statystyki

Przemęczeni celnicy chcą poprawy warunków pracy

autor: Bożena Wiktorowska25.09.2018, 07:32; Aktualizacja: 25.09.2018, 08:31
Służba Celna / fot. Marcin Szala

Związkowcy podkreślają, że w przeszłości mieli możliwość kontroli i wizytacji stanowisk służby funkcjonariuszy na przejściach granicznych.źródło: Creative Commons

 Wczoraj do sejmowej komisji finansów publicznych trafił wniosek Związku Zawodowego – Celnicy PL z prośbą o pomoc w kontroli przestrzegania przepisów bhp na przejściach granicznych.

– Mamy skargi od funkcjonariuszy służących na przejściach na wschodniej granicy – wyjaśnia Sławomir Siwy, przewodniczący ZZ Celnicy PL. – Ludzie pracują w warunkach urągających godności. W czasie upałów nie działała klimatyzacja, bo nie można było jej uruchomić ze względu na zagrzybienie. W niektórych jednostkach funkcjonariusze mają do dyspozycji same połamane krzesła. Nadmierne obciążenie obowiązkami powoduje, że w czasie służby celnicy nie mogą skorzystać z przerwy na posiłek. Wiele osób jest zmuszanych do pracy na dwóch czy nawet trzech stanowiskach, bo są wakaty – wylicza Siwy.

Związkowcy podkreślają, że w przeszłości mieli możliwość kontroli i wizytacji stanowisk służby funkcjonariuszy na przejściach granicznych.


Pozostało jeszcze 53% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (22)

  • Tx(2018-09-25 19:42) Zgłoś naruszenie 311

    Niestety wiele osób dalej ocenia celników przez pryzmat nieuczciwość, czasy poszły do przodu, w służbie jest wielu ludzi wykształconych, uczciwych i chcących godnie żyć.Na przejściach granicznych warunki są tragiczne, poprzez brak faktycznych kontroli przełożeni robią co chcą, gdzie inspekcja pracy, gdzie służby od BHP....tak się nie da zbudować państwa w którym można godnie żyć i pracować, zróbcie coś z tym

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • X(2018-09-25 13:47) Zgłoś naruszenie 122

    Cysorz, nie pierolol.

    Odpowiedz
  • bebe(2018-09-25 18:37) Zgłoś naruszenie 121

    a gdzie ta klima jest przeciez nie była instalowana??????????????????????/

    Odpowiedz
  • Zoll(2018-09-28 01:43) Zgłoś naruszenie 100

    Jak jest, aż tak pięknie, to dlaczego w ostatnim czasie nie ma wcale osób zainteresowanych pracą w tym zawodzie???

    Odpowiedz
  • Ted(2018-09-28 22:46) Zgłoś naruszenie 100

    Nie tylko na przejściach jest źle. W patrolach kontrolnych , przemęczenie daje bardzo mocno w kość, w większości ludzie dojężdżają ok 100 km do służby, patrol w noc ok. 240 km a nawet i więcej powrót 100 i jest się z kółkiem prawie 500 km. Trzeba bardzo uważać żeby nie zasnąć za kółkiem, było już kilka takich przypadków, Eksperymenty w postaci patroli kontrolnych do wszystkiego: droga, bazary, automaty,paragony, wszystkie pozostałe kontrole wykonywane przez garstkę ludzi sprawiają iż ludzie zaczynają odczuwać wypalenie zawodowe a młodzi zastanawiają się nad odejściem lub przejściem do innych formacji. Ponadto wszystkie służby maja otrzymać podwyżki a celnicy nie, a to dzięki ich służbie i zaangażowaniu są pieniądze dla innych służb, program 500+, mieszkanie plus, 300+, itd..

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Obserwator (2018-09-27 21:02) Zgłoś naruszenie 80

    Najlepiej dla was aby celnik nic nie sprawdzał. A te tiry z papierosami i inne badziewie to sami przemytnicy ujawniają? Nie porównuj czynności sprawdzenia paszportu przez SG a tych przy odprawie towaru, gdzie są gwarancje finansowe, weryfikacje, wpisy do kilku systemów, czasami opłaty, oczekiwanie na reakcję systemów no i rewizje. Posłowie doskonale wiedzą, że każdy nieujawniony przemyt papierosów w jednym tylko samochodzie to kilka milionów strat. W jednym samochodzie bywa nawet ponad 100 kg. narkotyków i śmierci dla naszych dzieci. Wiedzą i dlaczego nic z tym nie robią?

    Odpowiedz
  • Stary celnik (2018-09-27 21:38) Zgłoś naruszenie 70

    Zły celnik zawsze był, nie pasował wszystkim od rządzących po podròżnych. Nie ma nic prostszego przyjdź.do pracy za niego kto Wam broni są przyjmowane. Zasmakujcie tego miodu!!!!. Czekamy na was. Cóż diabeł tkwi w szczegółach a tych nie znacie. Zapraszamy.

    Odpowiedz
  • Cesarz(2018-09-25 09:33) Zgłoś naruszenie 644

    Jak w zlotych latach 90-tych mlodzi celnicy na granicy z Niemcami dorabiali sie w krotkim czasie mieszkan, samochodow i kasy ktora moglaby im zapewnic emerytury, to jakos nie byli przemeczeni a teraz gdy zrodelko wyschlo to nagle warunki pracy ciezkie. Skrocic im czas pracy do 2 dni w tygodniu, 1 godziny dziennie w tym 1.5 godziny platnej przerwy na posilek Onizyc im wie emerytalny do 18 rou zycia, aha i jeszcze podwyzki wynagrodzenia, jakies 1000 procent.

    Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
  • Dekoral (2018-09-28 06:40) Zgłoś naruszenie 51

    Klimę to mają tylko kierownicy w swoich pokojach, zwykły robol musi się prażyć w saunie. Podobnie zimą: kierownicy siedzą to kaloryfery ciepłe, w nocy potrafią być całkiem zimne. A żeby dostać przerwę to trzeba liczyć na szczęście przy losowaniu żeby nie trafić w takie miejsce gdzie trzeba robić na dwóch czy trzech stanowiskach. I od lat tak samo

    Odpowiedz
  • jack(2018-09-25 20:43) Zgłoś naruszenie 33

    Pisze tak bo pewnie dawał, bo sam już miał wczesniej to o czym pisze. Bajkopisarz

    Odpowiedz
  • Wkurzony praca celnikow(2018-09-26 16:41) Zgłoś naruszenie 213

    Dzisiaj o godz. 5:10 bylen na Koroszczynie jeden celnik siedzial w okienku i rozmawial z drugim reszta byla w kantorku i sie z czegos smuala smiech i rozmowe bylo slychac na terminalu nic nie robili po ok 20 min wyszli i otworzyli okienka i co nie maja czasu na przerwe bredbie

    Odpowiedz
  • Bezledy(2018-09-26 21:26) Zgłoś naruszenie 19

    Celnicy na granicy najdluzej odprawiaja, I jeszcze im zle, wopista straz graniczna oddaje dokumenty w 5min, celnik po godzinie!!!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Niezainteresowany (2018-09-29 13:38) Zgłoś naruszenie 05

    Mam kilku znajomych celników. Jakoś tak się dzieje, że ich aktywność na Facebook, Instagram itp pokrywa się głównie z godzinami ich pracy. Taka prawda.

    Odpowiedz