Na rynku płatności mobilnych pojawi się nowy gracz. Działający w oparciu o system pieniądza elektronicznego Billon pozwoli na bezpośrednie połączenie sprzedawców i klientów, bez udziału pośredników. Wystarczy smartfon, tablet lub komputer PC.

Aby korzystać z systemu musimy zainstalować aplikację, która jest portfelem na e-pieniądze. Użytkownik gromadzi w portfelu cyfrową gotówkę, zapisaną w postaci zabezpieczonych plików. Billon dostarcza technologię, a emitentem i gwarantem pieniądza są banki. Do używania systemu nie jest jednak potrzebne konto, bo można zasilić portfel od innego użytkownika.

Pierwszym emitentem będzie Alior Bank, choć elektroniczną walutą zainteresowany jest również Plus Bank. Pieniądz elektroniczny w systemie Billon emitowany jest na podstawie ustawy Prawo bankowe i ma pełne pokrycie w polskim złotym. Użytkownik może w dowolnym momencie wypłacić z systemu gotówkę poprzez przelew bankowy a docelowo także poprzez terminale do płatności kartą.

Każdy plik e-gotówki jest chroniony szeregiem podpisów cyfrowych, a jego weryfikacja w sposób niewykrywalny przez system jest niemożliwa. Tym samy kradzież samych plików cyfrowej gotówki bezcelowa. Za pomysłem nowej, elektronicznej gotówki jest firma firma Zunit. Pomysłodawcą jest Andrzej Horoszczak, który nad technologią kryptograficzną do tego zastosowania pracuje od 7 lat.