statystyki

Emeryt z obowiązkowymi składkami od umów zlecenia

autor: Bożena Wiktorowska08.11.2017, 07:58; Aktualizacja: 08.11.2017, 08:28
emeryci, emerytura, seniorzy, emeryt

Spółka nie dała za wygraną. Sprawa trafiła do sądu apelacyjnego, który w sprawie emeryta przyznał rację pracodawcy.źródło: ShutterStock

Zleceniobiorcy mający ustalone prawo do emerytury lub renty podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, jeżeli równocześnie nie pozostają w stosunku pracy. Tak uznał Sąd Najwyższy na niejawnym posiedzeniu, rozpatrując kasację ZUS.

Reklama


Sąd zajął się sprawą producenta części metalowych, który chciał uniknąć płacenia składek na ubezpieczenie społeczne. Przedsiębiorca ten zawarł z kilkoma osobami umowy o dzieło. Na ich podstawie zainteresowani, wśród których był też mężczyzna pobierający emeryturę, zobowiązali się do wykonania określonej liczby wyrobów metalowych według dostarczonego wzoru. ZUS zakwestionował umowy i zażądał od spółki opłacania obowiązkowych składek na ubezpieczenie społeczne za okres od 6 maja 2013 r. do 31 sierpnia 2013 r.

Firma się odwołała, ale sąd I instancji uznał, że sposób realizacji umów przemawia za przyjęciem, że były to umowy cywilnoprawne o charakterze umów zlecenia. A skoro nie były to umowy o dzieło, składki są wymagane.


Pozostało jeszcze 65% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Artykuły powiązane

Reklama

Komentarze (12)

  • Roman(2017-11-08 13:04) Zgłoś naruszenie 92

    Brac sie za emerytów górniczych co pracuja w firmach a połowe pesji dostaja w bióże w kopercie

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Emeryt to szkodnik...(2017-11-08 14:53) Zgłoś naruszenie 81

    A niby na co płaci on te składki??? Czy spowoduje to że otrzyma jeszcze lepszą opiekę na starość....czy tylko zostanie wydymany z kasy.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • eskulap(2017-11-08 20:39) Zgłoś naruszenie 80

    Jestem emerytką, dorabiam na umowie-zleceniu, pracodawca odprowadza wszystkie składki, emerytalną, rentową, wypadkową i t.p. Wszystko mogę zrozumieć, ale dlaczego emeryt płaci składkę rentowa, tego nigdy nie zrozumiem.Przeciez emeryt nigdy nie bedzie recistą.

    Odpowiedz
  • Nałożyć jeszcze 1 Obowiązek na Emeryta....(2017-11-08 13:26) Zgłoś naruszenie 74

    Najlepiej by po prostu szybko umierał..... bo Emeryt to tylko problem.

    Odpowiedz
  • myślący(2017-11-08 20:08) Zgłoś naruszenie 60

    A kiedy,emeryt pójdzie na rentę ? Po prostu złodziejstwo,i głupota orzekających ,brak logiki.

    Odpowiedz
  • Anakiza(2017-11-08 21:16) Zgłoś naruszenie 31

    Zawsze zadawałam sobie i innym to pytanie. Nikt nie znalazł odpowiedzi.

    Odpowiedz
  • DZIADEK-STAZ49LAT-WIEK64-WARUNKI SZKODLIWE15 LAT(2017-11-09 11:46) Zgłoś naruszenie 20

    PRZYSZEDL MI TAKI WIERSZ DO GLOWY CZLOWIEK PO CIEZKIEJ CHAROWIE PO50 LATACH PRACY TO BRZMNI DUMNIE JAK LEZY W TRUMNIE.ANI PETRU ANI SCHETYNA SZREK ANI JEGO DRUZYNA TEGO NIE ZROZUMNIE.TAK KAZDA WLADZA DO TEGO DOPROWADZA CHARUJESZ JAK WOL A NA STARE LATA DOSTANIESZ KRZYZ I DOL.ZUS SIE CIESZY BO KASA ZOSTAJE A TRUPA SIE NIE WSKRZESZY.CZY TO STARY CZY TO MLODY I CZY PIEKNY CZY BEZ URODY KAZDEGO TO CZEKA I NIKOMU SIE NIE USMIECHA.

    Odpowiedz
  • DZIADEK-STAZ49LAT-WIEK64-WARUNKI SZKODLIWE15 LAT(2017-11-09 11:27) Zgłoś naruszenie 10

    PISZE POTO ZE MNIE I NAS ROCZNIK1953 KOBIET I MESZCZYZN TO BARDZO BOLI PRACE ZACZYNALISMY W1968 ROKU MAJOC15 LAT.TERAZ MAMY64 LATA STAZ49 LATWARUNKI SZKODLIWE NIE UZNAWANE PRZEZ SOD I ZUS.SPRAWY TRWALY4 LATA NA KONIEC SOD WYDAL WYROK KLAMLIWY I NISZCZOCY OBYWATELI.PO TYCH LATACH NARUD DOSTAJE SWIADCZENIE890 ZL.TO MILLER I INNE PARTJE NAS ZNISZCZYLY.MATKI Z DZIECMNI I LUDZI ZWOLNIONYCH Z WINY ZAKLADU.PRACOWALI W TAMTYCH CZASACH JAK PODAM PRZYKLAD 1992 -2008 JAKO MALARZ W WARUNKACH SZKODLIWYCH BO MALOWANO W WIEKSZOSCI MINIO TO BYLA FARBA BARDZO TRUJOCA I SZKODLIWA.ZATO PRACE DOSTAWALEM830 ZL NA REKIE.MIALEM UMOWY NA CZAS NIE OKRESLONY.CALY CZAS NAS OKRADANO WSZEDZIE BYLO PISANE INIC ZERO EFEKTU.ZACZOLEM OT WSZYSTKICH TV TVN POLSAT SENATOR PANI LIDIA STARON PANI ELZBIETA JAWOROWICZ RPO NSZZ SOLIDARNOSC W GDANSKU PANI PREMIER BEATA SZYDLO I NA KONCU PREZES JAROSLAW KACZYNSKI.WSZYSTKO BYLO OPISANE OD DZIECKA.MNIALEM12 LAT JAK ZMARL MI OJCIEC MNIAL TYLKO39 LAT.POZNIEJ MAJOC 15 LAT PO SZKOLE PODSTAWOWEJ POSZEDLEM DO ZASADNICZEJ SZKOLY ZAWODOWEJ DLA PRACUJOCYCH PRZY FMZ W PLOCKU UL OTOLINSKA25.NIKT NAM NIE POMOGL TYLKO PRACUJ DO50 LAT A GARB I TAK CI WYROSNIE.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz