statystyki

Gmina nie podejmie uchwały o pomocy finansowej na remonty we wspólnotach

autor: Marcin Nagórek29.11.2017, 08:31; Aktualizacja: 29.11.2017, 09:30
"Zamierzamy pomóc mieszkańcom, którzy wykupili lokale od gminy, a obecnie tworzą wspólnoty mieszkaniowe."

"Zamierzamy pomóc mieszkańcom, którzy wykupili lokale od gminy, a obecnie tworzą wspólnoty mieszkaniowe."źródło: ShutterStock

Zamierzamy pomóc mieszkańcom, którzy wykupili lokale od gminy, a obecnie tworzą wspólnoty mieszkaniowe. W tym celu rada gminy chce podjąć uchwałę o randze prawa miejscowego, m.in. na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy o samorządzie gminnym. Pomoc miałaby dotyczyć remontów budynków/lokali, np. dachu, klatek schodowych itp. Czy będzie to zgodne z prawem? Uważamy, że tak, bo gmina jest prawnie samodzielna, co wynika z art. 2 i art. 40 wymienionej ustawy.

To niestety niemożliwe. Z przepisów i orzecznictwa sądowego wynika, że nie ma podstaw prawnych do podjęcia proponowanej uchwały. Przepisy wyznaczające tylko ogólną kompetencję dla organu stanowiącego (tu rady gminy) to za mało.

Z art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy o samorządzie gminnym (dalej: u.s.g.) wynika, że do wyłącznej właściwości rady gminy należy „stanowienie w innych sprawach zastrzeżonych ustawami do kompetencji rady gminy”. Jest to więc przepis specyficzny, odsyłający do innych ustaw, które przewidują kompetencje dla organu stanowiącego gminy, czyli rady. Jednak, co istotne, w orzecznictwie sądowoadministracyjnym podkreśla się zgodnie, że ów przepis jest jedynie ogólną normą kompetencyjną, która nie może stanowić podstawy merytorycznej do stanowienia aktów prawnych.

W wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z 24 lutego 2011 r. (sygn. akt II SA/Ke 33/11) podkreślono np., że takiej podstawy nie można upatrywać zwłaszcza w art. 18 ust. 2 pkt 15 u.s.g., ten bowiem odsyłając do upoważnień zawartych w innych ustawach, nie może stanowić samodzielnej podstawy do podjęcia uchwały.


Pozostało jeszcze 70% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane