statystyki

Za przyłączenie do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej zapłaci Kowalski. Czy to pułapka dla gmin?

autor: Urszula Mirowska-Łoskot12.07.2017, 07:59; Aktualizacja: 12.07.2017, 08:40
opłaty pieniądze

Od lat między mieszkańcami a przedsiębiorstwami wodno-kanalizacyjnymi toczył się spór, kto powinien płacić za przyłączenie do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej.źródło: ShutterStock

Uchwała Sądu Najwyższego przesądzająca, że za całość przyłączenia do wodociągu i kanalizacji płaci mieszkaniec, ma dla samorządów nie tylko pozytywny wydźwięk. Może spowodować problemy z wdrożeniem dyrektywy ściekowej.

Od lat między mieszkańcami a przedsiębiorstwami wodno-kanalizacyjnymi toczył się spór, kto powinien płacić za przyłączenie do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. Zwłaszcza za odcinek, który ciągnie się już za nieruchomością. Część gmin domagała się, aby to właściciele płacili za całe przyłącze. Ci natomiast stali na stanowisku, że pokryją koszty, ale tylko za położenie rur w granicach ich posesji.

Takie stanowisko popierał też Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Te przedsiębiorstwa, które stosują do dziś inną wykładnię, konsekwentnie karał za nadużywanie pozycji monopolistycznej. Tak było w przypadku krakowskiego Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, na które prezes UOKiK nałożył blisko milionową karę za niedozwolone praktyki. MPWiK sprawiedliwości szukało w sądach. Jednak sąd I instancji uznał, że z ustawy z 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 328) nie wynika, by na właścicielach nieruchomości ciążył obowiązek wykonania lub sfinansowania robót polegających na budowie sieci lub urządzeń wodociągowych bądź kanalizacyjnych na odcinkach zlokalizowanych poza granicą nieruchomości.

Sprawa ostatecznie trafiła do Sądu Najwyższego, który w siedmioosobowym składzie orzekł, że za przyłącze kanalizacyjne uznać należy przewód łączący wewnętrzną instalację kanalizacyjną zakończoną studzienką w nieruchomości odbiorcy usług z siecią kanalizacyjną, na odcinku od studzienki do sieci kanalizacyjnej (czyli obejmujący także przewód poza granicą nieruchomości). Natomiast przyłącze wodociągowe zdefiniował SN jako przewód łączący sieć wodociągową z wewnętrzną instalacją wodociągową w nieruchomości odbiorcy usług na całej swojej długości.

Zadowoleni


Pozostało jeszcze 78% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane