Nieodkryty potencjał w śmieciach. Nowy program przetwórstwa odpadów kosztować będzie 45 mln zł

autor: Jakub Pawłowski10.08.2017, 07:31; Aktualizacja: 10.08.2017, 08:18
Konieczność zmian wymusza na nas UE, która przykręca śrubę polskim gminom, stawiając im wysokie cele odzysku

Konieczność zmian wymusza na nas UE, która przykręca śrubę polskim gminom, stawiając im wysokie cele odzyskuźródło: ShutterStock

45 mln zł – tyle kosztować będzie najnowszy pionierski program Ministerstwa Środowiska, polegający na wprowadzeniu tzw. gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ) w pięciu rozrzuconych po całej Polsce gminach.

Już od poniedziałku mogą one składać wnioski o dofinansowania do inwestycji m.in. w systemy selektywnego zbierania odpadów, ich odzysku i recyklingu czy też rozwój lokalnych elektrociepłowni i biogazowni.

Wszystko po to, by zapanować nad rosnącymi każdego roku górami odpadów, które zalegają na wysypiskach. Według danych GUS przypada ich średnio 283 kg na jednego mieszkańca naszego kraju.

Do kogo konkretnie trafią te pieniądze? Beneficjentami pożyczek (25 mln) i dotacji (20 mln) będą: Krasnobród (woj. lubelskie), Tuczno (woj. zachodniopomorskie), Wieluń (woj. łódzkie), Łukowica (woj. małopolskie) i Sokoły (woj. podlaskie). Do końca przyszłego roku mają one podpisać umowy na dofinansowania.


Pozostało jeszcze 71% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • wjw(2017-08-11 12:00) Zgłoś naruszenie 00

  Mafia amerykańska wpadła na to już wiele lat wcześniej....

  Odpowiedz
 • ja(2017-08-11 07:46) Zgłoś naruszenie 10

  nikt nie mówi o tym ,ze jak kupuje butelke plastikową w sklepie to za nia płacę, jak ja selekcjonuje to tez płacę -kto wi ęc dostaje po kieszeni? cały czas nabywca! nic się nie mówi o pieniądzach za utulizacje ,kto dostaje kasę za dostarczenie do przetwórni plastiku-przeciez on zostaje ponownie przetworzony!?natworzyli fundacyjek- dla kolesi przechowalni-na początku mówili,że to dla obsługi i za darmo a teraz wypłaty,nowe biura -tez za darmo?w Niemczech za każdą butelke plastikowa przyniesiona do sklepu dostajesz zwrot -poniewaz za nią zapłaciłeś a w |Polsce jeszcze do niej dopłacasz! ot takie złodziejstwo!

  Odpowiedz
 • Kpiarz (2017-08-10 07:59) Zgłoś naruszenie 00

  I jest kasa do podziału. Byle kuzynów do obsadzenia stanowisk nie brakło....

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane