statystyki

Przestępstwo popełnione przez pracownika nie obarcza automatycznie winą spółki

autor: Leszek Jaworski29.08.2017, 09:02; Aktualizacja: 29.08.2017, 11:34
przedsiębiorca prawo

O rażącym naruszeniu warunków prowadzenia stacji można mówić wówczas, gdy właściciel stacji wiedział lub prawidłowo prowadząc stację, powinien był wiedzieć, że zatrudnieni przez niego diagności łamią prawoźródło: ShutterStock

Wraz z innymi osobami prowadzę stację kontroli pojazdów w formie spółki cywilnej. Dwóch z pracujących u nas diagnostów zostało skazanych za poświadczanie nieprawdy m.in. w dowodach rejestracyjnych pojazdów. Gdy sprawa wyszła na jaw, obaj mężczyźni zostali zwolnieni z pracy, a na ich miejsce przyjęliśmy nowych. Czy w tej sytuacji możemy stracić zezwolenie na prowadzenie stacji diagnostycznej?

Nie, ponieważ popełnienie przestępstwa przez diagnostów nie jest automatycznie tożsame ze złamaniem prawa przez przedsiębiorców będących właścicielami stacji. Z art. 83b ust. 2 pkt 3c ustawy – Prawo o ruchu drogowym (dalej: u.p.r.d.) wynika uprawnienie starosty do orzeczenia zakazu prowadzenia stacji diagnostycznej w sytuacji rażącego naruszenia warunków jej prowadzenia.

Jednak przepis ten nie jest samodzielną podstawą do ustalenia zakazu, gdyż organ musi wskazać, jakie konkretnie warunki – także wynikające z innych, ogólnych przepisów – naruszył przedsiębiorca. W tym przypadku żaden z przedsiębiorców tworzących spółkę nie został skazany, natomiast nieuczciwych diagnostów zastąpiono nowymi.


Pozostało jeszcze 61% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane