Prokuratura Krajowa: Gminy nie mogą pobierać opłat za przyłączenie wody i kanalizacji

10.08.2017, 09:53; Aktualizacja: 10.08.2017, 10:08
Jak zaznaczono, "praktyka stosowana przez gminy, które wskazują taką podstawę ustawową podejmowanych przez siebie uchwał, jest błędna".

Jak zaznaczono, "praktyka stosowana przez gminy, które wskazują taką podstawę ustawową podejmowanych przez siebie uchwał, jest błędna".źródło: ShutterStock

Gminy nie mogą pobierać od mieszkańców opłat za przyłączenie do sieci wodociągowych i kanalizacyjnych; w przypadku ujawnienia nieprawidłowości pod tym względem prokuratorzy mają obowiązek działać na rzecz zakwestionowania takich zapisów - podała Prokuratura Krajowa.
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP

Polecane

Reklama

Komentarze (10)

 • Wajlet(2018-05-10 20:19) Zgłoś naruszenie 00

  Witam w gminie Niedźwiada woj.lubelskie każdy kto pobuduje dom na wlasny koszt mysi podłączyć się do sieci wodno -kanalizacyjnej.Gmina tłumaczy się brakiem środków w budżecie! Nie rozumiem jak to się w takim razie ma do ustawy.

  Odpowiedz
 • Motylek (2018-01-07 21:50) Zgłoś naruszenie 00

  W Kębłowie woj.pomorskie gmina Luzino w tej chwili budowana jest sieć kanalizacyjna na którą Wójt Gminy otrzymał środki z Unii Europejskiej w wysokości 1800 000 zł. Po wykonaniu odbioru kanalizacji przez gminę, naliczona będzie opłata od każdej posesji 1700-1800 zł za przyłącze wodociągowe plus dodatkowo 20 zł za każdy metr bieżący od przyłącza (studzienki) do wpięcia się w rurę znajdującą na danej posesji.

  Odpowiedz
 • P...(2017-12-27 05:32) Zgłoś naruszenie 01

  ale adiacencką opłatę to już można ? tak było u nas ok. 2 tys.

  Odpowiedz
 • Pol(2017-11-08 12:45) Zgłoś naruszenie 60

  - Wodociągi? - Tak, słucham? - Chciałem zgłosić awarię z kranu płynie woda. - A co ma płynąć? - Sądząc po rachunku to bourbon.

  Odpowiedz
 • Anonim(2017-11-08 11:06) Zgłoś naruszenie 10

  Jak to się ma do artykułu z 28.06.2017 r. http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/1053760,sn-przylaczenie-do-gminnych-wodociagow-i-kanalizacji.html

  Odpowiedz
 • Irena(2017-08-15 18:43) Zgłoś naruszenie 12

  a jak wody nie ma bo opadła jak wybudowano zbiornik retencyjny albo co gorsze woda jest skażona nie nadająca się do spożycia ,wybudowanie studni też jest duży wydatek nie lepiej trzymać się litery prawa.to nie jest fer nie wszyscy mogą mieszkać w pierwszym zabudowy bezpośredniej i do wodociągu prawda , więc dlaczego my mamy płacić więcej to nie jest normalny stan rzeczy

  Odpowiedz
 • Irena(2017-08-11 20:04) Zgłoś naruszenie 40

  w Wodzisławiu jest jeszcze lepiej,przyłączem nazywany jest odcinek który zaczyna się w budynku ,a kończy wpięnciem do sieci miejscu i nie jeż ważne czy przebiega przez działki osób trzecich czy w drodze której nie jest się właścicielem poza tym i płaci się za wszystko.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Andrzej(2017-08-11 18:52) Zgłoś naruszenie 111

  W Rybniku pobierają opłaty za wydane warunki techniczne podłączenia, za włączenie do sieci, za nadzór nad włączeniem itd... za pełną zgodą Prokuratury do której składałem zawiadomienie. Skargę złożyłem do Prokuratury Krajowej i dalej nic. Próbowałem u Wojewody o unieważnienie kilkunastu paragrafów uchwały sprzecznych z prawem (jak w przytoczonych wyrokach w artykule oraz w wyroku WSA z Gliwic gdzie sprawdził się Prokurator Rejonowy Gliwice - brawo) - też nic. Zawiadomiłem UOKiK - ponad rok i nic. Zresztą po co Ustawy skoro SN uważa, że zapis w ustawie ODCINEK przewodu to nieistotne i stwierdza, że to cały przewód - to dopiero będzie siedmiu wspaniałych (pytanie po co nam w Sejmie 450) i monopolista wodociągi mogą wszystko. Jeśli ktoś wierzy, że dzięki artykułowi coś się zmieni życzę powodzenia, pewnie za parę dni wszyscy o tym zapomną a pozwolenie i budowa przyłączy dalej będzie po stokroć trudniejsza niż zgoda i budowa domu. Pozdrawiam

  Odpowiedz
 • Grześ(2017-08-11 09:48) Zgłoś naruszenie 100

  Takie praktyki powszechnie stosują również firmy energetyczne . Zmuszają do przekazania BEZPŁATNIE np stacji trafo . Jednocześnie wcześniej wnioskują o zrobienia przyłącza znacznie większego niż potrzebuje odbiorca który jes sam buduje . Następnie firma energetyczna pobiera dodatkowe opłaty za przyznanie mocy drugiemu frajerów za moc za którą zspłacił już pierwszy frajer . Tak to firmy energetyczne nie inwestując żerują na życiowych potrzebach ludzi . Mało tego ten pierwszy który wybudował sieć i potrzebuje zwiększenia mocy musi za to dodatkowo zapłacić jeśli enegetyka wyda zgodę. Paranoja . Mało kto wie że można odmówić przekazania pdzyłączy . Nie bójcie się tego .

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane