statystyki

Nowy system płatności mobilnych: Billon w Alior Banku i Plus Banku

autor: Tomasz Jurczak07.02.2014, 15:49; Aktualizacja: 07.02.2014, 16:12
płatności-mobilne

Billon dostarcza technologię, a emitentem i gwarantem pieniądza są banki.źródło: ShutterStock

Na rynku płatności mobilnych pojawi się nowy gracz. Działający w oparciu o system pieniądza elektronicznego Billon pozwoli na bezpośrednie połączenie sprzedawców i klientów, bez udziału pośredników. Wystarczy smartfon, tablet lub komputer PC.

Reklama


Reklama


Aby korzystać z systemu musimy zainstalować aplikację, która jest portfelem na e-pieniądze. Użytkownik gromadzi w portfelu cyfrową gotówkę, zapisaną w postaci zabezpieczonych plików. Billon dostarcza technologię, a emitentem i gwarantem pieniądza są banki. Do używania systemu nie jest jednak potrzebne konto, bo można zasilić portfel od innego użytkownika.

Pierwszym emitentem będzie Alior Bank, choć elektroniczną walutą zainteresowany jest również Plus Bank. Pieniądz elektroniczny w systemie Billon emitowany jest na podstawie ustawy Prawo bankowe i ma pełne pokrycie w polskim złotym. Użytkownik może w dowolnym momencie wypłacić z systemu gotówkę poprzez przelew bankowy a docelowo także poprzez terminale do płatności kartą.

Każdy plik e-gotówki jest chroniony szeregiem podpisów cyfrowych, a jego weryfikacja w sposób niewykrywalny przez system jest niemożliwa. Tym samy kradzież samych plików cyfrowej gotówki bezcelowa. Za pomysłem nowej, elektronicznej gotówki jest firma firma Zunit. Pomysłodawcą jest Andrzej Horoszczak, który nad technologią kryptograficzną do tego zastosowania pracuje od 7 lat.

Reklama


Źródło:Informacja prasowa

Polecane

Reklama

 • blackmoon(2014-02-08 11:23) Odpowiedz 00

  Przecierz to zmidyfikowany bitcoin

 • aabc(2014-02-10 07:18) Odpowiedz 00

  Pisze się "przecież", czarny księżycu. Po polsku nie umie ale za angielski się łapie. Kolejna aplikacja w kolejnym banku. Co bank to aplikacja. To ile w sklepie będzie kas? dla każdego banku inna?

 • chris(2014-02-08 13:25) Odpowiedz 00

  Ale to juz było !!! I nie było pierwsze.
  Za czasów PRL'u emitowane były "bony towarowe" zastępujące dolara w sklepach PEWEX'u. Chodziło o to by pozbawić obywatela dolarów i przywiązać go do jedynie słusznej państwowej firmy. Można było dokładnie wykonywać te same czynności pomiędzy obywatelami, ale już zapłata w sklepie była obciążona opłatą (zawartą w cenie). Teraz spryciarze typują jedynie słuszny bank i firmę, która będzie emitentem tej jedynie słusznej formy płatności - taki bon towarowy, tylko elektroniczny i łatwiej go stracić. ...
  Mądremu więcej nie muszę tłumaczyć, a głupi i tak nie zrozumie.

 • gosc(2014-03-06 21:01) Odpowiedz 00

  Cuda z Nazaretu! Tyle tylko, że tam zmieniono wodę w wino...

 • ftp.adam@wp.pl(2014-02-17 12:10) Odpowiedz 00

  T zaczyna przypominać system amerykńskiego FED-u, tworzenie środka płatniczego z powietrza którego poparciem będzie obietnica banku (zamiast złota czy srebrea). Moja prognoza to hiperinflacja w ciągu 10 lat, trzeba złoto i srebro skupować. Dla nas Panowie inwestorzy to bardzo dobre wiadomości:)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Prawo na co dzień

Galerie

Polecane

Reklama