statystyki

Bezrobotny musi rozliczyć się z fiskusem

autor: Ewa Matyszewska23.02.2012, 07:13; Aktualizacja: 25.02.2012, 14:13
  • Wyślij
  • Drukuj
Formularz PIT 37

Formularz PIT 37źródło: ShutterStock

Osoba, która w 2011 roku pobierała zasiłek dla bezrobotnych, powinna samodzielnie złożyć zeznanie podatkowe PIT, w którym wpisuje kwoty pieniężne otrzymane w trakcie roku z urzędu pracy.

reklama


Zasiłek dla bezrobotnego jest wypłacany z Funduszu Pracy przez powiatowe urzędy pracy. Zasady ich wypłaty są określone w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Z podatkowego punktu widzenia, osoba otrzymująca zasiłek uzyskuje przychód podatkowy. Zgodnie z ustawą z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2010 r. nr 51, poz. 307 z późn. zm.), z PIT zwolnione są otrzymane przez bezrobotnego kwoty wypłacane na podstawie w ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy jako zwrot kosztów przejazdu do miejsca pracy, przejazdu na badania lekarskie, przejazdu do miejsca wykonywania stażu, szkolenia lub przygotowania zawodowego, przejazdu do miejsca wykonywania prac użytecznych, zakwaterowania w miejscu pracy, stażu, szkolenia lub przygotowania zawodowego oraz przejazdu na egzamin.

– Z opodatkowania zwolnione są także kwoty otrzymane jako jednorazowa pomoc bezrobotnemu na podjęcie działalności gospodarczej oraz kwoty wynikające ze sfinansowania różnych form kształcenia bezrobotnego – dodaje Joanna Patyk, doradca podatkowy, właścicielka Kancelarii Podatkowej Tax & Business.

68 dni zostało na złożenie PIT za rok 2011

Według naszej rozmówczyni, zasiłek wypłacany bezrobotnemu nie został wymieniony w art. 21 ustawy o PIT jako zwolniony z podatku dochodowego. W konsekwencji osoba bezrobotna – uzyskująca zasiłek w 2011 roku, jest zobowiązana do złożenia zeznania podatkowego PIT-37 (ewentualnie PIT-36) i rozliczenia otrzymanych kwot. W przypadku uzyskania innych przychodów opodatkowanych według skali uwzględnia się je też w składanym zeznaniu.

– Zasiłek otrzymany z urzędu pracy przez bezrobotnego jest wykazywany w rocznym PIT jako inne źródło przychodów – podpowiada Joanna Patyk.

Trzeba pamiętać, że zasiłek nie jest pomniejszany o koszty uzyskania przychodu, gdyż zgodnie ze stanowiskiem organów podatkowych wypłata zasiłku nie wiąże się z dodatkowymi kosztami ponoszonymi przez bezrobotnego.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama


  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 15

  • 1: sylwia z IP: 89.75.125.* (2013-04-13 17:52)

    w pit 37 w poz. 107 wpisałam o,oozł czy w poz. 108 mam wykazać składki na ubezpieczenie zdrowotne tj. 222.50zł czy nie, może mi ktoś pomóc proszę

  • 2: Gabriela z IP: 94.78.161.* (2013-03-18 19:36)

    Złodziejstwo ,,,dostaniesz grosze z PUP ,,,i niby nagrodę za to ,że sam znalazłeś pracę ,,,a potem ośle,,, płać państwu podatek ok 300 zł ,,,za to ,że 2 miesiące dostałeś po ok 600 zł ,,,koszmar ,,,to się nadaje do prasy .,,,

  • 3: klaudia z IP: 109.207.48.* (2012-10-01 16:25)

    mam pytanie skonczylam rok temu praktyki nieznam sie na tych wszystkich prawach ale od tamtej pory nierozliczalam sie z urzedem skarbowym nigdzie nie pracuje jestem zarejestrowana w urzedzie pracy ale nieotrzymuje zadnych pieniedzy. jezeli nierozliczalam sie to czy bede placic jakas kare co jak mam zrobic? prosze o odpowiedz

  • 4: dora z IP: 82.177.224.* (2012-03-30 12:36)

    Proszę o pomoc!!! Rozliczam się kolejny raz przez e-deklaracje, dane z pit 11 (końcówka zasiłku) przychód=dochód= 277,10, skł na ub zdrowotne 3,53. Program zamienia mi to 3,53 na 0zł! czy pit11 jest błedny czy tak ma być?! komunikat "pozycja 108-kwota nie może być ujemna i nie może przekroczyć kwoty z poz 107" w 107 mam 0zł, ale zawsze wszystkie dane z pit11 mi przyjmowało. nie wiem o co chodzi

  • 5: Kasia z IP: 87.116.203.* (2012-02-27 08:29)

    do: Henryk 65:
    ZUS rozlicza emerytów wysyłając PIT-40A, jesli emeryt nie ma innych dochodów ani odliczeń nie musi już składac dodatkowo PIT-a do US.

  • 6: mazurski niemundurowy z IP: 88.156.61.* (2012-02-26 18:58)

    Do: 8: sirPatronus z IP: 77.253.102.*
    W USA też jeden urząd nie ma lub nie chce mieć kontaktu z drugim. Był taki przypadek, że nielegalnie przebywający koreańczycy pracowali, oczywiście nielegalnie, u kogoś. Ten ktoś długo im zwlekał z wypłatami więc podali go do sądu. Sąd mu przyłożył jak trzeba i musiał im zapłacić, a na jego gadkę, że oni są nielegalnie sąd odpowiedział, że to nie jest tematam rozprawy. I na tym koniec. I nawet nie powiadomił urzędu imigracyjnego. Każdy robi co do niego należy i nie wchrzania się w kompetencje innych. I jak widać, to że urzędy nie współpracują, to DOBRZE DLA OBYWATELI.

  • 7: Henryk 65 z IP: 188.147.124.* (2012-02-23 22:40)

    Racja. Jeżeli ktoś pobiera tylko emeryturę, i nie żadnych innych dochodów i odliczeń (ulg podatkowych) - to ZUS na -jego jednorazowy wniosek- winien rozliczyć Go (elektronicznie) w Urz.Skarbowym. Ew.przysłać do delkwenta
    e-maila o tym.

  • 8: sirPatronus z IP: 77.253.102.* (2012-02-23 22:19)

    Urząd Pracy i Skarbowy jako instytucje państwowe w ogóle ze sobą nie współpracują poza wymianą informacji kto ile wziął, za co i ile od tego ma lub ewentualnie może zapłacić.Zgadzam się z poprzednikiem, że sprawy dotyczące rozliczenia bezrobotnego powinny być rozliczane z urzędu, a nie ganiać ludzi tu i tam i jeszcze spowrotem.

  • 9: hitaczi z IP: 89.75.114.* (2012-02-23 19:59)

    Akurat to czy w Niemczech jest 5% nie ma znaczenia. Nie liczy się stawka podatku tylko łączna suma podatków. Na przykład u nas mamy podatek 18% a mi co miesiąc zabierają 40% wynagrodzenia od razu a potem kolejne 15% w podatkach pośrednich.

  • 10: ad rem z IP: 141.53.200.* (2012-02-23 19:24)

    W niemczech dochody wolne od podatku to 8004 €, od 8040 € jest 5%!!! podatku- a teraz porównajcie sobie polskie stawki podatkowe, bo o zwolnieniach nie ma mowy(np - 0,30 cenet za km do roboty w DE) , potem dochody i ceny i zadajcie sobie pytanie - dlaczego glosowalem na PO?

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie