statystyki

Wspólnota mieszkaniowa nie może zwiększać dowolnie opłat za lokale użytkowe

autor: Marcin Nagórek27.03.2018, 20:00; Aktualizacja: 01.04.2018, 10:19
Powództwo przeciwko wspólnocie mieszkaniowej należy wytoczyć w terminie sześciu tygodni od podjęcia uchwały na zebraniu ogółu właścicieli.

Powództwo przeciwko wspólnocie mieszkaniowej należy wytoczyć w terminie sześciu tygodni od podjęcia uchwały na zebraniu ogółu właścicieli.źródło: ShutterStock

Prowadzę sklep w budynku, w którym jest wspólnota mieszkaniowa. Podjęła ona uchwałę o dużo wyższych opłatach eksploatacyjnych i na fundusz remontowy dla lokali użytkowych w stosunku do mieszkaniowych (o 100 proc.). Brak w niej jednak uzasadnienia, zawiera tylko ogólne sformułowanie, że te lokale generują większe koszty sprzątania i hałas. Czy uchwałę można podważyć?

Tak. Zarówno regulacje prawne, jak i orzecznictwo sądów wskazują, że zakres i sposób dokonania podwyżki był wadliwy. Uzasadnione więc będzie skierowanie do sądu okręgowego powództwa o uchylenie uchwały. Podstawę proceduralną stanowi art. 25 ust. 1 ustawy o własności lokali (dalej: u.w.l.). Zgodnie z nim właściciel lokalu może zaskarżyć uchwałę do sądu z powodu jej niezgodności z przepisami prawa lub z umową właścicieli lokali albo jeśli narusza ona zasady prawidłowego zarządzania nieruchomością wspólną lub w inny sposób godzi w jego interesy. Powództwo przeciwko wspólnocie mieszkaniowej należy wytoczyć w terminie sześciu tygodni od podjęcia uchwały na zebraniu ogółu właścicieli albo od dnia powiadomienia powoda o treści uchwały podjętej w trybie indywidualnego zbierania głosów (ust. 1a).

Konieczna kalkulacja

Z listu wynika, że, podwyższając opłaty, wspólnota ograniczyła się jedynie do ogólnych zastrzeżeń dotyczących generowania przez lokale użytkowe większych kosztów, w tym sprzątania, i niedogodności związanych z hałasem. Tymczasem zgodnie z art. 12 ust. 3 u.w.l. uchwała wspólnoty może zwiększyć obciążenia właścicieli lokali użytkowych z tytułu korzystania z nieruchomości wspólnej, jeżeli uzasadnia to sposób ich użytkowania. Zatem przed jej podjęciem powinna ustalić, czy i w jakim zakresie powodują one zwiększone koszty utrzymania całej nieruchomości wspólnej (np. klienci korzystają ze wspólnej klatki schodowej, co wpływa na wydatki na sprzątanie lub samochody dostawcze niszczą chodnik). Sąd Apelacyjny w Gdańsku w wyroku z 7 listopada 2013 r. (sygn. akt I ACa513/13) podzielił stanowisko sądu niższej instancji, przyjmując, że podwyższenie stawki opłaty eksploatacyjnej za lokale użytkowe – niepoparte rzetelną kalkulacją pozwalającą zaakceptować dokonany poziom podwyżki jako merytorycznie uzasadniony – stanowi naruszenie ww. regulacji u.w.l.


Pozostało jeszcze 37% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie