statystyki

Służby mundurowe: Celnicy z prawem do wcześniejszej emerytury

autor: Bożena Wiktorowska27.06.2017, 07:29; Aktualizacja: 27.06.2017, 07:57
emeryci, emerytura, seniorzy, emeryt

Funkcjonariusze, którzy w dniu zwolnienia ze służby, przekształcenia albo wygaśnięcia stosunku służbowego mają wymagany staż, ale nie osiągnęli wymaganego wieku, nabędą prawo do emerytury dopiero po ukończeniu 55. roku życia.źródło: ShutterStock

Od stycznia przyszłego roku funkcjonariusze Służby Celnej oraz Służby Celno-Skarbowej będą mogli wcześniej zakończyć aktywność zawodową. Takie zmiany wprowadza ustawa z 11 maja 2017 r. o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji (...), która oczekuje na publikację w Dzienniku Ustaw.

Warunki przechodzenia na wcześniejszą emeryturę będą zależeć od daty wstąpienia do służby. Osoby, które trafiły do tej formacji do 31 grudnia 2012 r., będą mogły się ubiegać o emeryturę policyjną, jeżeli w dniu zwolnienia z formacji będą mieć na swoim koncie 15 lat służby. Jednak w odróżnieniu od innych mundurowych dodatkowym warunkiem niezbędnym do uzyskania prawa do tego świadczenia będzie ukończenie 55 lat i posiadanie w stażu co najmniej 5 lat służby przy wykonywaniu zadań policyjnych. Tym samym specjalne przywileje emerytalne zyskają osoby, do których zadań należało rozpoznawanie, wykrywanie, zapobieganie i zwalczanie przestępstw i wykroczeń skarbowych, jak również ściganie ich sprawców.


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • i znowu to samo --Inspektor pracy(2017-06-27 11:40) Zgłoś naruszenie 30

    Tusk Powiedział : ” Policji i wojsku nie można zmienić wieku emerytalnego w trakcie gry ,tak się nie godzi-- tylko dla nowo-wstępujących " a co zrobił z robotnikami pracującymi od 15 r życia zmuszając do 52 lat pracy nie licząc nadgodzin i pracy w tych szkodliwych.

    Odpowiedz
  • OFICER(2017-06-27 10:20) Zgłoś naruszenie 04

    chyb kogoś porąbał jacy celnicy, won z barachłem - oficer sił specjalnych FORMOZA

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane