statystyki

Katastrofalnie niskie emerytury prezydenckie

autor: Bożena Wiktorowska24.03.2016, 11:28; Aktualizacja: 24.03.2016, 11:31
emeryt, emerytura

Prezydencki projekt budzi wiele emocji.źródło: ShutterStock

Obniżenie wieku emerytalnego może spowodować, że kobiety przechodząc na emerytury będą otrzymywać wyjątkowo niskie świadczenia. Związkowcy twierdzą, że to wina pracodawców zaniżających podstawę oskładkowania.

reklama


reklama


W Sejmie wkrótce rozpocznie pracę podkomisja nadzwyczajna do spraw rozpatrzenia prezydenckiego projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (druk nr 62). Dokument ten budzi wiele emocji. Okazuje się, że nie bez powodu.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotował symulacje dotyczące wysokości emerytur po wejściu w życie rozwiązań zaproponowanych przez prezydenta. Przyjęto, że prawo do emerytury będą mieć kobiety 60 lat oraz mężczyźni – 65 lat. Ustalając wysokość wypłaty uwzględniono także wcześniejsze przekazywanie środków z otwartych funduszy emerytalnych do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w ramach tzw. suwaka bezpieczeństwa. Autorzy przyjęli także, że ściągalność składek wyniesie 99 proc. I co z tego wyszło? Okazuje się, że w najgorszej sytuacji znajdą się kobiety, których docelowy wiek emerytalny może być obniżony o 7 lat. Przy czym różnica w wysokość przyznawanych świadczeń będzie rosła, bowiem będzie się zwiększać różnica między podwyższonym wiekiem emerytalnym a tym zaproponowanym przez prezydenta. I tak panie występujące do ZUS po nową emeryturę w 2017 roku na podstawie obecnych przepisów otrzymają przeciętne świadczenie w wysokości 2385 zł, zaś jeśli wejdzie w życie rozwiązanie zaproponowane przez prezydenta kwota ta wyniesie 2251 zł. Podobnie niewielka różnica będzie dotyczyć pań, które zdecydują się na zakończenie aktywności zawodowej w 2018 roku. Wówczas to emerytura liczona na podstawie obecnie obowiązujących przepisów wyniesie 2526 zł, a po obniżeniu wieku 2289 zł. Gorzej będzie już w 2015 roku.

Wówczas kobiety przechodzące w niższym wieku emerytalnym otrzymają 2816 zł, zaś gdyby wiek był stopniowo podnoszony kwota nowej emerytury wyniosłaby 3527 zł. Natomiast pierwsza grupa kobiet, która w 2040 roku nabędzie prawo do zakończenia aktywności zawodowej w wieku 67 lat musi się liczyć z tym, że ich przeciętna emerytura zamiast 5326 zł wyniesie 3591 zł. W późniejszych latach różnica ta będzie jeszcze większa. W 2050 roku nowe świadczenie przyznane po ukończeniu 67 roku życia będzie wynosić 6593 zł, a dla pani pracującej do 60 roku życia już tylko 5045 zł.

- To efekt tego, że kobiety będą mieć obniżony wiek emerytalny o 7 lat. W ten sposób zostanie zachwiana proporcja między okresem oszczędzania na emeryturę a czasem pobierania świadczenia. Jeśli dodatkowo uwzględnimy fakt, że kobiety żyją dłużej niż mężczyźni, to jest nieuzasadnione obniżanie wieku emerytalnego kobiet. Ta grupa ubezpieczonych powinna pracować do 66 roku życia, bowiem wiek powinien być jednakowy dla obu płci – zauważa Jeremi Mordasewicz, ekspert emerytalny Konfederacji Lewiatan.

Nieco inaczej do sprawy podchodzą związkowcy.

- Wysokość emerytur zależy od sytuacji na rynku pracy. Skoro bowiem coraz więcej osób otrzymuje wynagrodzenie w wysokości płacy minimalnej, to także przyszłe emerytury będą niskie – zauważa Wiesława Taranowska, wiceprzewodnicząca OPZZ.

Mniejsze różnice w wysokości emerytur będą w przypadku mężczyzn. W 2018 roku zamiast 3349 zł, po obniżeniu wieku emerytalnego dostaną 3062 zł. Pierwszy rocznik panów osiągnie powszechny wiek emerytalny wynoszący 67 lat w 2020 roku. I ta grupa osób jako pierwsza faktycznie odczuje różnicę w wysokości świadczenia. Jeśli bowiem w podniesionym wieku emerytalnym ich przeciętna nowa emerytura mogłaby wynieść 3687 zł, to jeśli wejdzie w życie projekt prezydencki to ta kwota wyniesie 3196 zł. W 2040 roku, kiedy nastąpi zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn osoby przechodzące na emeryturę prezydencką otrzymają 4661 zł, a gdyby pracowały o dwa lata dłużej 5653 zł. W 2060 roku możliwa emerytura dla panów w 67 roku życia wyniesie 10241 zł, a jeśli ubezpieczeni będą pracować krócej już 9304 zł.

- Przy tych wyliczeniach trzeba jednak uwzględnić to, że w Polsce skraca się wiek życia w zdrowiu po zakończeniu aktywności zawodowej. I dlatego konieczne jest przywrócenie właściwych proporcji w przechodzeniu na emeryturę – przekonuje Nakonieczny Henryk z NSZZ Solidarność, która popiera projekt prezydencki.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło: gazetaprawna.pl

Polecane

reklama

  • emeryt(2016-03-24 12:51) Odpowiedz 382

    Po pierwsze gdy nie mam zdrowia to żadna różnica ile będę miał emerytury i tak niedługo do piachu. Po drugie gdy zapisywałem się do OFE to też pokazywali jakie to będą kokosy na emeryturze. Nie wierzę w te wyliczanki, to tylko propaganda a rzeczywistość jest całkiem inna.

  • Asia(2016-03-24 13:23) Odpowiedz 386

    Dlaczego piszą o obniżeniu wieku emerytalnego? Przecież to nie ma być obniżenie wieku emerytalnego tylko przywrócenie stanu jaki był.

  • mam dosyć tego kraju(2016-03-24 12:07) Odpowiedz 365

    mam 57 lat, w tym 37 lat pracy, obecnie 1400 zł brutto i jeżeli rząd uważa, że mi się po 40 latach nie będzie nic należeć za to, że pracuję to niech mnie zastrzelą i wuj, bo już mi zbrzydło pracować za taką jałmużnę i teraz jeszcze będą mi robić po tylu latach pracy łaskę, że mi coś dadzą za moją pracę, gdzie po 500 zł za darmooo od zrobienia jednego dziecka rozdają obibokom, leniom.

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • Bolek(2016-03-24 12:40) Odpowiedz 340

    Prezydentem jest się przez chwilę, a na emeryturę pracuje się całe życie.

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • zyje tylko klamca, oszust itp.(2016-03-24 13:01) Odpowiedz 272

    na przechodzących na emeryturę dokonywać eutanazji, wtedy dopiero góra będzie miała co grabić do siebie

  • AB(2016-03-24 14:01) Odpowiedz 232

    Kto te wyliczenia robi? co jest ze składkami tych, którzy nie doczekali emerytur?Jakoś jest cicho, a to też spora grupa /widać na tabliczkach na cmentarzach/ Powinno być albo emerytura albo etat? Zachłanność ludzka nie zna granic. Do grobu nikt nic nie zabierze i to jest jedyna sprawiedliwość.Odebrać powinni emerytury tym uprzywilejowanym, którzy już je pobierają mimo. że nie osiągnęli wieku. Kominy płacowe menadżerów, bankowców i innych typów, którzy opływają w luksusie zarabiając jak szejkowie w Arabii Saudyjskiej.

  • xxxzl(2016-03-24 12:06) Odpowiedz 235

    Zadbajcie o obecnych emerytow,ktorzy ciezko pracowali .,i poszczegolne rzady okradaly ich z wypracowanych lat i emerytur.A juz to co zrobil obecny rzad to skandal nad skandale.Dla siebie i innych resortow pieniadze sa,tylko emeryta znow okradli,jak im nie wstyd tegorocznej waloryzacji..I to jest szacunek do starego czlowieka.Emerytury do 3000 zl nie powinny placic podatku.

  • Zamiast ...(2016-03-24 13:25) Odpowiedz 211

    ... coraz lepiej, jest coraz gorzej. Co nowa banda dorwie się do władzy, to tylko zabiera. Już dawno zapomnieli o 21 robotniczych postulatach. Sami grabarze, co grabią tylko do siebie.

  • thadde(2016-03-24 13:44) Odpowiedz 192

    Artykuł bardzo niechlujnie napisany. Autora proszę o przeczytanie tego co napisał i dokonanie korekty.trudno z tego bełkotu coś zrozumieć. Pomijam już takie kwiatki jak emerytury ponad 10000? Czy to będzie emerytura tzw. przeciętnego Polaka?

  • Polak(2016-03-24 14:09) Odpowiedz 173

    Obojętnie która banda będzie rządzić to i tak was oskubią bo to jest jedna i ta sama banda od 1944 roku

  • jeszcze nie emeryt(2016-03-24 17:08) Odpowiedz 172

    Ja tylko zapytam. Gdzie są moje pieniądze zbierane przez lata pracy.? Gdybym je odkładał na zwykłym oprocentowaniu i żył 100 lat, moja emerytura powinna wynosić 7238 zł miesięcznie. Pytam więc... Gdzie są moje pieniądze.??? Moi rodzice odkładali na swoje emerytury, więc nie mówcie że to poszło dla nich.

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • Liczący (2016-03-24 14:58) Odpowiedz 160

    Każdy powinien w życiu kierować sie swoim interesem. Ci co nie mają pracy pójdą na prezydenckie emerytury, reszta będzie pracować póki ich pracodawca bedzie trzymać. Tylko czy będzie trzymać?

  • xyz(2016-03-24 14:09) Odpowiedz 146

    Autorka artykułu , Pani Wiktorowska pisze od szeregu lat wiele bzdur .Dziwne że ludzie traktują poważnie to co pisze ta Pani. Otóż winni wiedzieć elementarna rzecz , że Pani Wiktorowska dostaje przede wszystkim kasę nie za to że pisze , ale za to co pisze i jak skuteczna jest w ogłupianiu ( urabianiu opinii ) wśród czytelników .To zwykła manipulatorka , jej wypociny to najgorsze możliwe wydanie perfidnej agitki.

  • Ryszard/1945 Olsztyn(2016-03-24 15:28) Odpowiedz 130

    Już emeryt, nasi idiot politycy rozdają pieniądze na lewo i prawo, zresztą wszystkich opcji, duszą naród polski w różny sposób, patrzą aby tylko u nich koryto było pełne za nic nie mają nas obywateli tego kraju do rządu dostają się jakieś miernoty, dziwadła ludzkie, pisze to emeryt który przepracował w Polsce na różniastych stanowiskach urzędniczych i nie tylko przez 50 lat i dostał emeryturkę taką że u zachodnich sąsiadów napływowi nachodzicy dostają większy socjal.

  • EMERYTKA -40 lat pracy!(2016-03-24 15:38) Odpowiedz 121

    Skąd takie emerytury są wyliczane 5326zł lub 3527zł to tylko dla tych którzy pracują na wysokich stanowiskach i to do wieku 70lat i więcej bo mają możliwość i zdrowie "za biurkiem " Pozostali obywatele nie dopracowali do wieku emerytalnego nie z własnej winy tylko w związku z likwidacją zakładów pracy ,likwidacją stanowisk brak pracy bezrobocie lub choroba lub zasiłek przedemerytalny . Więc efekt po 32 - 40 latach pracy emerytury przeciętne wynoszą 1.700 zł brutto - 1.500 zł netto to w innych państwach tyle wynosi socjal a my jeszcze płacimy podatek. W ZUS rady nadzorcze tylko siedzą i wymyślają jak wariantować emerytury ,kwoty bazowe i inne przeliczniki że sami się w tym pogubili ile mają możliwości 7 czy 11 wariantów i pozostałych ustaw i tylko można się odwołać przez sąd - i zaczyna się wojna z wiatrakami !!!

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • J.wT.-Kresy Zach.(2016-03-24 14:51) Odpowiedz 100

    Odpowiadam "Plakowi" na jego wymysł spowodowany lenistwem dotarcia do wiedzy: do 1945 roku (a nie tylko do 1944 roku) powszechny system emerytalny w Polsce przedwojennej (z wyłączeniem lat okupacji) była taki, że obejmował ok. 1/3 pracujących - zatem ci którzy na emeryturę przechodzili po tej dacie objęci byli powszechnym systemem emerytalnym, czyli świadczeniem nie do pomyślenia przez rządzących w tzw. Polsce Sanacyjnej. I tyle. Było to osiągnięcie socjalne i bytowe obejmujące wszystkich pracujących, jako principium ustrojowe. Obecnie niby jest lepiej - nie płacisz .składki zdrowotnej - to lecz się sam, albo napędzaj kasę prywatną lekarzom. Podobnie jak mi z konstytucyjnie bezpłątną nauka w szkołach wyższych/

  • Elvis(2016-03-24 13:40) Odpowiedz 105

    Nie da sie szybko odwrócić błędów jakie popełniono w ciągu ostatnich 26 lat ale winą za to nie tylko obciażyłbym naszych polityków ale również miliony wyborców którzy nie potrafili wyłonić w wyborach rozsądnych i odpowiedzialnych przedstawicieli i kierowali się w wyborach gigantyczną naiwnością.

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • mordaniesiewicz(2016-03-24 19:59) Odpowiedz 60

    Nie wiem skąd są te wyliczenia bo jeżeli ktoś zarabia brutto 3600 zł to na rękę 2400 zł nie słyszałem żeby emerytura była wyższa od pensji . Pracuję 1 rok będąc na emeryturze i dopisano mi 32 zł . Te wyliczenia to pic ,a prawda jest taka że 1/3 pensji do emerytura bo co roku tabela życie rośnie i za 10 lat wykaże że ludzie żyją do 105 lat .

  • Obserwator(2016-03-24 20:10) Odpowiedz 63

    Posłowie PiS chcą zabronić emerytom pracy . To dopiero będzie masakra

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • nn(2016-03-24 19:19) Odpowiedz 60

    nie rozumiem jak pójdę w 2017 wg tych przepisów obecnych będzie trochę większa a jak będzie ustawa prezydenka to trochę mniejsza