statystyki

Emerytury jak w policji: Celnicy czekają na wykonanie wyroku TK

autor: Bożena Wiktorowska24.03.2015, 07:23; Aktualizacja: 24.03.2015, 09:06

Osoby pracujące w Służbie Celnej powinny przechodzić na emeryturę na takich samych zasadach jak policjanci.

Do laski marszałkowskiej trafił projekt SLD zakładający nowelizację ustawy z 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy policji (t.j. Dz.U. z 201 3 r. poz. 67 ze zm.). Jego celem jest wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 3 marca 2015 r. (sygn. akt K 39/13).

Poprawka zgłoszona przez posłów SLD polega na dodaniu celników do wykazu wszystkich służb mundurowych korzystających z systemu zaopatrzeniowego. Tym samym do wysługi emerytalnej uprawniającej do emerytury mundurowej będzie dodawany okres pracy w służbie celnej. Projekt zakłada także, że tej grupie zawodowej będzie przysługiwać prawo do renty na takich samych zasadach jak funkcjonariuszom pozostałych formacji mundurowych. Jednocześnie autorzy projektu chcą wprowadzenia generalnej zasady, że celnicy będą przechodzić na emeryturę na takich samych zasadach jak policjanci. Przy czym osoby, które wstąpiły do służby do końca 2012 roku, będą mogły przechodzić na emeryturę, mając 15 lat służby. Natomiast ci, którzy wstąpili do tej formacji po 31 grudnia 2012 r., mają zakończyć służbę po ukończeniu 55 lat oraz 25 latach pracy w tej formacji.


Pozostało jeszcze 59% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane