statystyki

Wójt nie musi ogłaszać naboru na stanowisko doradcy lub asystenta

autor: AR16.03.2016, 07:39; Aktualizacja: 16.03.2016, 09:43
Kierownik jednostki terytorialnej na każdym etapie swojej pracy może zdecydować o zatrudnieniu asystenta i doradcy

Kierownik jednostki terytorialnej na każdym etapie swojej pracy może zdecydować o zatrudnieniu asystenta i doradcyźródło: ShutterStock

Kierownik jednostki samorządowej od początku kadencji nie miał wyznaczonego zastępcy. Nie korzystał też z możliwości zatrudnienia asystentów. Zastanawia się teraz nad zatrudnieniem doradcy, który mogłby go odciążyć m.in. od spraw organizacyjnych. Czy musi rozpisywać konkurs?

Nie. Kierownik jednostki nie ma obowiązku przeprowadzania konkursu na stanowisko doradcy lub asystenta. Podstawą do zatrudniania w samorządzie doradcy lub asystenta może być – z braku szczególnych przepisów – wyłącznie umowa o pracę. Z ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1202 ze zm.) wynika, że pracodawcą doradcy czy asystenta może być wyłącznie urząd gminy, starostwo i urząd marszałkowski.

Co ciekawe, nie wynika z niej to, czyim konkretnie doradcą i asystentem ma być taki pracownik ani co konkretnie należy do jego zadań, a nawet to, czym te oba stanowiska się różnią. Zostały bowiem wprowadzone do ustawy, bo (jak to wynikało z uzasadnienia ustawodawcy) mają tworzyć gabinet polityczny wójta, starosty czy marszałka – co nie stoi w zgodzie z ich oficjalną nazwą.


Pozostało jeszcze 50% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane