Prawie 40 km dróg rowerowych, dwa centra przesiadkowe, pięć punktów postojowych dla rowerzystów, wypożyczalnia rowerów mają zostać wpięte w „Łódzki system wypożyczania rowerów”. W centrach przesiadkowych będzie można zostawić samochód albo rower i przesiąść się do komunikacji miejskiej. Jest to jedyny realizowany obecnie taki projekt, jeśli chodzi o budowę dróg rowerowych. Projektem objęty został cały teren gminy.
Opracowana koncepcja jest szkieletem, który połączy Aleksandrów Łódzki z sąsiednimi gminami: Łodzią, Konstantynowem, Lutomierskiem, Zgierzem... Jego zaletą jest to, że będzie mógł być w przyszłości rozbudowywany, będą mogły być włączone nowe drogi w ramach sieci, która w najbliższych latach powstanie. Te drogi będą przebiegały od centrum Aleksandrowa Ł. przez Rudę Bugaj, Nakielnicę, Karolew, Stare Krasnodęby, Nowe Krasnodęby, Sobień, Bełdów, Zgniłe Błoto, Grunwald, Wolę Grzymkową przez największe osiedla na terenie Aleksandrowa Łódzkiego: osiedle Bratoszewskiego, Słoneczne, Wyzwolenia. Drogi rowerowe dotrą również do Rąbienia. Jedno centrum przesiadkowe będzie zlokalizowane przy osiedlu Bratoszewskiego, drugie – przy Targowym Rynku.
– Do opracowania i wdrożenia koncepcji tak rozbudowanych ścieżek rowerowych skłoniła nas potrzeba promowania zdrowego trybu życia i aktywności fizycznej – mówi burmistrz Jacek Lipiński. – Nie bez znaczenia jest konieczność ograniczenia ruchu samochodowego na terenie Aleksandrowa Łódzkiego . Zakończony jest już etap opracowania koncepcji, teraz będzie przygotowywane studium wykonalności dla całej inwestycji. Pod koniec trzeciego kwartału tego roku złożymy wniosek, a do końca roku powinna zostać podpisana umowa o dofinansowanie. Fizycznie prace będą przebiegały w latach 2018 – 2019. Jest duża szansa na to, że w przyszłym roku zobaczymy pierwsze kilometry dróg rowerowych na terenie Aleksandrowa Łódzkiego. Za dwa lata przesiadamy się na rower!
Reklama
Aleksandrowianie zresztą – i to w każdym wieku – chętnie się ruszają i korzystają z udogodnień i propozycji uprawiania sportu, znajdujących się w ofercie aleksandrowskich klubów, stowarzyszeń czy też nieformalnych grup. Największy wybór mają najmłodsi: niemal każde dziecko w gminie Aleksandrów Łódzki uprawia jakąś dyscyplinę sportu. Do dyspozycji młodych sportowców pozostają m.in. hale sportowe – nowoczesne obiekty przy każdej szkole. Szkoła sportowa posiada dodatkowo wysokospecjalistyczną halę lekkoatletyczną i stadion lekkoatletyczny. Na tych obiektach trenują reprezentanci kraju. Doskonałe techniczne zaplecze sportowe przekłada się na realne wyniki aleksandrowskich sportowców, wśród których znajdują się mistrzowie Europy, świata czy olimpijczycy. Aleksandrów Łódzki reprezentują poza granicami Polski tacy zawodnicy jak Karol Hoffmann, Robert Urbanek – utytułowani reprezentanci Polski czy z młodszego pokolenia mistrzowie juniorzy: Jakub Andrzejczak, Jakub Kalinowski i Dawid Wawrzyniak.
PARTNER