statystyki

Kredytobiorcy zyskają nowe prawa: Od lipca 14 dni na bezkosztowe odstąpienie od umowy

autor: Jakub Styczyński04.07.2017, 07:32; Aktualizacja: 04.07.2017, 09:03
złotówka, pieniądze, moneta, oszczędności

Jakie konkretnie rozwiązania korzystne dla kredytobiorców wprowadza ustawa?źródło: ShutterStock

Kredytów zabezpieczonych hipotecznie będą mogły udzielać wyłącznie banki i SKOK-i. Nowością będzie prawo do bezkosztowego odstąpienia od umowy w ciągu 14 dni od jej zawarcia - mówi Agnieszka Wachnicka, dyrektor wydziału klienta rynku bankowo-kapitałowego w Biurze Rzecznika Finansowego.

22 lipca wejdą w życie przepisy ustawy o kredycie hipotecznym. Jak pani ocenia postanowienia tej ustawy?

Ustawa ma przełomowe znaczenie dla kredytobiorców, podobnie jak ustawa o kredycie konsumenckim. Jest to porównanie w pełni uzasadnione, ponieważ dyrektywa 2014/17/UE, którą ustawa implementuje, była niejako wzorowana na dyrektywie o kredycie konsumenckim. Ustawa wprowadza wiele rozwiązań, których dotychczas brakowało na polskim rynku lub które były regulowane jedynie szczątkowo w różnych aktach prawnych.

Jakie konkretnie rozwiązania korzystne dla kredytobiorców wprowadza ustawa?

Przykładowo nakłada na kredytodawców obowiązek informowania klientów o dostępnej ofercie kredytów hipotecznych już od momentu wstępnego wyrażenia zainteresowania taką ofertą. Najpierw kredytodawca przedstawi informacje ogólne – to znaczy, jakie rodzaje kredytów hipotecznych oferuje – następnie będzie zobowiązany szczegółowo wyjaśnić specyfikę poszczególnych kredytów, a finalnie będzie musiał dostarczyć klientowi formularz informacyjny, który będzie spersonalizowany, tj. będzie uwzględniał informacje przekazane przez klienta. Nowością będzie również prawo do odstąpienia od umowy bez żadnych dodatkowych kosztów, w ciągu 14 dni od jej zawarcia. To rozwiązanie znane ze wspomnianej ustawy o kredycie konsumenckim, a dotychczas nie było ustawowo gwarantowane kredytobiorcom hipotecznym.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane