statystyki

Inteligentne liczniki oznaczają niższe rachunki za prąd? Jest dowód

autor: Tomasz Jurczak04.06.2014, 06:38; Aktualizacja: 04.06.2014, 06:39
W dniu 2 czerwca 2014 Energa poinformowała o sukcesie dotyczącym ograniczenia strat w systemie przesyłowym. Ale to nie wszystko...

W dniu 2 czerwca 2014 Energa poinformowała o sukcesie dotyczącym ograniczenia strat w systemie przesyłowym. Ale to nie wszystko...źródło: ShutterStock

Klienci posiadający w swoich domach liczniki zdalnego odczytu będą mogli zaoszczędzić na rachunkach za prąd - tak przynajmniej wskazują dotychczasowe doświadczenia z wdrażaniem smart meteringu przez spółkę Energa-Operator.

Reklama


Reklama


Energa-Operator 2 czerwca poinformowała o sukcesie polegającym na ograniczeniu strat w systemie przesyłowym. Badania przeprowadzone przez firmę wskazują, że dzięki rozwiązaniom inteligentnych sieci możliwe jest znaczne ograniczenia strat handlowych i technicznych. Na terenie Kalisza ograniczenia różnicy bilansowej, w związku z wdrożeniem inteligentnych liczników, wyniosło 10 procent. Czy to duża oszczędność? - 10 proc. wartości strat to sporo, bo tu się walczy o każdy punkt. Straty bilansowe za 2013 r. wynoszą łącznie 5,84 proc. Ponieważ jest to badanie, na jednym z fragmentów sieci, nie chcemy na razie spekulować o potencjalnych oszczędnościach w MWh czy złotówkach – informuje Alina Geniusz-Siuchnińska, rzecznik prasowy Energa-Operator.

Ale to nie wszystko. Okazuje się, że instalacja liczników zdalnego odczytu przez spółkę przynosi bardzo ostrożne, ale pozytywne komunikaty dla przyszłości smart meteringu w Polsce. Jak dowiedział się serwis gazetaprawna.pl na razie przeprowadzane w Kaliszu testy wskazują na to, że klienci zaczęli zużywać mniej energii. Co prawda nie jest znana jeszcze skala całorocznego zużycia i – co najważniejsze – trudno twardo wnioskować jakie są powody obniżenia rachunków klientów Energi.

Można tu postawić kilka hipotez. Przede wszystkim po zainstalowaniu nowych liczników odbiorcy otrzymują fakturę z rzeczywistym zużyciem prądu, zamiast dotychczasowych prognoz. Nowy licznik i nowe rozliczenia mogły zmusić klientów do bardziej racjonalnego wykorzystania energii elektrycznej. Po drugie pozbycie się faktur prognozowanych pokazało rzeczywiste zużycie w danym miesiącu. Przedtem prognoza mogła być delikatnie zawyżona, aby w późniejszych miesiącach standardowo zostać wyrównana. W przypadku nowych liczników nie ma potrzeby takiego rozliczania.

Powodem niższych rachunków mogła być też informacja z Energi-Operator o uruchomieniu, równolegle z instalacją inteligentnych liczników, specjalnego portalu i aplikacji, na których klienci mogą na bieżąco sprawdzać swoje zużycie energii. Dzięki temu klienci mogli na bieżąco obserwować zużycie prądu i - od pewnego momentu - decydować się na oszczędzanie energii.

Ostatnim, ale bardzo ważnym powodem obniżenia rachunków za energię, było wykorzystanie przez spółkę oferty testowych taryf energetycznych dla klientów. Na razie Energa-Operator nie komentuje jak skonstruowane były te taryfy. Na podstawie wcześniejszych informacji od operatora można tylko spekulować, że w zamian za ograniczenie zużycia w godzinach szczytowych, klienci mogli zyskać dodatkowe upusty do rachunku.

W 2014 roku ENERGA-Operator zainstaluje 450 tysięcy inteligentnych liczników zgodnych z wymaganiami Urzędu Regulacji Energetyki. Rozpoczęcie montażu urządzeń ma nastąpić w II kwartale.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

 • Wrottzlavianin(2014-08-14 05:39) Odpowiedz 00

  Właściwie nie rozumiem, po co wymyśla się nowe słowa jak "smart metering", liczniki "inteligentne", itp. Od dawien dawna istnieją określenia takie jak zdalny odczyt i telemetria.

 • bogu(2014-06-04 11:19) Odpowiedz 00

  Obliczony na naiwność i głupotę odbiorcy infantylny tekst reklamowy ! W praktyce nowy licznik to nic innego jak kolejny pomysł na ograbienie ludzi z pieniędzy na koszt tych ludzi właśnie.

 • Lex(2014-06-04 11:55) Odpowiedz 00

  smart metering? Co to takiego? Juz takie cepy siedza w DGP, ze nie potrafia przetlumaczyc na polski? Podpowiem: inteligentny odczyt.

 • Gość(2014-06-04 09:02) Odpowiedz 00

  Następny artykuł sponsorowany, tylko czemu nie ma go dziale sponsorowane?

 • :)(2014-06-04 13:13) Odpowiedz 00

  ...teraz jest "cool"(pot. świetnie) mówić "dealer" zamiast "sprzedawca", "coach"zamiast "osobisty trener" i "no smart metering" zamiast "nie inteligentny odczyt" :)

 • ???????????????????????????(2014-06-04 18:21) Odpowiedz 00

  Ale kłamstwo. Rozmawiałam z panem od odczytu energii i ten twierdzi że te liczniki są tak czułe że wyłapią nawet najmniejszy pobór prądu przez co ludzie będą więcej płacić a nie mniej. Druga rzecz to taka że te liczniki mają 10 lat gwarancji a nie jak te stare. Ciekawe kto to będzie płacił za wymianę po 10 latach?

 • kowalskowski(2014-06-10 11:37) Odpowiedz 00

  licznik analogowy kosztuje ( produkowany w PL) 80 zł, Licznik inteligentny produkowany w Niemczech - 1000 zł. Kto za to płaci ? Pan płaci Pani płaci...

 • odbiorca(2014-08-14 05:44) Odpowiedz 00

  @5: Teraz za wszelkie niedoszacowania płacimy wszyscy (w wyższych stawkach za KWh i opłatach stałych). Więc w ostatecznym rozrachunku nie powinno to nikogo wynieść więcej, a w najgorszym wypadku tyle samo. Kolejna sprawa, że liczniki starego typu (magnetyczne) mają tendencję do rozregulowania się (najczęściej zaczynają nieznacznie zawyżać zużycie).

  Druga sprawa - cecha legalizacyjna analogowego (starego) licznika to 8 lat. Po tym okresie każdy licznik musi być zbadany. Tak więc liczniki "starego typu" są nawet częściej wymieniane niż planuje się to dla elektronicznych.

 • ostatni_dociekliwy(2014-12-17 21:20) Odpowiedz 00

  wierutne bzdury. Niezalezne badania przeprowadzane przez najwieksze uczelnie i umysly inzynierii sektora elektryczne dowodza ze w 80% przypadkow ludzie ktorzy wymienili liczniki na "inteligentne" zanotowali wzrost zuzycia energii (po wartosciach srednich na przelomie roku).

  W krajach europy zachodniej inteligentne liczniki nie maja racji buty bo ludzie sa przeciwni.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama