statystyki

Uchwalanie regulaminu imprezy sportowej poza uprawnieniami samorządu gminnego

autor: Leszek Jaworski04.10.2017, 09:05; Aktualizacja: 04.10.2017, 09:31
Rzeszowski sąd administracyjny przyjął, iż pojęcia gminnego obiektu nie można utożsamiać wyłącznie z obiektem budowlanym, gdyż stanowiłoby to nieuprawnione zawężenie zakresu regulacji objętej uchwałą rady gminy i stałoby w sprzeczności z celami u.s.g.

Rzeszowski sąd administracyjny przyjął, iż pojęcia gminnego obiektu nie można utożsamiać wyłącznie z obiektem budowlanym, gdyż stanowiłoby to nieuprawnione zawężenie zakresu regulacji objętej uchwałą rady gminy i stałoby w sprzeczności z celami u.s.g.źródło: ShutterStock

Rada gminy podjęła uchwałę w sprawie regulaminu meczu piłki nożnej, niebędącego imprezą masową. Czy organ stanowiący mógł przyjąć taki akt?

Reklama


Nie, ponieważ brak jest przepisu, który mógłby być podstawą przyjęcia takiego regulaminu. Pogląd ten potwierdza wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z 10 maja 2017 r. (sygn. akt II SA/Rz 1531/16). W sprawie rozpatrzonej przez ten sąd rada gminy przyjęła analogiczną uchwałę jak opisana przez czytelnika. Jako podstawę wskazano art. 40 ust. 2 pkt 4 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (dalej: u.s.g.). Przepis ten stanowi dla rady gminy delegację do wydawania aktów prawa miejscowego w zakresie zasad i trybu korzystania z gminnych obiektów i urządzeń użyteczności publicznej. Żadna regulacja nie definiuje wprost tych pojęć, a pomocny przy określaniu jego zakresu jest art. 1 ustawy z 20 grudnia 1996 r. o gospodarce komunalnej (dalej: u.g.k.). Zgodnie z nim obejmuje ona w szczególności zadania o charakterze użyteczności publicznej, których celem jest bieżące i nieprzerwane zaspokajanie zbiorowych potrzeb ludności w drodze świadczenia usług powszechnie dostępnych. Za takie uznaje się np.: boiska i hale sportowe, inne obiekty sportowe, drogi, tereny rekreacyjne, parki i obszary zieleni miejskiej itd.

W tym kontekście należy wskazać, że rzeszowski sąd administracyjny przyjął, iż pojęcia gminnego obiektu nie można utożsamiać wyłącznie z obiektem budowlanym, gdyż stanowiłoby to nieuprawnione zawężenie zakresu regulacji objętej uchwałą rady gminy i stałoby w sprzeczności z celami u.s.g. Niemniej zauważył, że rada gminy mogła podjąć uchwałę w zakresie ustalenia regulaminu korzystania z obiektu, na którym są rozgrywane mecze piłki nożnej bądź organizowane inne imprezy, z tym zastrzeżeniem, iż musi to być obiekt gminny i służący użyteczności publicznej. Zatem obiekt powinien zostać w uchwale zindywidualizowany bądź uchwała powinna zawierać wykaz obiektów na terenie gminy, których dotyczy.


Pozostało jeszcze 36% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Artykuły powiązane

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama