Zanim kupimy działkę i zdecydujemy się na budowę domu, powinniśmy sprawdzić czy teren, na którym ma stanąć nasz dom, jest ujęty w planie rozwoju zapotrzebowania na energię elektryczną danej gminy oraz w planie zagospodarowania przestrzennego.

Zgodnie z prawem energetycznym przyłączenie do sieci elektroenergetycznej następuje na podstawie umowy, po spełnieniu warunków przyłączenia. Dystrybutor ma obowiązek zawarcia umowy o przyłączenie z konsumentem wyłącznie wtedy, jeśli istnieją techniczne i ekonomiczne warunki przyłączenia do sieci elektroenergetycznej i dostarczania energii, a żądający zawarcia umowy spełnia warunki przyłączenia i odbioru.

Umowa musi być zawarta na zasadach równoprawnego traktowania – jeśli więc dystrybutor podłączył prąd naszym sąsiadom, nam również nie powinien tego odmówić. Jeżeli dystrybutor odmówi zawarcia umowy - wówczas jest zobowiązany niezwłocznie pisemnie powiadomić o odmowie zarówno Prezesa URE, jak i konsumenta, podając przyczyny odmowy.

Jak poprosić o prąd?

Konsument ubiegający się o przyłączenie do sieci składa do dystrybutora wniosek o określenie warunków przyłączenia. Dystrybutor ustala wzór wniosku oraz udostępnia ten wzór na swojej stronie internetowej, w swojej siedzibie oraz w punktach obsługi klientów.

Dystrybutor jest zobowiązany wydać warunki przyłączenia w terminie 30 dni od dnia złożenia kompletnego wniosku o określenie warunków przyłączenia przez konsumenta przyłączanego do sieci o napięciu znamionowym nie wyższym niż 1 kV.

WAŻNE: Dystrybutor nie ma obowiązku zawarcia umowy o przyłączenie, gdy konsument ubiegający się o zawarcie takiej umowy nie ma tytułu prawnego do korzystania z nieruchomości, obiektu lub lokalu, do którego energia elektryczna ma być dostarczana.

Wypełniając wniosek należy podać:

- adres planowanej inwestycji - (miejscowość, ulica, nr działki);
- moc przyłączeniową obiektu w kW;
- rodzaj budynku (jedno lub wielorodzinny, domek letniskowy, garaż).

Jak określić moc przyłączeniową?
Oto kilka przykładów nieruchomości z uśrednioną, potrzebną do zaspokojenia potrzeb energetycznych mocą:
1. Mieszkanie (urządzenia tradycyjne) - licznik 1-fazowy, do 5 kW.
2. Dom lub mieszkanie (urządzenia tradycyjne) - licznik 3-fazowy - min. 12 kW.
3. Jeśli konsument planuje np. zakup kuchenki elektrycznej o mocy 10 kW wówczas potrzebne może być ok. 16 kW.
4. Dom jednorodzinny lub mieszkanie do 200 m2 (urządzenia tradycyjne + elektryczne ogrzewanie akumulacyjne + kuchnia elektryczna + bojler lub przepływowy podgrzewacz wody) - licznik 3-fazowy - min. 25 kW (z przekaźnikiem priorytetowym).
5. Dom jednorodzinny od 200 do 250 m2 (urządzenia jak wyżej) - licznik 3-fazowy, min. 31 kW (z przekaźnikiem priorytetowym).





Ponadto do wniosku należy załączyć:

- plan terenu działki (skala od 1:500 lub 1:1000) z zaznaczoną orientacyjną lokalizacją planowanego obiektu oraz szkic orientacyjny 1:10000. Obiekt można narysować odręcznie;

- dokument potwierdzający tytuł prawny do korzystania z obiektu, pod pojęciem którego należy rozumieć każde uprawnienie do władania obiektem np.: własność, użytkowanie wieczyste, użytkowanie, własnościowe prawo do lokalu, spółdzielcze prawo do lokalu, najem, dzierżawa.

Wniosek z planem dostarczamy do Punktu Obsługi Klienta pocztą, e-mailem (nie zapomnijmy o dołączeniu skanu wniosku i planu działki) lub osobiście. Odpowiedź, wraz z propozycją umowy, otrzymamy pocztą.

Co powinna zawierać umowa o przyłączenie do sieci:

- termin realizacji przyłączenia;
- wysokość opłaty za przyłączenie;
- miejsce rozgraniczenia własności sieci przedsiębiorstwa energetycznego i instalacji podmiotu przyłączanego;
- zakres robót niezbędnych przy realizacji przyłączenia;
- wymagania dotyczące lokalizacji układu pomiarowo- rozliczeniowego i jego parametrów;
- harmonogram przyłączenia;
- warunki udostępnienia przedsiębiorstwu energetycznemu nieruchomości należącej do podmiotu przyłączanego w celu budowy lub rozbudowy sieci niezbędnej do realizacji przyłączenia;
- przewidywany termin zawarcia umowy, na podstawie której nastąpi dostarczanie energii;
- ilości energii przewidzianej do odbioru;
- moc przyłączeniową;
- odpowiedzialność stron za niedotrzymanie warunków umowy, a w szczególności za opóźnienie terminu realizacji prac w stosunku do ustalonego w umowie;
- okres obowiązywania umowy i warunki jej rozwiązania.










Ile kosztuje przyłączenie do sieci?

Dystrybutor ustala opłatę za przyłączenie do sieci elektroenergetycznej w oparciu o stawki zawarte w obowiązującej go taryfie, zatwierdzanej przez Prezesa URE. Ceny takich przyłączeń mogę się nieznacznie różnić. Dla przykładu Enea stosuje poniższe stawki opłat za przyłączenie do sieci:

- przyłącze kablowe (czyli kable prowadzone są pod ziemią ) kosztuje 63,92 zł/kW plus podatek od towarów i usług w wysokości 23 proc;
- przyłącze napowietrzne to koszt 44,12 zł/kW.

Enea na swojej stronie informuje, że stawki opłat za przyłączenie do sieci dla przyłącza kablowego uwzględniają koszty zakupu i montażu złącza kablowego wraz z jego obudową i wyposażeniem oraz koszty układu pomiarowo - rozliczeniowego i zabezpieczenia przedlicznikowego, wraz z ich obudową i z wyposażeniem od ich montażu.

W przypadku gdy długość przyłącza przekracza 200 metrów pobiera się dodatkową opłatę za każdy metr w wysokości 32,50 zł dla przyłącza kablowego lub 24,00 zł dla przyłącza napowietrznego (dane szacunkowe firmy Enea).

Firma energetyczna mówi: „Nie”. Co robić?

W przypadku odmowy przyłączenia do sieci elektroenergetycznej odbiorca może szukać pomocy w rozstrzygnięciu sporu u Prezesa URE. Działając na podstawie art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne (dokument dostępny w zakładce „Prawo”), Prezes URE rozstrzyga spór powstały na tle odmowy zawarcia umowy o przyłączenie do sieci.

Z udokumentowanym wnioskiem o rozstrzygnięcie sporu dotyczącego odmowy zawarcia umowy o przyłączenie do sieci należy wystąpić do właściwego miejscowo oddziału terenowego URE, który rozstrzygnie spór wydając decyzję administracyjną.

W przypadku gdy dystrybutor odmówi przyłączenia do sieci z powodu braku warunków ekonomicznych, dystrybutor może ustalić opłatę za przyłączenie do sieci w wysokości uzgodnionej z podmiotem ubiegającym się o przyłączenie do sieci. Innymi słowy koszty nie będą oparte na taryfie, ale na dwustronnej umowie, która i zakładowi energetycznemu, i klientowi będzie podpowiadać.

Warunkiem niezbędnym do zrealizowania przyłączenia w przypadku zbudowanej już nieruchomości jest wykonanie i pozytywny odbiór techniczny wewnętrznej instalacji zasilającej.

Jeśli na jednej działce posiadamy budynek z poprzednim przyłączem i nowy budynek, to nie możemy w prosty sposób przenieść do tego drugiego układu pomiarowego. Przeniesienie licznika do nowego obiektu wiąże się z koniecznością wystąpienia o warunki przyłączenia, ponieważ należy przebudować przyłącze lub wybudować nowe

Źródło: Własne, URE, strony internetowe dystrybutorów energii