statystyki

Kredytobiorcy zyskają nowe prawa: Od lipca 14 dni na bezkosztowe odstąpienie od umowy

autor: Jakub Styczyński04.07.2017, 07:32; Aktualizacja: 04.07.2017, 09:03
złotówka, pieniądze, moneta, oszczędności

Jakie konkretnie rozwiązania korzystne dla kredytobiorców wprowadza ustawa?źródło: ShutterStock

Kredytów zabezpieczonych hipotecznie będą mogły udzielać wyłącznie banki i SKOK-i. Nowością będzie prawo do bezkosztowego odstąpienia od umowy w ciągu 14 dni od jej zawarcia - mówi Agnieszka Wachnicka, dyrektor wydziału klienta rynku bankowo-kapitałowego w Biurze Rzecznika Finansowego.

22 lipca wejdą w życie przepisy ustawy o kredycie hipotecznym. Jak pani ocenia postanowienia tej ustawy?

Ustawa ma przełomowe znaczenie dla kredytobiorców, podobnie jak ustawa o kredycie konsumenckim. Jest to porównanie w pełni uzasadnione, ponieważ dyrektywa 2014/17/UE, którą ustawa implementuje, była niejako wzorowana na dyrektywie o kredycie konsumenckim. Ustawa wprowadza wiele rozwiązań, których dotychczas brakowało na polskim rynku lub które były regulowane jedynie szczątkowo w różnych aktach prawnych.

Jakie konkretnie rozwiązania korzystne dla kredytobiorców wprowadza ustawa?

Przykładowo nakłada na kredytodawców obowiązek informowania klientów o dostępnej ofercie kredytów hipotecznych już od momentu wstępnego wyrażenia zainteresowania taką ofertą. Najpierw kredytodawca przedstawi informacje ogólne – to znaczy, jakie rodzaje kredytów hipotecznych oferuje – następnie będzie zobowiązany szczegółowo wyjaśnić specyfikę poszczególnych kredytów, a finalnie będzie musiał dostarczyć klientowi formularz informacyjny, który będzie spersonalizowany, tj. będzie uwzględniał informacje przekazane przez klienta. Nowością będzie również prawo do odstąpienia od umowy bez żadnych dodatkowych kosztów, w ciągu 14 dni od jej zawarcia. To rozwiązanie znane ze wspomnianej ustawy o kredycie konsumenckim, a dotychczas nie było ustawowo gwarantowane kredytobiorcom hipotecznym.


Pozostało jeszcze 62% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane