Jako główną barierę inwestycji technologicznych w AI 34% polskich menedżerów wskazuje brak odpowiednich kompetencji pracowników, wynika z raportu "Biznes napędzany cyfrowo. Rozwój w obliczu Przemysłu 5.0" firmy SAP Polska.

"Dynamiczny rozwój technologii i krajobrazu biznesowego pokazują, że dziś każdy programista musi być programistą AI. Podczas konferencji SAP TechEd ogłosiliśmy wprowadzenie innowacji, które zapewniają programistom, będącym sercem rewolucji AI, dostęp do zasobów niezbędnych do transformacji sposobu prowadzenia biznesu: od narzędzi programistycznych opartych na AI po jedno miejsce do tworzenia rozszerzeń i aplikacji generatywnych AI na platformie SAP Business Technology Platform (BTP)" - powiedział dyrektor ds. technologii i członek zarządu SAP SE Juergen Mueller, cytowany w komunikacie.

Takie podejście doskonale wpisuje się także w potrzeby polskiego rynku. Z raportu "Biznes napędzany cyfrowo. Rozwój w obliczu Przemysłu 5.0" wynika bowiem, że 34% polskich menedżerów jako główną barierę inwestycji technologicznych w AI wskazuje właśnie brak odpowiednich kompetencji pracowników. Najnowsze rozwiązania SAP przybliżają do wyrównania tego deficytu, stwierdzono w informacji.

Twórcy raportu podkreślają, że rośnie strategiczna rola AI, podobnie jak nakłady na ten cel.

"42% badanych firm deklaruje zastosowanie AI nie tylko w zadaniach mechanicznych, ale i przy podejmowaniu strategicznych decyzji. Z pięciu kluczowych powodów inwestowania w AI cztery wiążą się z optymalizacją kosztów i procesów, a jeden z nowoczesną ofertą dla klientów" - czytamy dalej.

Ponadto według 54% menedżerów ich zespoły obawiają się wpływu AI na miejsca pracy. Jednocześnie ludzie i ich umiejętności to często podkreślany przez nich warunek powodzenia cyfryzacji.

"Zdaniem 60% badanych głębsza cyfryzacja łańcucha dostaw w ich organizacji wymagałaby podwyższenia kompetencji cyfrowych pracowników. Świadomość długofalowych celów inwestycji IT. 61% badanych menedżerów uważa, że koszt wdrożenia jest istotny, ale kluczowy pozostaje długoterminowy zwrot z inwestycji. 56% podkreśla przy tym, że o wyborze wdrażanej technologii nie powinna decydować cena, a efektywność wdrożonego rozwiązania" - wymieniono w raporcie.

Raport "Biznes napędzany cyfrowo. Rozwój w obliczu Przemysłu 5.0" opiera się na sondażu niemal pół tysiąca polskich menedżerów zaangażowanych w procesy tworzenia budżetów IT w firmach z kluczowych branż.

(ISBnews)