statystyki

Czy pracownik rozwiązujący umowę może otrzymać odprawę pieniężną

autor: Anna Borysewicz04.06.2017, 11:00; Aktualizacja: 04.06.2017, 11:12
Kiedy pracownik rozwiązujący umowę ma prawo do odprawy pieniężnej?

Kiedy pracownik rozwiązujący umowę ma prawo do odprawy pieniężnej?źródło: ShutterStock

Jeden z podwładnych wręczył mi oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia z powodu ciężkiego naruszenia przeze mnie podstawowego obowiązku wobec pracownika – zaniechania wypłaty wynagrodzenia za okres od lutego do kwietnia br. Rzeczywiście, nie zapłaciłam. Następnie wniósł pozew do sądu pracy, w którym domaga się ode mnie wypłaty odprawy pieniężnej w trybie ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (ustawa o zwolnieniach grupowych). Czy jego roszczenie jest zasadne?

Zgodnie z art. 55 par. 3 kodeksu pracy (dalej: k.p.) rozwiązanie przez podwładnego umowy o pracę, m.in. z powodu ciężkiego naruszenia przez zatrudniającego podstawowych obowiązków wobec etatowca, pociąga za sobą skutki, jakie przepisy prawa wiążą z rozwiązaniem angażu przez pracodawcę za wypowiedzeniem. Z powołanego unormowania wynika, że pracownik w tej sytuacji nie ponosi ujemnych skutków, jakie przepisy wiążą z rozwiązaniem stosunku pracy przez podwładnego.

Z kolei odprawa pieniężna przysługuje na podstawie art. 8 ustawy o zwolnieniach grupowych w wysokości:

● 1-miesięcznego wynagrodzenia – gdy etatowiec był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 2 lata;


Pozostało jeszcze 65% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane