Małe wiatraki, ogniwa słoneczne, pompy ciepła i kotły do spalania biopaliwa. To tylko część narzędzi, które według Instytutu Energetyki Odnawialnej mogą pomóc w uniezależnieniu się od surowców spoza Polski.

Prezes Instytutu Grzegorz Wiśniewski mówi, że odnawialne źródła energii ułatwiają uniezależnienie się od surowców spoza Polski, wiatr czy słońce są dostępne w miejscu wytworzenia, w przydomowych ogródkach. Rozmówca Informacyjnej Agencji Radiowej dodaje, że skorzysta na tym przyroda i ochrona zdrowia.

Dyrektor Departamentu Energii Odnawialnej w Ministerstwie Gospodarski, Janusz Pilitowski powiedział, że każde takie dodatkowe źródło ciepła czy prądu jest dobre. Urzędnik dodaje przy tym w rozmowie z IAR, że każdy z użytkowników powinien sam przeprowadzić odpowiednie obliczenia, sprawdzić czy taka inwestycja mu się opłaca i wtedy podjąć decyzję.

Z badań PISM-u zaprezentowanych w sierpniu wynika, że jedna trzecia Polaków (34 procent) uważa, że państwo powinno rozwijać technologie oparte o odnawialne źródła energii. 58 procent Polaków twierdzi, że bezpieczeństwo energetyczne powinno być zwiększone poprzez rozwój odnawialnych źródeł energii.