statystyki

Urzędnicy publiczni bez praw do twórczej pracy

autor: Artur Radwan25.06.2014, 07:19; Aktualizacja: 25.06.2014, 08:31
Prawo autorskie

Prawo autorskieźródło: DGP

Przygotowują obszerne opracowania, tworzą pogłębione analizy, szykują ekstraraporty. Ich praca często jest anonimowa, bo cały sukces przypisują sobie ich szefowie.

Reklama


Reklama


Członkowie korpusu służby cywilnej na swoim niezależnym portalu żalą się, że w ramach obowiązków pracowniczych muszą przygotowywać raporty, sprawozdania czy opinie, za które pochwały i nagrody zbierają ich przełożeni. Ich pracę traktuje się jako przygotowywanie zwykłych dokumentów urzędowych, które nie są objęte ochroną praw autorskich. „Kto jest wyżej w hierarchii, bierze wszystko. Wykonawcy pozostaje satysfakcja” – żali się na portalu jeden z urzędników.

– Z urzędnikami jest jak z młodymi lekarzami, którzy prowadzą badania. Często zasługi przypisują sobie ich przełożeni. Nikt nie będzie się domagał uwzględnienia jego pracy choćby przez podpisanie jej imieniem i nazwiskiem rzeczywistego autora, bo może to skutkować końcem kariery – zauważa Agnieszka Wiercińska-Krużewska, adwokat, partner WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr Sp. k. w Warszawie.

Zdaniem rządowych urzędników większość opinii, raportów czy koncepcji nie mieści się w pojęciu wyjątków od zasady (patrz infografika). – W urzędach dochodzi do plagi kradzieży własności intelektualnych przez dyrektorów. Ci chcą zabłysnąć u ministra lub wojewody i pochwalić się owocem przygotowanego superdokumentu, przy którym często nawet nie kiwnęli palcem – potwierdza dr Stefan Płażek, adiunkt z Uniwersytetu Jagiellońskiego, ekspert od administracji państwowej.

Urzędnicy przekonują, że chodzi im nie o dodatkowe pieniądze, lecz o podpisywanie ich obszernych prac imieniem i nazwiskiem.

Innego zdania są przełożeni.

– Jeśli w urzędzie, w którym rocznie tworzy się ok. 100 tys. dokumentów, mielibyśmy oceniać, który z nich jest dziełem, to koszty administracji wzrosłyby nawet o 20 proc. – podlicza Mirosław Chrapusta, dyrektor wydziału prawa i nadzoru Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego. – Jeśli urzędnicy wykonują raport na rzecz urzędu, to mamy do czynienia z wytworem jego pracy, a nie twórczości – dodaje. Zaznacza, że dyrektor bierze odpowiedzialność za dokument na siebie i jeśli jest dobrze napisany, to jest jego zasługa, bo odpowiednio pokierował pracownikiem, a autor może przecież otrzymać za to nagrodę pieniężną.

Według urzędników ich szefowie często uważają, że każdy wynik wykonywanej pracy mieści się w pojęciu materiału służbowego. A ten nie jest zdefiniowany w prawie autorskim.

Naczelny Sąd Administracyjny wskazał w wyroku z 19 lutego 1997 r. (sygn. akt I SA/Kr 1062/96), że pojęcie materiału urzędowego jest pojemne i w jego zakresie mieścić się będzie to wszystko, co nie jest dokumentem. Również Sąd Najwyższy w wyroku z 26 września 2001 r. (sygn. akt IV CKN 458/00) orzekł, że materiałem urzędowym będzie zatem to, co pochodzi od urzędu lub innej instytucji państwowej bądź dotyczy sprawy urzędowej, bądź powstało w rezultacie zastosowania procedury urzędowej.

Urzędnicy przekonują, że w przepisach dotyczących prawa autorskiego jako grupa zawodowa nie zostali wykluczeni ze stosowania ochrony przewidzianej dla twórców. Można więc ich zdaniem przyjąć, że niektóre sporządzone przez nich dokumenty powinny być objęte prawem autorskim.

– Jest bardzo cienka granica między raportami, które są kompilacją np. kilku ogólnodostępnych dokumentów urzędowych, a takimi, które wymagają od urzędnika wkładu twórczego. Żaden przepis prawa autorskiego nie uchyla regulacji dotyczących praw osobistych – mówi Agnieszka Wiercińska-Krużewska.

Tłumaczy, że jeśli coś jest utworem, nawet pracowniczym, to urzędnik ma prawo domagać się, aby jego autorstwo, czyli dobra osobiste, zostało uszanowane, np. prawo do niezmieniania dokumentu bez jego zgody.

Urzędnicy uważają, że w takich sytuacjach powinny przysługiwać im przynajmniej osobiste prawa autorskie, o których jest mowa w art. 16 ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 90, poz. 631 ze zm.). Chronią one nieograniczoną w czasie i niepodlegającą zrzeczeniu się lub zbyciu więź twórcy z utworem.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • Polimerek(2014-06-28 21:07) Odpowiedz 00

  Jakby uznać, że materiały urzędowe to utwory, do których przysługują osobiste prawa autorskie, to każda zmiana treści np. projektu ustawy czy rozporządzenia musiałaby wymagać zgody wszystkich wcześniejszych współautorów, którzy mają prawo do zachowania integralności utworu Absurdalny pomysł Autor pierwszego projektu ustawy mógłby zablokować cały proces legislacji Tak samo z wszelkimi innymi dokumentami urzędowymi, które ulegają modyfikacjom na kolejnych etapach procesu ich sporządzania. Poza tym urzędnik wykonuje swoją pracę za pieniądze podatników - raz już dostaje zapłatę za swoją pracę.

 • skarbowiec(2014-06-26 08:04) Odpowiedz 00

  The best of: "artykuł o kradzieży" tak jakby oparty na kradzieży... :-/
  Muszę się przestać czemukolwiek dziwić i to szybko...

 • zazusssss(2014-06-25 08:13) Odpowiedz 00

  jestem za,będzie wiadomo po kogo się zgłosić,jak przyjdzie czas na urzędasów

 • 60(2014-06-25 10:00) Odpowiedz 00

  jak za komuny-jak brakowało części to pracownik zrobił a szef kasował za projekt racjonalizatorski hihihihihi-bo wypisał papiery-czyli to dowód że rządzi postkomuna a winny jest brak lustracji-kto to zrobi bede na niego glosowac

 • J.wT. Kresy Zach.(2014-06-25 13:45) Odpowiedz 00

  Jest to poważny problem i konflikt pogladów na własność intelektulaną. O tym, że definicja dzieła jest w prawie autorskim wyraźnie określona - na ogół zwierzchnicy urzędników nie chcą nawet słyszeć, i tak w Polsce powszechnie i bezkarnie kradnie sie własność intelektualną - wszak intelekt nigdy nie był w cenie !!!

 • wj(2014-07-03 21:20) Odpowiedz 00

  Polimerku
  Masz wyraźnie wyróżnione na początku wyjątki nie objęte ustawą m.in. akty normatywne i ich projekty. To samo dotyczy dokumentów i materiałów służbowych. Jak byś dokładniej przeczytał artykuł to byś też zauważył, że urzędnikom nie chodzi o dodatkowe wynagrodzenie z tytułu majątkowych praw autorskich (które co do zasady z reguły przysługują pracodawcy), a o ochronę osobistych praw autorskich. Doczytaj w ustawie czym się te prawa różnią.

 • gonzo(2014-06-25 18:02) Odpowiedz 00

  Czytałem że w Kanadzie w celu ograniczenia przerostu zatrudnienia w administracji, stworzono
  program pożyczkowy na korzystnych warunkach na zakładanie własnych firm. Taki program
  rozwiązał by problem takich ludzi w administracji.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

Polecane

Reklama