statystyki

Pośrednicy w obrocie nieruchomościami i zderegulowani do regulacji

autor: Anna Krzyżanowska07.03.2017, 16:00
Informacja o tym pojawiła się w opublikowanym niedawno raporcie z konsultacji społecznych projektu zmieniającego ustawę o gospodarce nieruchomościami.

Informacja o tym pojawiła się w opublikowanym niedawno raporcie z konsultacji społecznych projektu zmieniającego ustawę o gospodarce nieruchomościami.źródło: ShutterStock

Za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC kara finansowa. Między innymi taką zmianę do projektu ustawy na nowo opisującej zawód pośrednika w obrocie nieruchomościami oraz zarządcy proponuje resort infrastruktury i budownictwa.

Informacja o tym pojawiła się w opublikowanym niedawno raporcie z konsultacji społecznych projektu zmieniającego ustawę o gospodarce nieruchomościami.

Przypomnijmy, że od początku 2014 r., kiedy zderegulowano zarówno zawód pośrednika, jak i zarządcy nieruchomościami, z prawa zniknęła większość zapisów dotyczących tych profesji.

Efekt? „W praktyce wykonywania działalności zawodowej pojawiły się wątpliwości interpretacyjne zgłaszane zarówno ze strony pośredników i zarządców, jak i klientów tych podmiotów. Zaistniała zatem potrzeba skatalogowania wykonywanych czynności, co pozwoli zapewnić przejrzystą i stabilną sytuację podmiotom zawierającym umowy pośrednictwa w obrocie nieruchomościami i zarządzania nieruchomościami” – wskazuje resort w uzasadnieniu do projektu.

W nowelizacji określono więc, czym pośrednictwo jest. Wskazano również – za aktualnymi przepisami – że umowa pośredniczenia w nabywaniu nieruchomości wymaga formy pisemnej pod rygorem nieważności, a pośrednik musi być ubezpieczony. Do tego dodano jednak zastrzeżenie, że omawiany kontrakt – również pod sankcją nieważności – musi być opatrzony informacją o numerze polisy, okresie jej obowiązywania i nazwie ubezpieczyciela.


Pozostało jeszcze 55% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie