Dyrektor generalny może zwolnić pracownika służby cywilnej bez konieczności wszczynania procedury dyscyplinarnej. Nie jest ona konieczna, nawet jeśli naruszył on swoje obowiązki wynikające z przynależności do korpusu.
Urzędnik był zatrudniony w administracji rządowej w referacie informatyki. Po kilku latach pracy urząd, powołując się na art. 32 k.p., wypowiedział mu umowę z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia. Jako przyczynę podano utratę zaufania spowodowaną przekroczeniem przez pracownika granic dopuszczalnej krytyki pracodawcy i innych osób działających w jego imieniu.
Od wypowiedzenia pracownik odwołał się do sądu I instancji. Argumentował, że jego zwolnienie powinno być poprzedzone postępowaniem dyscyplinarnym, którego nie wszczęto. Z kolei sąd powołał się na art. 9 ust. 1, art. 3 oraz art. 113 ust. 1 i art. 114 ust. 1 i 3 ustawy z 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (Dz.U. nr 277, poz. 505 z późn.zm.) i wskazał, że można było zwolnić pracownika bez przeprowadzania postępowania dyscyplinarnego.
Podkreślił, że w rozpoznawanej sprawie nie występuje przypadek wypowiedzenia umowy o pracę w związku z naruszeniem obowiązków członka korpusu służby cywilnej. Zdaniem sądu urząd wykazał, że przyczyną jej rozwiązania jest utrata zaufania do pracownika. O ile zatem można założyć, że naruszenie obowiązków członka korpusu służby cywilnej wymaga wszczęcia procedury postępowania dyscyplinarnego, o tyle w przypadku innych przyczyn wypowiedzenia umowy stosuje się k.p.
Sąd I instancji oddalił powództwo pracownika. Podobnie uczynił sąd apelacyjny. Pełnomocnik zwolnionego wniósł więc skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego (SN).
W jego ocenie art. 9 ust. 1 ustawy o służbie cywilnej wskazuje, iż w sprawach dotyczących stosunku pracy w służbie cywilnej, nieuregulowanych w ustawie, stosuje się przepisy k.p. Jest to dozwolone wobec braku w powołanej ustawie stosownych przepisów regulujących tryb rozwiązywania umów o pracę z pracownikami służby cywilnej (art. 3 pkt 1 ustawy). Sąd Najwyższy uznał, że k.p. stosuje się nawet wtedy, gdy przyczyna wypowiedzenia wynikałaby z naruszenia przez niego obowiązków członka korpusu.
W efekcie Sąd Najwyższy oddalił skargę kasacyjną.
Wyrok Sądu Najwyższego z 19 kwietnia 2012 r., sygn. akt. II PK 203/11