statystyki

Taksówkarze zatrzymali kierowców Ubera. Teraz mają kłopot

autor: Jakub Styczyński08.06.2016, 09:48; Aktualizacja: 08.06.2016, 10:01
Uber

Sankcją za bezprawne ujęcie obywatelskie może być kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.źródło: ShutterStock

Kiedy przedsiębiorca może dokonać ujęcia obywatelskiego? Ma prawo złapać przestępcę na gorącym uczynku, ale musi uważać, bo np. za nieuzasadnione użycie siły grozi sprawa przed sądem.

W ostatnim czasie głośno było o przypadkach zatrzymań obywatelskich kierowców Ubera dokonywanych przez taksówkarzy. Wyłapywali oni kierowców świadczących przewozy za pośrednictwem amerykańskiej korporacji, a następnie próbowali zatrzymać ich do czasu przybycia policji, aby ta mogła przyłapać ich na gorącym uczynku za jazdę bez licencji i zezwoleń. Takie przypadki powtórzyły się m.in. w Katowicach, Łodzi i Warszawie. Wydarzenia odbiły się szerokim echem w internecie. Na forach dyskusyjnych zawrzało: przez jednych taksówkarze broniący własnych firm przed konkurencją korporacji traktowani byli jak bohaterowie, przez innych zostali mocno napiętnowani hejtem.

Okazuje się jednak, że teraz kłopoty mają nie kierowcy, ale sami taksówkarze! Stołeczna prokuratura wszczęła bowiem przeciwko nim dochodzenie. Sprawdza, czy nie doszło z ich strony do zastosowania przemocy i groźby bezprawnej w celu zmuszenia do określonego zachowania, to jest czynu z art. 191 par. 1 ustawy z 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny (Dz.U. z 1997 r. nr 88, poz. 553 ze zm.). Jeśli prokuratorzy dopatrzą się bezprawności w działaniach – to nie kierowcy Ubera, ale taryfiarze, którzy w walce z konkurencją w desperacji próbowali skorzystać z przepisów dotyczących ujęcia obywatelskiego mogą teraz odpowiedzieć przed sądem.

Kiedy wolno działać


Pozostało jeszcze 79% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (3)

 • Kaska(2017-05-15 11:29) Zgłoś naruszenie 20

  Zlikwidowac ustawowo zawod taksowkarza i bedzie spoko.Taksiarz to rachityczny przestarzaly juz zawod dla ludzi ktorzy nie maja zadnych konkretnych kwalifikacji zawodowych i dla leni.

  Odpowiedz
 • Rysio(2016-06-23 05:31) Zgłoś naruszenie 15

  Ile razy trzeba pismakom tlumaczyc ze to nie konkurencja tylko nielegalny przewoznik popoelniajacy przestepstwo skarbowe

  Odpowiedz
 • Anna(2017-05-15 11:25) Zgłoś naruszenie 10

  Wszyscy taksowkarze ktorzy probowali stosowac przemoc fizyczna wobec kierowcow UBERA powinni zostac tymczasowo aresztowani i pozbawieni licencji taksowkowych.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie