statystyki

Przestępstwo popełnione przez pracownika nie obarcza automatycznie winą spółki

autor: Leszek Jaworski29.08.2017, 09:02; Aktualizacja: 29.08.2017, 11:34
przedsiębiorca prawo

O rażącym naruszeniu warunków prowadzenia stacji można mówić wówczas, gdy właściciel stacji wiedział lub prawidłowo prowadząc stację, powinien był wiedzieć, że zatrudnieni przez niego diagności łamią prawoźródło: ShutterStock

Wraz z innymi osobami prowadzę stację kontroli pojazdów w formie spółki cywilnej. Dwóch z pracujących u nas diagnostów zostało skazanych za poświadczanie nieprawdy m.in. w dowodach rejestracyjnych pojazdów. Gdy sprawa wyszła na jaw, obaj mężczyźni zostali zwolnieni z pracy, a na ich miejsce przyjęliśmy nowych. Czy w tej sytuacji możemy stracić zezwolenie na prowadzenie stacji diagnostycznej?

Nie, ponieważ popełnienie przestępstwa przez diagnostów nie jest automatycznie tożsame ze złamaniem prawa przez przedsiębiorców będących właścicielami stacji. Z art. 83b ust. 2 pkt 3c ustawy – Prawo o ruchu drogowym (dalej: u.p.r.d.) wynika uprawnienie starosty do orzeczenia zakazu prowadzenia stacji diagnostycznej w sytuacji rażącego naruszenia warunków jej prowadzenia.

Jednak przepis ten nie jest samodzielną podstawą do ustalenia zakazu, gdyż organ musi wskazać, jakie konkretnie warunki – także wynikające z innych, ogólnych przepisów – naruszył przedsiębiorca. W tym przypadku żaden z przedsiębiorców tworzących spółkę nie został skazany, natomiast nieuczciwych diagnostów zastąpiono nowymi.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane