, że firma A4 za ani grosza podatku nie zapłaci a za pranie pieniędzy życzy sobie grubo ponad 50%. KONIEC UBERa!!!

    Odpowiedz
  • mr(2018-05-09 18:07) Zgłoś naruszenie 21

    A ciekawe jak inne firmy i jak to wpłynie na ceny, bo tylko to mnie interesuje. Róznymi firmami jeździłem jako pasażer, ostatnio z opti taxi bo byli najtańsi i nikomu do licencji nie zaglądałem. Jak ma prawko to znaczy że umie jeździć i tyle w temacie.

    Odpowiedz
  • Ppa(2018-01-26 09:30) Zgłoś naruszenie 10

    Polacy oszukują samych siebie - to nie banki, taksówkarze, handlarze samochodami oszukują - robią to sami Polacy. Przykładowo - używany samochód który ma 10 lat i jest ściągnięty z Niemiec będzie prawdziwa okazją, super przebieg 150 000 km, po nie palącej Niemce która gonila handlarza od Berlina do granicy i chciała dopłacić żeby jej oddał... Na lawecie na granicy auto ma 500 000 km przebiegu, przekracza granice i ma 150 000 km, dlaczego? Bo nie ma okazji, a Polacy chcą mieć auta do 200 000 przebiegu, dlatego handlarz żeby zarobić musi to zrobić. Pretensje miejcie sami do siebie... To samo taxi - korzystacie z usług a nie czytacie nawet stawek jakie są na szybie... Kiedyś wsiadla do mnie babka na postoju - ledwo podjechalem. Zapytałem ja czy wsiadla do taxi? Ona ze tak, ponieważ mam oklejone auto etc, poinformowałem ja ze nie wsiadla do taxi, ponieważ nie zdążyłem jeszcze założyć koguta, także wsiadla do zwykłego samochodu... Ludzie nie wiedzą o co chodzi z taryfami, nie wiedzą że mogą nie płacić bez paragonu, a zbyt wysoka cenę mogą zweryfikować, złożyć zażalenie, zadzwonić na policję etc. Jeśli ktoś cię oszukał, a ty płacisz a dopiero później krzyczysz na forach to coś jest nie tak... Jako taksówkarz popieram akcje wyeliminowania złodzieji z taxi i smierdzacych emerytów w starych autach...

    Odpowiedz
  • Rafix(2017-05-01 12:25) Zgłoś naruszenie 02

    Uber darmowy kod na 30 zł QJZ52T84UE ważny 3 miesiące, wpisz ten kod przy rejestracji lub później w menu płatności i masz darmowy pierwszy przejazd do kwoty 30 zł. Wystarczy poprać aplikację ze sklepu i zarejestrować się, pamiętaj wpisz kod QJZ52T84UE aby mieć 30zł na pierwszy przejazd Uberem. Polecam.

    Odpowiedz
  • Janek(2018-02-01 20:30) Zgłoś naruszenie 00

    8d2unfypue Wpisz ten kod podczas rejestracji Dostaniesz pieniądze na swój pierwszy darmowy przejazd.

    Odpowiedz