Utrzymanie mieszkania pochłania pensje Polaków. Rosną ceny wody, ścieków i śmieci

autor: Małgorzata Kwiatkowska26.06.2014, 06:59; Aktualizacja: 26.06.2014, 08:01
kredyty-rachunki-smutek

Spośród 32 przebadanych przez unijny urząd statystyczny krajów więcej od nas na utrzymanie mieszkań wydają tylko Niemcy (22,2 proc.) i Słowacy (21,7 proc.).źródło: ShutterStock

Najnowsze dane Eurostatu nie pozostawiają złudzeń – utrzymanie mieszkań w Polsce należy do najdroższych w Europie. Na opłaty związane z ogrzewaniem, elektrycznością, wodą, odprowadzaniem nieczystości, wywozem śmieci, zarządzaniem nieruchomością oraz jej remontami przeznaczyliśmy w 2013 r. co piątą wydaną złotówkę. W stosunku do zarobków mniej wydajemy na remonty, gaz i prąd. Za to podrożały woda, ścieki, wywóz śmieci oraz zarządzanie

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

Komentarze (35)

  • Wiem co piszę(2014-07-08 01:04) Zgłoś naruszenie 00

    Zgodnie z danymi Eurostatu w całym 2013 r. przeciętny Polak pracujący na etacie otrzymał na rękę ok. 7,4 tys. euro. W całym roku tą kwotę Panie Michale (komentarz 1) - czytajmy ze zrozumieniem.
    Inna sprawa, ze to w porównaniu do Niemców, Francuzów czy Brytyjczyków nie jest wiele.

    Odpowiedz
  • belfer(2014-07-04 09:48) Zgłoś naruszenie 00

    @Michał
    czytanie ze zrozumieniem:
    "Zgodnie z danymi Eurostatu w całym 2013 r. przeciętny Polak pracujący na etacie otrzymał na rękę ok. 7,4 tys. euro"

    Odpowiedz
  • Realista(2014-06-26 11:37) Zgłoś naruszenie 00

    Do 12.beb - i tu masz 100% rację, dlatego takie są te komentarze. A co tu mówić o jakichkolwiek, nawet podstawowych umiejętnościach wyciągania wniosków czy analizy sytuacji. Marzenie ściętej głowy.

    Odpowiedz
  • StAAbrA(2014-06-26 11:52) Zgłoś naruszenie 00

    Nie utrzymanie mieszkania , tylko złodziejstwo mafii państwowej rujnuje dochody Polaków . W przeciwieństwie do układu , który się dorabia i uwłaszcza na zagrabionym .

    Odpowiedz
  • Jak Realista(2014-06-26 12:16) Zgłoś naruszenie 00

    Też uważam że Wszyscy to durnie ...i wszystko jest OK ...

    Nawet gdyby koszt utrzymania był 5 razy wyższy niż w Niemczech też by mi pasowało i zawsze wszystkiemu przyklasnę z radochy.

    Odpowiedz
  • Tygrys(2014-06-26 12:24) Zgłoś naruszenie 00

    U nas w Szklarskiej Porębie za wodę i ścieki płacimy 27 zł za m3.Chyba najwięcej w całej naszej skorumpowanej Polsce.
    Ktoś płaci więcej?

    Odpowiedz
  • koko(2014-06-26 13:44) Zgłoś naruszenie 00

    W Szwajcarii średnie miesięczne zarobki wynoszą około 17,5 tys. zł przeliczając na złotówki. To jest kpina, żeby Nasi rodacy tak mało zarabiali. Jak żyć w tym kraju?

    Odpowiedz
  • wika(2014-06-26 14:24) Zgłoś naruszenie 00

    Obniżenie ceny energii elektrycznej od początku br.spowodowało znaczny wzrost rachunków na skutek mocnego podniesienia cen wszystkich kosztów jej towarzyszących.
    W sumie płacimy za nią dużo wyższe rachunki.

    Odpowiedz
  • Glosujcie nadal na POlszewikow (SG)(2014-06-26 15:59) Zgłoś naruszenie 00

    Obiad dla rzadowej holoty POlszewikow kosztuje 1500 zl do 2000 zlotych,wiec trzeba POlszewickich lajdakom placic,a glosujacy na tych bandytow niech sie zywia sciekami I za nie placa coraz wiecej.

    Odpowiedz
  • Gdyby jeszcze te ceny spadały.....(2014-06-26 10:16) Zgłoś naruszenie 00

    Ale zapowiada się że dojdą podwyżki energii, czynszów...na horyzoncie pojawi się Podatek Katastralny czyli dolicz do tego około 1 tys rocznie od małego mieszkanka i 3 tys od domu.

    Dodaj do tego wieczną zachłanność Polityków i Nowe Pomysły Szczurka i za moment będziemy na szczycie tabeli kosztów życia w UE... i na dole pod wzgledem płac... a do tego ZERO emerytury.

    Konkluzja uciekać stąd bo kogo tam nie wybierzesz w Wyborach to i tak zrobi to co mawiają na taśmach politycy

    Odpowiedz
  • oszukiwany(2014-06-26 16:18) Zgłoś naruszenie 00

    Takie wysokie koszty , sprowadzają sie do jednego,że płaty za media i inne usługi,są ustalane i pobierane w sposób ,drenujący mieszkańców,i nie mają nic wspólnego z włożoną w nie pracą.W tych opłatach są schowane sumy na utrzymanie pasożytów różnej maści urzędasów.NIe płacimy za wykonaną usługę tylko za jakieś prognozowane brednie,nie wystawiam kosza,a płacę/bo przebywam u rodziny/itp

    Odpowiedz
  • Realista(2014-06-26 17:45) Zgłoś naruszenie 00

    Do 15.
    No i znowu klasyczny przypadek braku zrozumienia. Tym razem nadinterpretacja:
    - gdzie napisałem o wszystkich?
    - gdzie napisałem, ze wszystko jest OK ?
    - jeżeli Twój komentarz był próbą pokazania, że ja niby "przyklaskuję" wszystkiemu, to gdzie to napisałem? Tematu utrzymania i kosztów akurat nie poruszałem.
    Tym razem - bo z reguły mi się nie chce - wytłumaczę Ci jak krowie na granicy, żebyś zrozumiał: po prostu zgodziłem się z przedmówcą, że połowa nie czyta ze zrozumieniem, więc jeżeli tak jest, to dalszy proces (wnioskowania itd.) też musi być siłą rzeczy zaburzony. I żałuję, że tak jest, bo z ludźmi myślącymi logicznie dyskusja to przyjemność. I tyle ...
    A przy okazji - "beb" pisze o 50%, badania mówią o prawie 80% ... No ale może te 30% nie wypowiada się na tym forum.

    Odpowiedz
  • StAAbrA(2014-07-20 09:49) Zgłoś naruszenie 00

    Nie - "utrzymanie mieszkania" rujnuje Polaków , tylko utrzymanie lokalnych sitw , siucht i kamaryl wszelakiej maści .
    O reszcie mafii państwowej - i jej bandycko -złodziejskiej profesji nie wspomnę .

    Odpowiedz
  • PolskaSukaKamienPuka(2014-07-20 00:03) Zgłoś naruszenie 00

    ja wynajmuje i za samo mieszkanie place 1,200 zl miesiecznie wiec bez kometarza... a do tego 2 dzieci powodzenia w panstwie polskim...

    Odpowiedz
  • xxxxx(2014-07-20 00:10) Zgłoś naruszenie 00

    Bańka mieszkaniowa zaczyna pryskać z dokładnością co do miesiąca :)?

    Odpowiedz
  • Roman Biały(2014-07-20 00:20) Zgłoś naruszenie 00

    tak nas własnie doją ... (Polaków w Polsce) ... przemysł w sumie leży, kwitnie handel produktami nie produkowanymi w Polsce ... wydobycie upada ... w sumie ciemna duuupa ... zarobki mizerne, dług kraju rośnie ... nic tylko pakować manatki i spierdzielać ... (komu na tym zależy i dlaczego ...???)

    Odpowiedz
  • beb(2014-06-26 10:26) Zgłoś naruszenie 00

    Nie dostaniesz pracy za 7,4 tys EUR bo nie umiesz czytać :) W artykule jest mowa o kwocie 7,4 tys. EUR ROCZNIE. Ciekawe, z komentarzy wynika, że co drugi internauta nie jest w stanie przeczytać prostego tekstu ze zrozumieniem.

    Odpowiedz
  • Wladza POlszewikow kosztuje coraz wiecej. (SG)(2014-06-26 09:37) Zgłoś naruszenie 00

    I wszystko bedzie kosztowalo coraz drozej,bo wladza POlszewikow kosztuje.
    Jak tylko ujawnione afery tasmowe potwierdzaja,ze kolesie POlszewikow za obiad w knajpach placa z naszych podatkow po 1500-2000 zlotych,a glodujacym dzieciom kaza zywic sie szczawem.
    Lewacko-liberalne antynarodowe lajdaki kosztuja coraz drozej,a ile miliarodow POdkradaja

    Odpowiedz
  • WYROBNIK(2014-06-27 00:07) Zgłoś naruszenie 00

    Ktoś tu pisze, że u niego 1 kubik wody kosztuje ok. 27 złotych i jest to najdroższa woda w Polsce. Dla przypomnienia - kubik to 1000 litrów wody. Biorąc pod rozwagę, że wielu korzysta do konsumpcji TYLKO z wody źródlanej lub mineralnej zakupionej w sklepie to już te najtańsze wody to koszt od 600 złotych za kubik źródlanej do 1000 złotych za kubik takiej wody mineralnej. A konsumpcja tylko przegotowanej wody mineralnej wcale nie jest zdrowa. To są dopiero koszty wody !!! Z praktyki wiadomo, że jednak wielu Polaków na to stać i twierdzą, że ta, nawet za 27 złotych za kubik nie nadaje się do spożycia. To tak kilka słów na temat wody. Oczywiście równie twierdzę, że cena wody jest bardzo wysoka jak na polskie warunki. Pozostałe - wg mojej wiedzy nie adekwatne do rzeczywistości. Koszty administracyjne, utrzymanie infrastruktury to coś czego NIKT nie kontroluje, a są przeogromne. Tam gdzie działają liczniki i można ograniczyć jednostkowe zużycie, co wskazują liczniki to gwałtownie rosną ceny jednostkowe warunkowane WŁAŚNIE ZMNIEJSZAJĄCYM SIĘ spożyciem zmuszającym do podwyżek sprzedającego bo mu maleją wpływy. Absurd kompletny. Koło bez wyjścia. Mało zużywasz to płać drożej bo zmniejsza się wpływ. Czy komu zależy aby ten idiotyzm zmienić ? Albo " nowoczesna ustawa śmieciowa. Rozpacz. Okazuje się, że w Polsce " zaginęła 1/3 ludności !!! która nie płaci za śmieci bo ich nikt nie zmusi do złożenia deklaracji. Nie ma deklaracji, nie ma opłaty. I już. A temu co miała zapobiec to niczego nie rozwiązała. Po lasach, rowach, przy śmietnikach wszędzie pełno tzw. "gabarytów". A ceny za wywóz mniejszej ilości podrożały i to w niektórych przypadkach nawet 100- 200 %. Bilans się zgadza. Problem się zwiększył i pozostał. Podobnie z abonamentem radiowo-telewizyjnym. W Polsce kupuje się kilka milionów odbiorników rocznie, elektrośmieci jest mniej, a abonament się nie zwiększa. Cuda. Ale się rozpisałem, a przecież nikt z decydentów tego nie czyta bo przecież oni WSZYSTKO wiedzą lepiej i co im jakiś prostak będzie wypisywał. Oni mają na głowie ważniejsze sprawy i muszą się martwić aby starczyło na kolację za 2000 złotych z budżetu państwa.

    Odpowiedz
  • Michał(2014-06-26 08:07) Zgłoś naruszenie 00

    "przeciętny Polak pracujący na etacie otrzymał na rękę ok. 7,4 tys. euro" - ha ha ha, przestałem po tym zdaniu czytać dalej. Brednie jakieś. Wychodzi na to, że nie jestem przeciętnym Polakiem. Tylko nie wiem czy śmiać się czy płakać z mojej nieprzeciętności.

    Odpowiedz