statystyki

Jak w zeznaniu rocznym PIT skorzystać z ulgi na krew

autor: Ewa Matyszewska16.02.2012, 07:39; Aktualizacja: 16.02.2012, 11:55
PIT

PITźródło: ShutterStock

Podatnik może pomniejszyć swój dochód w rocznym zeznaniu PIT o 130 zł za każdy litr oddanej honorowo krwi lub jej składników. Wystarczy wziąć ze stacji krwiodawstwa zaświadczenie o darowiźnie.

Reklama


Reklama


Czy ulga obejmuje nieodpłatne przekazanie krwi

Student oddawał w ubiegłym roku krew. Za część otrzymywał wynagrodzenie. Czy od dochodu może odliczyć tylko ekwiwalent za krew, którą oddał bezpłatnie?

Czy uzyskanie dochodu jest warunkiem odliczenia

W ubiegłym roku podatniczka nie pracowała. Jednak oddawała honorowo krew. Czy do skorzystania z ulgi na krew konieczne jest uzyskanie dochodów?

Czy podatnik samodzielnie musi obliczyć ekwiwalent

W maju i październiku 2011 r. podatnik oddawał krew. Za każdym razem po 450 ml. Czy musi samodzielnie obliczyć kwotę do odliczenia w PIT?

Czy odliczenie ogranicza wysokość zarobków podatnika

Podatnik zarobił w 2011 r. 100 tys. zł. To jego dochód. Oddał honorowo krew, której wartość wynosi 300 zł. Czy odliczenie od dochodu zależy od wysokości zarobków?

Czy podatnika obowiązuje w PIT limit odliczenia

Podatnik w 2011 r. oddał 2,5 litra osocza i litr krwi. Chce skorzystać z ulgi podatkowej. Czy jest ograniczony limitem?

Czy trzeba wystąpić o wypisanie zaświadczenia

W 2011 roku podatniczka trzykrotnie oddawała krew, ale nie wzięła żadnego zaświadczenia. Czy taki dokument jest potrzebny, aby uwzględnić wartość przekazanej krwi w rozliczeniu z fiskusem?

Czy ekwiwalent wykazuje się w zeznaniu PIT

Podatnik w zeznaniu PIT za 2011 rok chce wykazać ulgę na krew. Czy zeznania roczne mają specjalne części na wpisanie odliczenia z tytułu ulgi na krew?

Czy fiskus może kontrolować prawo do wykorzystanej ulgi

Od 10 lat podatnik regularnie oddaje honorowo krew. Korzysta również z ulgi podatkowej (od 2007 r.). Czy urząd skarbowy może skontrolować prawidłowość dokonanego odliczenia?

Czy można przekazać krew konkretnej osobie

Od roku matka podatniczki choruje i potrzebuje ciągłych transfuzji. W związku z tym córka regularnie oddaje krew ze wskazaniem, że chce ją przekazać na leczenie mamy. Czy może skorzystać z ulgi na krew?

To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Jak w zeznaniu rocznym PIT skorzystać z ulgi na krew
W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na WSZYSTKIE powyższe pytania.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • Bobi.(2012-02-16 17:50) Odpowiedz 00

  Zawsze chyliłem i chylę głowę przed krwiodawcami bo mi uratowali życie.
  Uważam że powinni korzystać z większych ulg jak obecnie- by zostali chociaż w jakimś stopniu uhonorowani
  honorowy dawca oddaje innym to co ma swojego najcenniejsze- własną krew!

 • toja(2012-02-17 17:58) Odpowiedz 00

  Mój synek był wcześniakiem o wadze 1270 g. Było z nim źle. W pewnym momencie podano mu 30 ml. krwi i od tej pory zaczęło sie wszystko poprawiać. Dziś jest to 35-letni chłop jak dąb. I do tej pory sam oddał honorowo ponad 30 litrów krwi innym chorym. Nie bierze udziału w żadnych uroczystościach PCK i jest skromnym dawcą. Oddaje krew co 6 tygodni.Myślę , że się "odwdzięczył" dostatecznie za dobro, które mu kiedyś ktoś przekazał. Zachęcam innych.

 • piotrekkiska(2012-03-07 23:15) Odpowiedz 00

  Dobry artykuł! Dzięki! A wiadomo co z tym przetargiem się dzieje? Cisza jak makiem zasiał odkąd nastapiła tzw. rekomendacja ministra. Bierze tą inwestycje ta firma, której leki zostały podobno wycofane z rynku kilka lat temu ze względu na niespełniane wymogi?

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

Polecane

Reklama