statystyki

Składasz e-PIT? Szybciej dostaniesz zwrot nadpłaty podatku za 2011 rok

autor: Ewa Matyszewska09.02.2012, 07:15; Aktualizacja: 09.02.2012, 10:06
 • Wyślij
 • Drukuj
Podatki

Podatkiźródło: ShutterStock

Pieniądze przysługujące z zeznania rocznego PIT 2011 złożonego w sposób elektroniczny, zwracane są przez skarbówkę w ciągu kilku dni.

reklama


Ministerstwo Finansów zachęca do wysyłania zeznań drogą elektroniczną. Według Wiesławy Dróżdż z MF rozliczenie przez internet to przede wszystkim korzyści dla podatników, zwłaszcza tych, którzy nadpłacili podatek w ubiegłym roku. Jeśli do urzędu skarbowego trafia elektroniczny PIT z nadpłatą, pieniądze są zwracane w ciągu kilku dni – mimo że urząd skarbowy ma na to 3 miesiące.

– Urzędnik skarbowy nie traci wtedy czasu na wprowadzenie danych z deklaracji do systemu – wyjaśnia Wiesława Dróżdż.

Oczywiście szybszego zwrotu można spodziewać się głównie na początku okresu rozliczeń, gdy do urzędów napływa jeszcze niewielka liczba formularzy. Im bliżej 30 kwietnia, tym zwroty są późniejsze, choć zawsze dokonywane w ustawowym terminie.

Podatnik, który musi złożyć PIT za 2011 r., sam wybiera, w jaki sposób przesłać zeznanie. Można to zrobić bezpośrednio w urzędzie skarbowym (osobiście bądź przez kuriera złożyć w okienku lub urzędomacie). Zeznanie roczne można nadać listem poleconym w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego lub polskim urzędzie konsularnym (w przypadku składania deklaracji za granicą), wówczas datą wpływu jest data nadania na poczcie lub złożenia u konsula.

– Możliwe jest wysłanie deklaracji w formie dokumentu elektronicznego – dodaje Aldona Szady-Ślaska, doradca podatkowy, menedżer w Deloitte.

3 miesiące ma urząd skarbowy na zwrot nadpłaconego PIT

Teoretycznie, sposób sporządzenia i złożenia zeznania nie wpływa w sensie prawnym na termin zwrotu nadpłaty przez organ. Urząd skarbowy nie ma obowiązku szybszego zwrotu nadpłaty w przypadku złożenia zeznania przez internet.

– Polskie przepisy nie przewidują też, że np. podatnik może skorzystać z przedłużonego terminu do złożenia zeznania, jeśli sporządza je z pomocą doradcy podatkowego (tak jak przewidują to niektóre jurysdykcje, np. Czechy) – zauważa Aldona Szady-Ślaska.

82 dni zostało na złożenie PIT za rok 2011

W tym sensie – według naszej rozmówczyni – sposób złożenia deklaracji jest bez znaczenia. Być może warto rozważyć wprowadzenie w przepisach takich zachęt.

W praktyce na zwrot nadpłaty urząd skarbowy ma 3 miesiące od momentu złożenia zeznania. Termin ten dotyczy deklaracji składanych w sposób tradycyjny i elektroniczny.

– Złożenie PIT wcześniej niż w ostatnim, ustawowym terminie w praktyce przyspiesza możliwość otrzymania zwrotu – zauważa Ernest Frankowski, doradca podatkowy, menedżer w Deloitte.

I znowu, nie ma tutaj prawnego znaczenia, czy deklaracja została złożona papierowo, czy elektronicznie.

Organy podatkowe podejmują wiele działań mających na celu promocję rozliczenia elektronicznego. Te specyficzne promocje nie wynikają ze zmian w przepisach, ale organizacyjnym podejściu do składanych e-deklaracji. Przykładowo w roku ubiegłym (przy rozliczeniu roku 2010 w roku 2011) Ministerstwo Finansów ogłosiło, że deklaracje PIT przesłane elektronicznie będą szybciej zatwierdzane i wprowadzane do systemu Poltax, co miało się przełożyć na szybsze tempo zwrotu nadpłaconego podatku.

– Zakładając, że podejście z ubiegłego roku sprawdziło się, można liczyć także w tym roku na to, że złożenie deklaracji w sposób elektroniczny może zaowocować szybszym otrzymaniem nadpłaconego podatku – ocenia Ernest Frankowski.

Oczywiście, warto pamiętać, aby tę elektroniczną deklarację złożyć w terminie wcześniejszym niż ostatni dzień kwietnia.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 39

 • 1: pola z IP: 46.204.113.* (2013-03-04 21:59)

  witam,ja wysłałam 6 lutego i nadal cisza,kasy nie ma

 • 2: m z IP: 109.173.238.* (2013-02-26 09:12)

  5 lutego e deklaracja i nadal czekam powiat sredzki

 • 3: grazia z IP: 79.188.234.* (2013-02-23 18:37)

  Zawsze zwrot dostawałam na konto. Nagle nie wiadomo (albo wiadomo) dlaczego, przysłali pocztą. Oczywiście "ogolone" za przesyłkę.

 • 4: asia z IP: 46.169.39.* (2013-02-18 18:05)

  W roku 2012 wysłałam pita internetem w poniedziałek a w piątek miałam już zwrot podatku na koncie...więc szczerze polecam:)

 • 5: podatniczka z IP: 85.222.42.* (2012-06-08 15:19)

  Jedna wielka ściema z tymi szybszymi zwrotami, e-pit wysłąny w marcu i nadal nie ma kasy na koncie. Lipa...

 • 6: Antek z IP: 84.10.138.* (2012-05-16 10:18)

  tak proponuje udać sie do urzędu w Kaliszu tam to dopiero jest i tam dopiero robią lachę po dwoch miesiacach od daty złożenia pitu poszłem poprosic o szybszy zwrot najpier pani przy okienku prowadziła prywatna rozmowe o tym co bedeze robic w weekend jak jej zwrociłem uwage ze jest kolejka i ze mogła by sie pospieszyć z ta rozmowa spojżała na mnie jak bym conajmiej jej matke zabił i oczywiscie potraktowała mnie jak żebraka powiedzała ze oni maja 3 miesiace bezwzgledu na to czy internetem czy nie i ze mam czekac ze mi nie stworzy

 • 7: MARYSKA z IP: 84.10.138.* (2012-05-16 10:12)

  JA NIESTETY JESTEM PRZYKŁADEM OSOBY KTORA SIE ZAWIODŁA NA E-DEKLARACJI.PODCZAS WPROWADZANIA DANYCH DO SYSTEMU POMYLILAM SIE W NR KRS OCZYWISCIE TEGO NIE WYCHWYCIŁAM.UDAŁAM SIE DO US GDYŻ MOJ NARZYCZONY KTORY WYSŁAŁ W TYM SAMYM CZASIE E-DEKLARACJIE OTRZYMAŁ JUZ ZWROT.PANI W US SAKARBOWYM POINFORMOWAŁA MNIE O BŁEDZE WPROWADZIŁAM KOREKTE I NAPISAŁAM PODANIE O PRZYSPIESZENIE. PO TRZECH TYGODNIACH ZADZWONIŁAM DOWIEDZEC SIE JAK ZOSTAŁA ROZPATRZONE MOJE PODANIE.PANI POINFORMOWAÓŁA MBNIE ZE PODANIE ZOSTAŁO ZTWIERDZONE POZYTYWNIE I ZE OD DATY WPŁYNIĘCIA PODANIA WYŁAJ PIENIĄDZE W CIAGU 7 DNIU(MINEŁY 3 TYGODNIE) CO SIE OKAZAŁO PANI Z KTORA MJAŁAM PRZYJEMNOSC ROZMAWIANIA W TRAKCIE ROBIENIA KOREKTY EWIDENTNIE ZROBIŁA MI NA ZŁOŚC OKAZAŁO SIE ZE MOJE ZEZNANIE NIE ZOSTAŁO NAWET ZATWIERDZONE I W DODATKU JAK POSZŁAM DO NIEJ SMIAŁÓA MI SIE PROSTO W TWARZ POCZUŁAM SIE JAK BYM PRZYSZŁA PO JAŁOMURZNA A NIE P\O SWOJE PIENIADZE

 • 8: paweleq z IP: 79.185.47.* (2012-05-15 16:47)

  pit złożony 22.03, jest 15.05 a zwrotu nadal nie ma! g*wno warte te obietnice o szybszym zwrocie.

 • 9: as z IP: 213.238.79.* (2012-05-06 23:34)

  ***** prawda, czekam już od początku marca i dalej nic.

 • 10: axa z IP: 89.73.163.* (2012-03-29 11:31)

  Pieniądze przychodzą tak samo jak przy składaniu normalnego pita . Jeżeli w swoich danych masz podany nr.konta to przyjdą na konto , ja żeby dostawać zwroty na konto składałam aktualizację i w niej wpisywałam dane do przelewu.

czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

reklama