statystyki

Ulga rehabilitacyjna w PIT: Podatnik musi uprawdopodobnić, że jeździł na zabiegi rehabilitacyjne

autor: Łukasz Zalewski28.01.2013, 07:15; Aktualizacja: 28.01.2013, 08:02
  • Wyślij
  • Drukuj
Niepełnosprawny

Niepełnosprawnyźródło: ShutterStock

Niepełnosprawny, który chce skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej w PIT, musi przedstawić dowody potwierdzające jego prawo do odliczenia.

reklama


reklama


Podatnik złożył w lutym 2012 r. zeznanie o wysokości dochodu osiągniętego w 2011 r. Wykazał w nim m.in. przychód z renty, odliczenia od dochodu z tytułu ulgi rehabilitacyjnej w wysokości 2280 zł oraz nadpłatę podatku w kwocie 413 zł. Naczelnik urzędu skarbowego wezwał podatnika do przedłożenia dokumentów potwierdzających prawo do ulgi rehabilitacyjnej.

Podatnik oświadczył w odpowiedzi, że wydatki dotyczyły przejazdu samochodem osobowym na specjalistyczne konsultacje lekarskie. Przedstawił też orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz dowód rejestracyjny samochodu osobowego. Naczelnik urzędu skarbowego wydał więc decyzję, w której ustalił podatnikowi zobowiązanie podatkowe w PIT za 2011 r. Uznał, że podatnik nie przedstawił dowodów potwierdzających, że wydatki z tytułu użytkowania samochodu osobowego są związane z przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne.

Sąd orzekł, że organ podatkowy wydał prawidłową decyzję. Jak wynika z art. 26 ust. 1 pkt 6 oraz 26 ust. 7a ustawy o PIT (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 361 z późn. zm.), aby skorzystać z odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej, podatnik musi spełnić łącznie następujące warunki: być osobą niepełnosprawną lub posiadać na utrzymaniu taką osobę (zaliczoną do I lub II grupy inwalidztwa) albo też dziecko niepełnosprawne do lat 16, posiadać własny samochód osobowy i jeździć nim na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne.

Zgodnie z art. 26 ust. 7c ustawy o PIT nie trzeba mieć dokumentów stwierdzających wysokość poniesionych wydatków. Mimo to na żądanie organów podatkowych lub organów kontroli skarbowej podatnik ma obowiązek przedstawić dowody niezbędne do potwierdzenia prawa do odliczenia.

W przypadku przejazdów samochodem musi okazać dokument potwierdzający zlecenie i odbycie niezbędnych zabiegów leczniczo-rehabilitacyjnych. Sąd stwierdził, że wystarczy, aby podatnik uprawdopodobnił poniesienie tych wydatków. W omawianej sprawie tego nie zrobił. Przedłożył jedynie orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, dowód rejestracyjny samochodu i roczne obliczenie podatku PIT-40A. Z dokumentów tych nie wynika, aby w 2011 r. podatnik korzystał z zabiegów, o których mowa w art. 26 ust. 7c pkt 3 ustawy o PIT. W efekcie podatnik nie miał prawa do ulgi rehabilitacyjnej.

Wyrok jest nieprawomocny.

2280 zł limit odliczenia od dochodu wydatków z tytułu używania samochodu osobowego dla potrzeb związanych z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne

ORZECZNICTWO

Wyrok WSA w Olsztynie z 9 stycznia 2013 r., sygn. akt I SA/Ol 654/12. 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

reklama

  • za głupotę należy płacić !(2013-01-28 23:33) Odpowiedz 00

    pieniądze podatników są PO trzebne na nagrody dla rządu her Tuska , Komoruska sejmu i senatu . ciemny naród wciąż na nich głosuje,więc niech płacze i dalej tak PO stępuje !!

  • prokop(2013-01-29 08:54) Odpowiedz 00

    Do-npnk.Ty uważaj.Krętaczów to masz w swoim rządzie.A od ludzi biednych i chorych,to wara.

  • igła(2013-01-29 17:51) Odpowiedz 00

    do npnk
    Jeśli taki urzędnik jak Ty wyjaśnia - to rzeczywiście "TRZA" mówić jaśniej, bardziej zrozumiale i "TRZA" tłumaczyć.

  • npnk(2013-01-28 22:28) Odpowiedz 00

    Przepis jest prosty jak konstrukcja cepa. Jedynie krętacze mają wątpliwości. Jeśli ktoś NIE DOJEŻDŻA na zabiegi, bo tych zabiegów nie odbywa, albo na nie DOCHODZI, albo ma je rzadko, to nie może korzystać z ulgi lub z pełnej ulgi. Tyle, że Polak woli nie rozumieć i trza mu tłumaczyć jak krowie na granicy.

  • dojazdy do pracy tez powinno sie odliczac(2013-01-28 21:33) Odpowiedz 00

    a ja jezdze do pracy 50 km dziennie, utrzymanie samochodu i benzyna kosztuja mnie prawie polowe pensji, nie mam wyboru bo nie ma na tej trasie transportu publicznego ani osob, z ktorymi mozna podzielic koszty dojazdow... jako podatnik moge odliczyc sobie w ciagu roku 50 zł od podatku!!! za to moj pracodawca wszystkie wydatki na utrzymanie kilku prywatnych samochodow wlicza w koszty firmy... dlaczego dojazdy na rehabilitacje mozna odliczyc a dojazdy do pracy do innej miejscowosci juz nie?

  • !!!(2013-01-28 18:40) Odpowiedz 00

    Panie Tusk , ja wiem że Pan i podobni z ,,elyty,, nie muszą się martwić bo ... , ale mamy prawo domagać się jasnych , bezdyskusyjnych przepisów prawa w zakresie ulg dla niepełnosprawnych i ludzi w wieku ,,zasiłku pielęgnacyjnego!! ,,z emeryturą normalną a nie specjalną !!
    póki co, to niestety jest traktowanie z urzędu Polaków jak parobków , wyrobników i płatników.To oburza, kiedy przychodzi starość w DEMOKRACJI I KAPITALIŹMIE, a nie było się artystą, który płacił albo nie , a teraz się upomina,nie było się partyjniakiem karierowiczem we wszystkich ,,Polskach,, powojennych!

  • Ola(2013-01-28 21:10) Odpowiedz 00

    A jeśli ktoś nie posiada samochodu i chorą żonę taszczy na plecach do autobusu,z trudem ją wnosi do pojazdu ,jedzie z nią na zabiegi ,wraca ,,drogą przez mękę,, to mu się nic nie należy.lub gdy płaci komuś aby zawiózł mu ową małżonkę na rehabilitację /bo autobusem nie da rady/to też nie może liczyć na ulgę bo za biedny i nie ma samochodu?

  • ada(2013-01-29 17:53) Odpowiedz 00

    To ulga dla zamożnych bo najistotniejszym warunkiem skorzystania z niej jest POSIADANIE WŁASNEGO SAMOCHODU. Niepełnosprawność i inne są tylko dodatkiem.

  • xxx(2013-01-29 21:50) Odpowiedz 00

    Myślę ,że zabrać wszystko chorym,będzie nas mniej...

  • WON!!!(2013-01-30 20:56) Odpowiedz 00

    TUSK ROSTOWSKI -ZABIERZCIE MOJE KALECTWO HIENY A DAJCIE MI TAKA NAGRODE JAK KOPACZ ZA KLAMSTWO SMOLENSKIE!!!
    !!!

  • anonimus inwalidus pierdusantus(2013-01-31 18:28) Odpowiedz 00

    W wszystko to święta prawda o rewaloryzacji dodatku i przewodniczący osób niepełnosprawnych przy rządzie sra w jeden kocioł razem z Tuskiem.A codo ulgi to ja od lat odliczam przecież to tylko w granicy 400 zł a za oc unijne co jeździ się po dziurawych polskich drogach.

  • inwalida(2013-02-02 13:41) Odpowiedz 00

    RZAD OWYZYSKIWACZY I OSZUSTOW NIECH PILNUJEGOSPODARCZA MAFJE...A BIDNYCH IWALIDOW NIECH ZOSTAWI W SPOKOJU

  • prokop(2013-01-30 14:57) Odpowiedz 00

    A co się dziwić! w naszym kraju,rower trójkołowy,nie jest uznawany za sprzęt rehabilitacyjny!Pytałem w Pefronie.

  • Inwalida umiarkowany(2013-01-30 12:28) Odpowiedz 00

    Nie dość, że niepełnosprawni mają w życiu pod górkę, niekiedy nie mają dochodów to jeszcze zabrać im te parę groszy. To w stylu tego "rządu". Już zabrał dużo a zabierze jeszcze więcej. Co do Pana Premiera. Panie Premierze szefem rządu się bywa a nie jest. I nie życzę Panu choroby w rodzinie a tym bardziej śmierci. Jeśli niepełnosprawni mają udowadniać, że są chorzy to niech Pan Panie Tusk udowodni, że jest zdrowy na ciele i umyśle. Niedługo a może już doszliśmy ci starsi do wniosku, że druga wojna światowa też czasami komunizm to okres gdzie Polacy się jednoczyli, pomagali sobie i dawali a nie zabierali. Niestety czas "tzw" demokracji jest zupełnie inny niż sobie po tylu latach niewoli wymarzyliśmy. Ma Pan w tym ogromny udział. Prawda, że punkt widzenia zależy od miejsca siedzenia. Będę się za Pana modlił, aby Bóg Panu dał więcej światła.

  • BASIA(2013-01-30 08:59) Odpowiedz 00

    CZY WYJAZD DO SANATORIUM GDZIE ODBYWAJA SIE ZABIEGI REHABILITACYJNE JEST POTWIERDZENIEM DO KORZYSTANIA Z ULGI REHABILITACYJNEJ ORZECZENIE II G

  • antyprawnik(2013-01-30 11:40) Odpowiedz 00

    Durny sąd, durny US, durne prawo. Jeżeli student np. miał operację na kolano i praktycznie przez trzy lata jest zalecenie nie obciążania nogi, a on jednocześnie stara się zacząć pracować, to używanie auta przez trzy lata jest zabiegiem rehabilitacyjnym, chyba że zadaniem rządu jest produkcja inwalidów...

  • igła(2013-01-28 18:13) Odpowiedz 00

    "To był dobry rok... Nie dla chorych, czekających w gigantycznych kolejkach, ale dla urzędników, którzy odpowiadają za to, że tych kolejek nie udaje się zlikwidować! Jak dowiedział się Fakt, w 2012 roku na premie dla urzędników pracujących w warszawskiej centrali NFZ wydano aż 1 milion 800 tys. złotych! Ekstra pieniądze za swoją pracę otrzymało 280 urzędników – to oznacza, że średnia premia wynosiła dokładnie 6 tys. 428 złotych i 57 groszy. To dwa razy więcej niż dofinansowanie z NFZ na zakup aparatów słuchowych dla dzieci."
    I TO JEST POLSKA RZECZYWISTOŚĆ!!!

  • lika(2013-01-28 17:49) Odpowiedz 00

    "być osobą niepełnosprawną...posiadać samochód osobowy" Niby jedno nie wyklucza drugiego ,ale jak ktoś niezdolny do samodzielnej egzystencji o znacznym stopniu niepełnosprawności może sam się "wozić" na zabiegi leczniczo rehabilitacyjne/cokolwiek to znaczy/?Teoretycznie może być właścicielem auta ,ale kierowcę musi wynająć/to koszt/ lub poprosić bliskich.Sam fakt ,że się jest niepełnosprawnym/potwierdzeniem orzeczenia orzecznika zus/oraz zlecenia wizyt i zabiegów i ich potwierdzenia ,to chyba wystarczające dowody,bo latające dywany to jeszcze nie rzeczywistość polska i nie tylko.

  • niepełnosprawny(2013-03-03 22:25) Odpowiedz 00

    Przemieszczanie się osoby niepełnosprawnej samochodem w określonych celach też jest pewna formą rehabilitacji. Nie każdy może poruszać się o własnych siłach. Nie każdy może raz na jakiś czas posprzątać własne mieszkanie, wymyć okna itp zapotrzebowania. Czy tego ci wybrańcy ludu nie mogą dostrzec?

  • Bogdan(2013-03-06 22:07) Odpowiedz 00

    Najlepiej zaoszczędzić na niepelnosprawnym ,za 682zlote to nawet na jedzenie nie starczy,a gdzie opal,podatek od nieruchomości,lekaarstwa,utrzymanie samochodu,bo czymś na te zabiegi trzeba dojrchać. I jak tu żyć i za co.