statystyki

Główny geolog: Podatek miedziowy może doprowadzić do zamknięcia niektórych złóż

25.01.2016, 15:40
Zdaniem ministra, podatek w nowym kształcie powinien odnosić się do zysków, a nie wielkości wydobycia.

Zdaniem ministra, podatek w nowym kształcie powinien odnosić się do zysków, a nie wielkości wydobycia. źródło: ShutterStock

Obecny kształt podatku od wydobycia niektórych kopalin (tzw. podatek miedziowy) może doprowadzić do zamknięcia niektórych złóż, np. kopalni Lubin należącej do KGHM Polska Miedź, uważa wiceminister środowiska i główny geolog kraju Mariusz Orion Jędrysek. Jego zdaniem, podatek powinien odnosić się do zysków, a nie wielkości wydobycia.

Reklama


Reklama


"Ja patrzę z punktu widzenia geologicznego i zasobowego. Jakość kopaliny, jakość rudy jest tu trochę gorsza niż w innych częściach, ponadto są trochę trudniejsze warunki" - powiedział Jędrysek podczas konferencji prasowej, odnosząc się do kopalni Lubin.

Wyjaśnił, że jeśli ilość ekwiwalentu jest poniżej pewnego progu, a podatek wysoki, to wydobycie z danego złoża może się okazać nieopłacalne.

Zdaniem ministra, podatek w nowym kształcie powinien odnosić się do zysków, a nie wielkości wydobycia.

"Moim modelem – co nie znaczy, że ministra finansów, to trzeba będzie uzgadniać - jest podatek od zysków kopalni, a nie prosty podatek od wydobycia" - powiedział.

"Moje stanowisko jest takie, że on powinien być zrewidowany w kierunku racjonalności dotyczącej zrównoważonego rozwoju, czyli zrównoważonego korzystania z zasobów naturalnych. Powinniśmy wykorzystywać to, co jest w tej chwili, bo to złoże jeśli zostanie zaniechane, to nie będzie eksploatowane już chyba nigdy" - podkreślił Jędrysek.

W grudniu premier Beata Szydło informowała, że rząd pracuje nad projektem ustawy, która zniesie podatek od wydobycia niektórych kopalin. W połowie grudnia szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk wskazywał, że podatek miedziowy może zostać zawieszony w 2016 r., jeśli wskazywać na to będzie sytuacja sektora i jeśli będzie pozwalał na to budżet Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami podatek miedziowy planowano zawiesić na lata 2016-2026. W budżecie na 2016 r. zapisane są jednak wpływy z tego podatku.

Reklama


Źródło:ISBnews

Polecane

Reklama

  • wety(2016-01-26 07:48) Odpowiedz 00

    Czekam z utęsknieniem na zamkniecie tych miedziowych kopalń !! ( zlotowe eldorado dla tam pracujących ) Zarobki nawet kierowcy to 50 tys m-nuie a dyrektorzy , kierownicy setki tysięcy Czekam na zamkniecie tych kopaln !!!!!!!!!!!!!!!

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama