statystyki

Ulgę rehabilitacyjną zmarłego można uwzględnić we wspólnym zeznaniu PIT 2011

autor: Magdalena Majkowska05.03.2012, 07:31; Aktualizacja: 05.03.2012, 11:02
PIT

PITźródło: ShutterStock

Podatnik może rozliczać się w zeznaniu podatkowym złożonym razem ze zmarłym w trakcie roku współmałżonkiem, któremu przysługiwała ulga rehabilitacyjna.

Reklama


Reklama


Wniosek o łączne opodatkowanie dochodów małżonków, między którymi istniała w roku podatkowym wspólność majątkowa, może być złożony także przez podatnika, którego mąż lub żona zmarli przed terminem rocznego rozliczenia z fiskusem.

I tak, z uprawnienia tego skorzystać może zarówno podatnik, który zawarł związek małżeński przed rozpoczęciem roku podatkowego, a jego małżonek zmarł w trakcie roku podatkowego, jak i podatnik, który pozostawał w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, a jego małżonek zmarł po upływie roku podatkowego, ale przed złożeniem zeznania podatkowego. W praktyce zdarza się, że zmarły małżonek uprawniony był do odliczenia ulgi rehabilitacyjnej. W takiej sytuacji możliwość skorzystania z tej preferencji nie przepadnie. Potwierdza to Rafał Sidorowicz, doradca podatkowy, młodszy konsultant w MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy.

57 dni zostało na złożenie PIT za rok 2011

Ekspert tłumaczy, że w przypadku wspólnego rozliczenia ze zmarłym małżonkiem należy odpowiednio zastosować regulacje podatkowe wskazujące, że małżonkowie podlegają opodatkowaniu od sumy swoich dochodów po uprzednim odliczeniu, odrębnie przez każdego z nich, kwot ulg określonych w art. 26 i art. 26c ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2010 r. nr 51, poz. 307 z późn. zm.). Oznacza to, że odliczenia dokonywane są odrębnie od dochodów małżonków.

– W konsekwencji, jeżeli w danym roku zmarłemu małżonkowi przysługiwało prawo do ulgi rehabilitacyjnej, ulga ta może zostać uwzględniona we wspólnym zeznaniu PIT – podkreśla Rafał Sidorowicz.

Jednocześnie trzeba pamiętać, że wydatki rehabilitacyjne powinny zostać odliczone od dochodów uzyskanych przez zmarłego małżonka.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

Polecane

Reklama