statystyki

Zadłużeni lokatorzy ciągną polskie miasta w kierunku dna

autor: Tomasz Żółciak20.01.2016, 07:29; Aktualizacja: 20.01.2016, 09:37
blok, mieszkanie

Wrocław twierdzi, że zadłużenie lokatorów przekracza 100 mln zł i od kilku lat utrzymuje się na podobnym poziomieźródło: ShutterStock

Akcje abolicyjne, możliwość odpracowania zaległości, rozkładanie ich na raty – władze lokalne szukają skutecznych metod ściągnięcia czynszów. Mimo to zadłużenie lokatorów mieszkań komunalnych z roku na rok rośnie.

Metropolie mają narastający problem z opanowaniem zwiększającej się kwoty niespłaconych czynszów za mieszkania komunalne. W Warszawie w ciągu zaledwie czterech lat (2010––2014) zadłużenie wzrosło z 200 do ponad 286 mln zł. I to mimo zmniejszającej się liczby dłużników – o 3108, czyli ponad 14 proc. Miasto mimo wszystko dostrzega pozytywy. – Ogólna kwota zadłużenia wprawdzie wzrasta, ale w ostatnich latach tempo jej wzrostu uległo zahamowaniu – przekonuje Konrad Klimczak z wydziału prasowego stołecznego ratusza.

Albo czynsz, albo leki

Katowice zakończyły ubiegły rok z kwotą zadłużenia w wysokości ponad 118 mln zł (stan na koniec listopada 2015 r.), podczas gdy jeszcze w 2010 r. było to niemal 83,5 mln zł. Jeszcze gorzej jest w Krakowie. W identycznym okresie zaległości czynszowe wzrosły z ponad 153 mln zł do prawie 250 mln zł. Urzędnicy starają się jednak wykazywać zrozumienie. – Znaczna część osób korzystających z lokali komunalnych, ze względu na trudną sytuację ekonomiczno-finansową, każdego miesiąca zmuszona jest do podejmowania decyzji, czy ograniczone środki, którymi dysponują, przeznaczyć na zakup jedzenia i lekarstw, czy też na uregulowanie opłat za korzystanie z lokalu mieszkalnego – zwraca uwagę Katarzyna Zapał, dyrektor Zarządu Budynków Komunalnych w Krakowie.


Pozostało jeszcze 85% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane