statystyki

Rewolucja samorządowa oczami PiS: Powstaną nowe województwa?

autor: Tomasz Żółciak04.01.2016, 07:13; Aktualizacja: 04.01.2016, 08:12
W Polsce powstaną nowe województwa?

W Polsce powstaną nowe województwa?

PiS-owska wizja tego, jak ma funkcjonować w przyszłości polski samorząd, jest miejscami rewolucyjna. Ale coraz częściej brutalna rzeczywistość weryfikuje te plany, a eksperci przestrzegają – nośne hasła nie zawsze przekuwają się w dobre pomysły.

reklama


reklama


Nowe województwa

To jedna z najbardziej rewolucyjnych zapowiedzi PiS. Początkowo w partii mówiło się o konieczności utworzenia dwóch nowych województw: warszawskiego i środkowopomorskiego. W pewnym momencie prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk zaczął namawiać rząd do pójścia za ciosem i wyodrębnienia także woj. częstochowskiego. Rozpoczęła się polityczna awantura. Zmianom sprzeciwili się marszałkowie województw. Adam Struzik wyliczył np., że odcinając stolicę w obecnego woj. mazowieckiego, region będzie musiał utrzymać m.in. trzy czwarte dotychczasowych dróg, mając do dyspozycji niecałe 12 proc. wpływów z CIT (reszta zostałaby w Warszawie). Po kalkulatory sięgnęli też urzędnicy z woj. zachodniopomorskiego. Wyszło im, że od stycznia do października 2015 r. wpływy podatku CIT dla Pomorza Zachodniego sięgnęły ponad 104 mln zł, z czego ok. 3,6 mln zł to kwota dla obszaru, który znalazłby się w Środkowopomorskiem.

– Bardziej zasadne wydaje się jednak pytanie, jak podzielić ponad 300-milionowy dług, który nasz region ma ze względu na realizację wielu inwestycji, w tym również prowadzonych we wschodniej części województwa. Gdyby dług podzielić proporcjonalnie do liczby mieszkańców, to mogłoby się okazać, że nowa jednostka administracyjna rozpocznie swoje funkcjonowanie z wysokim zadłużeniem i niskimi dochodami – dodaje marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

Trudno się dziwić, że w pewnym momencie premier Beata Szydło przyznała, że na razie sprawa nowych województw nie jest na liście najważniejszych spraw.


Pozostało jeszcze 66% treści
Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub wykup dostęp
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Polecane

reklama

 • ja(2016-01-04 15:19) Odpowiedz 64

  Proponowałbym również podzielenie lub likwidacje wojewodztwa kujawsko-pomorskiego.

 • xtd(2016-01-04 22:08) Odpowiedz 41

  Olesna i Lublińca wołami nie zaciągną do częstochowskiego.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • komuch(2016-01-25 13:22) Odpowiedz 12

  Dobry pomysł. Kiedyś było 49 wojewódź i było dobrze.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

reklama