Podkreślał, że nasza gospodarka powinna być bardziej niezależna od silnego wsparcia zewnętrznego czy to poprzez fundusze unijne czy inwestycje zagraniczne. Dodał, że w dużo większym stopniu powinniśmy polegać na naszych przedsiębiorcach. Minister Jerzy Kwieciński przyznał, że zagraniczny kapitał był nam bardzo potrzebny i oczywiście będzie nadal potrzebny. Byłoby jednak dobrze, gdyby wspierał nas tam, gdzie trudniej sobie radzimy czyli na przykład w wysokich technologiach.

Wiceminister Kwieciński zwrócił uwagę, że naszej gospodarce niezbędny jest silny rozwój firm. Chodzi o to, by mali przedsiębiorcy stawali się średnimi a średni dużymi i byśmy mogli promować Polskę za granicą niezwykłymi produktami naszych przedsiębiorców. Obecnie takich czempionów brak i potrzebna jest silna ekspansja polskich firm za granicą. Minister zadeklarował, że właściciele firm mogą liczyć na wsparcie rządu.

Podczas dzisiejszej debaty przedstawiony został raport "Wizerunek Przedsiębiorcy" autorstwa Polskiej Rady Biznesu. Z raportu wynika, że przedsiębiorcy kojarzą się nam raczej dobrze i doceniamy ich wkład w narodową gospodarkę. Daleko nam jednak do najbardziej przychylnych biznesmenom narodów Europy. W naszym społeczeństwie szwankuje też edukacja w zakresie przedsiębiorczości. Zdaniem ministra Kwiecińskiego to właśnie od wsparcia naszego społeczeństwa będzie zależał sukces proponowanych zmian. Minister przypomniał, że jednym z pięciu filarów rozwoju zaproponowanych przez rząd jest wsparcie polskich firm.