statystyki

Rośnie zadłużenie budżetu, wolniej przybywa lokat

autor: Łukasz Wilkowicz16.09.2013, 07:28; Aktualizacja: 16.09.2013, 08:14
pieniądze-finanse-monety

W depozytach przedsiębiorstw utrzymuje się roczny wzrost w granicach 5 proc.źródło: ShutterStock

W końcu sierpnia zadłużenie netto budżetu centralnego i państwowych funduszy celowych w bankach urosło do 123,5 mld zł – wynika z opublikowanych w piątek danych Narodowego Banku Polskiego.

Reklama


Reklama


Bank centralny zwraca uwagę, że tempo przyrostu tego zadłużenia jest wyższe niż w przypadku kredytów dla firm czy indywidualnych klientów banków. Według NBP tylko w ubiegłym miesiącu zadłużenie instytucji rządowych zwiększyło się o 4,9 proc. W skali roku wartość zadłużenia netto (czyli salda między należnościami banków a depozytami bankowymi instytucji rządowych) urosła o 32,5 proc. To najwyższe tempo od połowy 2009 r., czyli od pierwszej fali światowego kryzysu finansowego.

Tempo wzrostu kredytów dla przedsiębiorstw wyniosło w sierpniu 1,1 proc. w skali roku. Na zbliżonym poziomie pozostaje od początku 2013 r. Takie kredyty miały w sierpniu wartość 277,2 mld zł. W kredytach dla gospodarstw domowych odnotowano wzrost o 3 proc. w skali roku – osiągnęły one kwotę 556,4 mld zł.

W minionym miesiącu wartość depozytów klientów indywidualnych zwiększyła się o 2,4 mld zł do 531,8 mld zł, ale roczny przyrost depozytów na poziomie 6,7 proc. to najsłabszy wynik od połowy 2006 r.

<span class=autor1>Roczna zmiana wartości kredytów (proc.)</span>

Roczna zmiana wartości kredytów (proc.)

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

W depozytach przedsiębiorstw utrzymuje się roczny wzrost w granicach 5 proc. W końcu sierpnia firmy miały na kontach bankowych 188,2 mld zł.

„Silniejszy wzrost, trwający od początku roku, odnotowano w przypadku gotówki i depozytów bieżących. Przyczyniło się do tego – jak zauważają analitycy NBP – między innymi obniżanie się oprocentowania depozytów terminowych” – napisał bank centralny w komentarzu do opublikowanych danych.

Wartość gotówki w obiegu znalazła się w sierpniu na rekordowym poziomie 114,1 mld zł i była o 10,7 proc. większa niż rok wcześniej. Tempo przyrostu gotówki było największe od czerwca 2009 r.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

  • keszet(2013-09-16 10:05) Odpowiedz 00

    Jeśli Rada dalej utrzyma tak niską stopę procentową, co niewątpliwie jest dobre dla rozwoju gospodarczego, to też nadal będzie malało tempo lokat indywidualnych, co z kolei jest niekorzystne dla tejże gospodarki. Powstaje błędne koło. Generalnie problem jest w tym, że nie możemy się podnieść z poziomu zarobków PRL-owskich. Ponoć podwyższanie pensji spowoduje likwidacje stanowisk pracy. Jak sobie radzą w państwach tzw. bogatszych, gdzie zarobki pracujących są minimum czterokrotnie wyższe niż polskie, a ceny produkowanych towarów są na naszym poziomie. Myślę, że też tam nie ma takiej rozpiętości między zarobkami kadry kierowniczej, a pracownikami szeregowymi, jak u nas.

  • Utopia(2013-09-16 12:04) Odpowiedz 00

    Wynagrodzenie za pracę powinno być uzależnione od kondycji finansowej przedsiębiorstwa. Im większy przychód przedsiębiorstwa, tym większy dochód dla pracowników uzależniony procentowo od zajmowanego stanowiska oraz stażu pracy, przy jednoczesnej regulacji różnic płacowych pomiędzy poszczególnymi stanowiskami.

  • GO-Leasing(2013-09-16 13:42) Odpowiedz 00

    Jeśli chcecie nie zadłużać się tak bardzo jak budżet Państwa, proponujemy alternatywne rozwiązania i najlepsze opcje - wiemy, gdzie otrzymasz leasing najtaniej.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Prawo na co dzień

Galerie

Polecane

Reklama