statystyki

Bonifikata za brak prądu dopiero po 24 godzinach

autor: Małgorzata Raczkowska22.09.2015, 20:00
żarówka, prąd

Na bonifikatę za brak prądu raczej nie można liczyć (kwestię tę dyskutują prawnicy), jeśli przerwa w jego dostawie powstała z powodu siły wyższej, czyli zdarzenia zewnętrznego niemożliwego do przewidzenia, np. uderzenia pioruna, wichury, powodziźródło: ShutterStock

Przedsiębiorstwo energetyczne robiło jakieś remonty i przez kilka dni na kilka godzin co pewien czas wyłączano mi dopływ prądu. Najczęściej niespodziewanie. Miałem z tym sporo kłopotu, bo pracuję w domu przy komputerze – opowiada pan Jakub. – Brak prądu powodował, że musiałem przerywać pracę i niewiele brakowało, a zawaliłbym termin. Czy mogę żądać od zakładu energetycznego bonifikaty za przerwy w dostawie energii elektrycznej.

Tak, ale nie w każdym przypadku. Sposób określenia wysokości bonifikat za przerwy w dostawach energii znajdziemy w taryfie danego przedsiębiorstwa energetycznego oraz w regulaminie świadczenia usług.

Generalną zasadą jest, że bonifikata przysługuje za niedostarczenie określonej liczby jednostek energii elektrycznej. Oblicza się ją jako pięciokrotność ceny energii za okres, w którym wystąpiła przerwa w jej dostawie. Ile prądu nie dostarczono, szacuje się podstawie ilości energii pobranej w tym samym dniu poprzedniego tygodnia. Jednak to nie wszystko. Bonifikata dla gospodarstw domowych przysługuje bowiem dopiero wtedy, gdy przerwa w dostawie prądu trwa przynajmniej 24 godziny jednorazowo. W ciągu roku łącznie nie może to być więcej niż 48 godzin. Pan Jakub będzie więc mógł wystąpić o bonifikatę, o ile suma godzin bez prądu przekroczy dwie doby.


Pozostało jeszcze 41% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie