statystyki

Ważne są wszystkie czynniki wpływające na czynsz

autor: Urszula Mirowska-Łoskot28.03.2017, 19:00
blok, mieszkanie

Z ustawy wynika, że gmina ustala jego stawkę, biorąc pod uwagę położenie budynku, położenie lokalu w budynku, wyposażenie budynku i lokalu w urządzenia techniczne i instalacje oraz ogólny stan techniczny budynkuźródło: ShutterStock

Radni ustalając wysokość czynszu, muszą wziąć pod uwagę nie tylko stan techniczny lokalu komunalnego, ale także jego położenie. Tak wynika z rozstrzygnięcia nadzorczego wojewody lubelskiego. Dotyczyło ono uchwały Rady Gminy Jeziorzany w sprawie wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy na lata 2017-2021.

Zastrzeżenia wojewody wzbudziły zasady podwyższania lub obniżania czynszu za mieszkanie. Zgodnie z art. 21 ust. 2 ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1610 ze zm.) wieloletni program gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy powinien obejmować w szczególności m.in. prognozę dotyczącą wielkości oraz stanu technicznego zasobu mieszkaniowego gminy, analizę potrzeb oraz plan remontów i modernizacji, planowaną sprzedaż lokali w kolejnych latach, zasady polityki czynszowej oraz warunki obniżania czynszu.

– Organ jednostki samorządu terytorialnego realizujący ustawowy obowiązek opracowania wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy jest zobowiązany uwzględnić wszystkie wskazane w ustawie elementy kształtujące jego treść. Posłużenie się w art. 21 ust. 2 wyrażeniem „w szczególności” oznacza, że choć wskazane w nim elementy stanowią katalog otwarty, to obligatoryjnie muszą zostać w programie ustalone. Wszystkie kwestie określone w tym przepisie składają się bowiem na jego treść – zauważa Przemysław Czarnek, wojewoda lubelski.


Pozostało jeszcze 47% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane